zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Operní tipy 48. týden

Děti v Terezíně a nestvůra s knírkem
Paní Ela Stein-Weissbergerová vzpomíná na dětství a na účinkování v dětské opeře Brundibár, inscenované v terezínském ghettu, jehož 80. výročí založení si nyní připomínáme. Francouzský dokument. Je válka a děti v koncentračním táboře uvádějí operu. Mezi nimi Ela, děvčátko v kočičím kostýmu, kterému se podařilo přežít. Ela Steinová žila v terezínském ghettu od jedenácti do patnácti let, na tuto dobu vzpomíná, jako by to bylo nedávno. Vybavuje si obdivuhodně každý detail z doby, kdy jí i ostatním Židům v Terezíně šlo o život a kdy jim hrozil přesun do Osvětimi. Mnozí umělci se v Terezíně proměnili v učitele, kteří dětem rozdávali naději. V kontaktu s nimi děti dokázaly uniknout do říše fantazie. A i když byly obklopeny vším tím zmarem a zkázou a strašlivým násilím, vytvořily nádherná umělecká díla. Jejich básně jim tryskaly přímo z duše a ze srdce. Mezi nejvýznačnějšími terezínskými umělci byl Hans Krása, český hudební skladatel, který s dětmi nacvičil jeho operu Brundibár z roku 1938. Tato opera vypráví o vítězství školních dětí nad diktátorským čmelákem, který byl snadno pochopitelnou alegorií Hitlera. V Terezíně však nacisté Brundibára využili i pro účely své propagandy a od roku 1943 ho nechali hrát.
Vysílání: 03.12., 17.00 hod., ČT2
Opakování: 08.12., ČT2

Státní opera, jak ji neznáte (13/16) - Jeviště
Historií a zajímavostmi architektury kdysi největší divadelní budovy v Čechách provází sopranistka Kateřina Kněžíková. Nový dokumentární cyklus. Režie A. Sirotková (Premiéra). Velký obdiv prvních diváků Nového německého divadla vzbudilo i nebývale velké orchestřiště po vzoru Wagnerova divadla v Bayreuthu ze třetiny zakryté jevištní rampou. První ředitel Nového německého divadla Angelo Neumann chtěl držet své divadlo na špici vývoje tehdejších jevištních technologií, a proto už v roce 1906 nechal vyrobit točnu. Bohužel stroj vyrobený pražskými Ringhofferovými závody se ukázal jako pro jevištní provoz nepoužitelný.
Vysílání: 29.11., 20.13 hod., ČT art
Opakování: 29.11., ČT art

Státní opera, jak ji neznáte (14/16) - Provozní budovy
Historií a zajímavostmi architektury kdysi největší divadelní budovy v Čechách provází sopranistka Kateřina Kněžíková. Nový dokumentární cyklus. Režie A. Sirotková (Premiéra). Finanční potíže donutily vedení divadla v roce 1927 k prodeji velké části zahrady směrem k Václavskému náměstí, čímž byla umožněna další zástavba. Jejím konečným důsledkem je budova bývalého Federálního shromáždění, ke které při přestavbě v letech 1967–73 přibyla tzv. Správní budova. Státní opera tak sice získala moderní zázemí, současně ale byla už zřejmě navždy odříznuta od Václavského náměstí a obklíčena magistrálou.
Vysílání: 30.11., 20.13 hod., ČT art
Opakování: 30.11., ČT art

To je opera: Opera je život
Průvodce a režisér cyklu Ramon Gener se bude v závěrečném dílu zamýšlet nad tím, jaké lidské emoce vyzařují nejslavnější opery v čtyřsetleté historii tohoto žánru. Průvodce a režisér dokumentárně vzdělávacího cyklu To je opera Ramon Gener vám po 23 večerů vyprávěl o své životní lásce, která ho nikdy neopouští a díky níž se naučil plakat, smát se, cítit, milovat, žít. Tou bezbřehou vášní, která ho provází každý den, není nic jiného než opera. V ní nachází odpověď na každou otázku, dává mu vše, co potřebuje. Opera je pro něho posedlost, kterou s vámi chtěl sdílet, protože opera je život a sdílení je radost. V závěrečném dílu se soustředil na takzvané zpěvoherní hity, jimiž jsou například úvodní Figarova árie z Rossiniho Lazebníka sevillského, vítězná Kalafova píseň „Nessun dorma" z Pucciniho Turandot, duet Papagena a Papageny z Kouzelné flétny, sbor Židů z Verdiho Nabucca, omamné melodie z Carmen, Růžového kavalíra, Bohémy a mnoho dalších. Opera vznikla kolem roku 1600 jako snaha florentských intelektuálů rekonstruovat antické drama. Předpokládali, že se ve starých amfiteátrech pro několik tisíc diváků zpívalo, aby se zvuk lépe nesl do prostoru. Z tohoto omylu pak vznikl žánr, který se v průběhu čtyř století stylově proměňoval a vždy řešil jednu zásadní otázku: „Prima le parole, poi la musica“ – Nejdříve slova, pak hudba. Nakonec převážilo umění krásných tónů a bylo pak úlohou reformátorů, mezi něž patřili především Ch. W. Gluck a R. Wagner, aby pokaždé navrátili rozvodněný hudební tok do svého původního koryta při pokorné službě dramatickému textu.
Vysílání: 30.11., 00.15 hod., ČT art
Opakování: 05.12., ČT art

Státní opera, jak ji neznáte (15/16) - Název jako odraz doby
Historií a zajímavostmi architektury kdysi největší divadelní budovy v Čechách provází sopranistka Kateřina Kněžíková. Nový dokumentární cyklus. Režie A. Sirotková (Premiéra). Než získalo Nové německé divadlo svůj současný název Státní opera, vyzkoušelo si – podle aktuální potřeby doby – několik jiných názvů. Třeba úřad říšského protektora přidělil budově název Deutsches Opernhaus, aby v květnu 1945 bylo divadlo přejmenováno na Divadlo pátého května. Tento revoluční název však kupodivu dlouho nevydržel, protože už v roce 1949 bylo divadlo přejmenováno na Smetanovo.
Vysílání: 01.12., 20.13 hod., ČT art
Opakování: 01.12., ČT art

Státní opera, jak ji neznáte (16/16) - Soužití s Národním divadlem
Historií a zajímavostmi architektury kdysi největší divadelní budovy v Čechách provází sopranistka Kateřina Kněžíková. Nový dokumentární cyklus. Režie A. Sirotková (Premiéra). Nové německé divadlo vzniklo jako přímá konkurence Národnímu divadlu. Jejich soužití v pražském divadelním prostředí tedy rozhodně nebylo jednoduché a vztahy mezi řediteli obou divadel byly na počátku víc než napjaté. Nástup fašismu v Německu, který jako ohrožení cítili i němečtí divadelníci žijící a působící v Praze, napjaté vztahy mezi oběma scénami zásadně zlepšil.
Vysílání: 02.12., 20.13 hod., ČT art
Opakování: 02.12., ČT art

22.11.2021 10:11:29 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Světově proslulý čínský pianista Lang Lang

Lang Lang – nejmilejší melodie

Lang Lang – nejmilejší melodie
Světově proslulý čínský pianista hraje a hovoří o svých hudebních lásk ...celý článek


Mesiáš v podání Jihočeského divadla

Mesiáš (Jihočeské divadlo)

G. F. Händel: Mesiáš
Scénické zpracování slavného oratoria Mesiáš v podání Jihočeského divadla, v režii Tom ...celý článek


Toužila se protančit až do pařížské Opery

Tanečnice

Tanečnice
Film natočený ve francouzsko-belgicko-české koprodukci (2016). Hrají: Soko, Lily-Rose Deppová, G. ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikonoční víra tipy

Poslední den Ježíše z Nazareta

Velkopáteční bohoslužba
Přímý přenos liturgické slavnosti z Farního sboru Českobratrské církve evangelické celý článek

další články...