zvláštní poděkování
Volný.cz

Barokní experimentování ansámblu Musica Florea

Musica Florea

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Jaké principy ovlivňovaly tvorbu barokních skladatelů? Jakých způsobů v hudbě využívali? Jak pracovali s emocemi a jejich promítáním ve svých dílech? Na tyto a mnohé další otázky týkající se barokní hudby se ve svém novém programu pokusí odpovědět Musica Florea v čele s Markem Štrynclem.
Počátek hudebního baroka je typická svou snahou po probuzení lidských emocí a afektů v pateticky zdůrazněné, extrémní formě. K naplnění těchto aspektů docházelo díky řadě experimentálních improvizačních technik a prostředků, které umně pracovaly s raně barokní ornamentikou.

Oblíbené byly diminuce, většinou rychlé ozdobné skupiny not, které propojovaly jednotlivé intervaly mezi tóny a posilovaly tak hudební výraz a emocionalitu. Improvizované pasáže obvykle nebývaly zapisovány do notových partů, o jejich existenci však víme díky historickým učebnicím hudebních ozdob z 16. a 17. století.
„Překvapující mohou být jisté poněkud archaicky znějící, často nepřipravené disonance a atypické, rytmicky předržované tóny, což neodpovídá principům a pravidlům kontrapunktu a harmonie,“ naznačuje Marek Štryncl.
Stále existuje několik nevyzkoušených technik a způsobů objevování ozdobných hudebních efektů, které tvoří esenci barokní hudební interpretace. Znalost a porozumění těmto technikám poté výrazně obohacuje interpretaci děl tohoto období.
Součástí nejnovějšího koncertního programu bude současné zkoumání a experimenty s tzv. novým stylem, který vycházel právě z umění improvizace italských barokních mistrů. Ti mnohdy vycházeli z dřívějších renesančních skladeb, které za pomoci zmíněných prostředků upravovali a docházeli tak ke zcela novým výsledkům.
Obdobně se tedy i Musica Florea ponoří do fascinující laboratoře barokní hudby. Koncertní program bude odehrán 24. června od 19:00 hod ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích.
Reprízy se poté uskuteční hned dvakrát v červenci - 26. 7. v kostele sv. Jana Křtitele v Teplicích a 27. července v Olomouci v Kapli Božího Těla.

21.6.2021 08:06:32 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Letní scéna HDK

Články v rubrice - Koncerty

Victoria Ensemble představí hudbu barokních klášterů

Victoria Ensemble

Festival Za poklady Broumovska zavede v sobotu 24. července 2021 posluchače do božanovského kostela sv. Máří M ...celý článek


Koncertní představení Piano Babylon

Piano Babylon

Virtuosové Beata Hlavenková a Michal Nejtek v dialogu dvou klavírních křídel narušovaných výtvarnými zásahy Pe ...celý článekČasopis 29 - sekce

HUDBA

Zemřel František Nedvěd

František Nedvěd

Ve věku 73 let zemřel 18. 7. 2021 populární písničkář a kytarista František Nedvěd.
Folkový písničkář Frant celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 30. týden

Evropské zámky a paláce (1/5) - Údolí řeky Loiry

Příběh Paláce
Palác kultury na Vyšehradě je výmluvným památníkem pochybné estetiky bývalých vladařů a etiky celý článek

další články...