zvláštní poděkování
Volný.cz

Světová premiéra inscenace PHOENIX v ND

Phoenix - Dos soles solos - Alechandro Cerrudo

autor: Sergej Gherciu   

zvětšit obrázek

Balet Národního divadla 22. června 2021 uvede světovou premiéru inscenace Phoenix, kterou tvoří tři původní choreografie. Puppet, Dos soles solos a Prelude und Liebestod. Stojí za nimi respektovaní tvůrci Douglas Lee, Alejandro Cerrudo a Cayetano Soto. Jejich nová díla překypující kreativní energií jsou symbolickými Fénixy zítřka. Fénix je metaforou znovuobnovení života a zmrtvýchvstání. A tato představa je klíčová. Nejen pro krásu divadla, naše hodnoty a svět umění. Ale potažmo i pro celou společnost, pro podstatu bytí.

Douglas Lee je britský nezávislý choreograf. Jeho díla uvedly v premiéře Stuttgartský balet, Norský národní balet, New York City Ballet, Nizozemské taneční divadlo a další soubory. Jeho Lifecasting (na hudbu Steva Reicha) pro New York City Ballet označil časopis Time Out NY za jedno z nejlepších představení roku 2009 a následně dílo převzal Stuttgartský balet. Spolupracoval s řadou dalších souborů, v roce 2016 získala jeho kreace Snow Was Falling pro Divadlo opery a baletu v ruském Permu prestižní Zlatou masku za nejlepší choreografii. K jeho nejnovějším choreografiím patří Earthlings pro Les Grands Ballets Canadiens de Montréal, nová adaptace Petrušky na hudbu Igora Stravinského pro Ballett Nürnberg a kritiky oceněná Naiad pro Stuttgartský balet. Jeho tvorba není neznámá ani v Praze, Mask Duet byl uveden ve Stavovském divadle v rámci listopadového Sametového gala 2019 i v rámci Gala Protančíme tím, živě přenášeného z Národního divadla Českou televizí. Roger Cuadrado obdržel za interpretaci tohoto duetu prestižní Prize Positano 2020.

Alejandro Cerrudo působil v souborech Victor Ullate Ballet, Stuttgartský balet a Nizozemské taneční divadlo 2. Je stálým choreografem Hubbard Street Dance v Chicagu a jeho krátké dílo Paco Pepe Pluto měli diváci také možnost zhlédnout v rámci zmíněného Sametového gala 2019.

Cayetano Soto „Stejně jako Pedro Almodóvar ve filmu, Cayetano Soto rozvrací krásu a buduje cosi nového,“ píše Washington Post. Oceňovaný choreograf, který nastálo pracoval pro kanadský Ballet BC, je ve světě současného baletu originálním hlasem, jenž hovoří odvážným a nevšedním jazykem. Na zakázku tvoří pro různé soubory, například Opera Ballet van Vlaanderen, Ballet du Capitole, Compañia Nacional de Danza, Stuttgarter Ballett, Ballett Zürich nebo Nederland Dans Theater.
ČERVEN 2021: 1. premiéra 22. 6. od 19:00, 2. premiéra 23. 6. v 19:00, 25. 6. od 19:00, 26. 6. od 19:00 hod.

www.narodni-divadlo.cz

20.6.2021 16:06:57 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Baleto 2021 (NdB)

Časopis 29 - sekce

DIVADLO

Ľubica Krénová: Martin Huba

Přebal knihy Ľubica Krénová: Martin Huba

Uctívaný herec a režisér. Bravurní divadelník, ale i pozorný společník a soustředěný vypravěč, který o všech t celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 29. týden

Helena Vondráčková (Královny popu – Pocta legendám)

Královny popu – Pocta legendám
Velká show z Hudebního divadla v Karlíně připomene zlaté hity tří deká celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Richard Burton

Richard Burton a Elizabeth Taylorová (Zkrocení zlé ženy)

Ohlédni se v hněvu
Dokáže jejich manželství přežít jeho zahořklost a pýchu? Richard Burton v britském filmo celý článek

další články...