zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Horowitz v Moskvě

Horowitz v Moskvě

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Horowitz v Moskvě
Nekorunovaný král pianistů 20. století se po více než 60 letech vrátil do nesvobodou sužované vlasti, aby zde na klavírním recitálu přednesl svou labutí píseň. Připravili Holger Preusse a Philipp Quiring. V polovině osmdesátých let minulého století se v Moskvě odehrál úchvatný koncert, na nějž mnozí dodnes s dojetím vzpomínají. Vystoupil tu po více než půlstoletí znamenitý ukrajinsko-americký klavírista Vladimir Horowitz (1903–1989). V té době byla hranice mezi východem a západem neprostupná. Studená válka byla v plném proudu. Dvě velmoci, USA a Sovětský svaz, se navzájem považovaly za nepřátele. Závod ve výrobě atomových zbraní ohrožoval životy všech.

Legendární pianista, tehdy dvaaosmdesátiletý Vladimir Horowitz začal jednou večer se svým koncertním agentem Peterem Gelbem rozebírat, o čem sní a co by si přál. Jednou z věcí bylo podívat se zpátky do Ruska. Jen o tom hovořili, ale Horowitz tehdy ještě měl strach vrátit se do země revolučního teroru a politických vražd. Pak došlo k dohodě mezi Reaganem a Gorbačovem, díky níž se to přání mohlo uskutečnit. Na západě i východě měli všichni pocit, že se otevírají obrovské dveře. A proto měl Horowitzův návrat (3 roky před jeho smrtí) obrovskou symbolickou hodnotu.
V dubnu 1986 tedy přijel do rodného Ruska. Život a kariéru si totiž budoval jinde a nevkročil do komunistického Sovětského svazu celých 61 let. Ovšem kvůli řadě tvůrčích krizí a opakujícím se depresím na veřejnosti už několik let nekoncertoval, a tak mnozí jeho moskevskou návštěvu považovali za zázrak. K jeho moskevskému koncertnímu návratu se v dokumentu Holgera Preusse a Philippa Quiringa vyjadřují pianisté Martha Argerichová, Tatjana Komarovová, Sophie Paciniová, Daniil Trifonov, violoncellistka Alina Kudelevicová a současný generální ředitel newyorské Metropolitní opery Peter Gelb. V programu moskevského koncertu, který z velké části uslyšíte, hraje Horowitz mj. Skrjabinovu etudu dis moll, Scarlattiho a Mozartovu sonátu, Moszkowského Jiskry (Etincelles), Rachmaninovovo preludium a polku, Chopinovu mazurku a polonézu, Lisztův Sonet podle Petrarky a Snění ze Schumannových Dětských scén.
Vysílání: 06.10., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 10.10., ČT art

26.9.2022 16:09:57 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Rádio Kašpar

Články v rubrice - Z éteru

Na Broadway s Adamem Plachetkou II - Music Man

Na Broadway s Adamem Plachetkou II - Music Man

Na Broadway s Adamem Plachetkou II - Music Man
Večer světových muzikálových melodií v podání prvotřídního b ...celý článek


Boris Godunov ze Scaly

Boris Godunov

Boris Godunov ze Scaly
Dnešní přenos hudebního dramatu z ruských dějin Modesta Petroviče Musorgského otevír ...celý článek


Dokument Americký step

Step

Americký step
Dokument o historii stepu ve Spojených státech od počátků až po současnost. Režie M. Wilkinso ...celý článekČasopis 49 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Sochy z hlíny

Archanděl Michael

Národní galerie Praha ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze a Archeologickým ústavem celý článek

další články...