zvláštní poděkování
Quantcom.cz

To je opera

Zrození opery

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

G. Puccini: Turandot
Hvězdná sopranistka Nina Stemme v titulní roli kruté čínské princezny z Metropolitní opery v New Yorku (2016). Účinkují: A. Hartigová, M. Berti, A. Tsymbalyuk, D. Croft, T. Stevenson, E. Valdes, D. Crawford a další. Režie a výprava F. Zeffirelli. Sbor a orchestr Metropolitní opery řídí P. Carignani (V italském znění s titulky). Pohádka o kruté čínské princezně Turandot, která svými hádankami zlikvidovala řadu svých nápadníků, protože kdo je neuhádnul, skončil pod popravčí sekerou, je posledním nedokončeným hudebně dramatickým dílem Giacoma Pucciniho. Přesto podle autorových náčrtků se podařilo operu dokončit (F. Alfano) a od roku 1926, kdy se konala její světová premiéra, se dílo prakticky nevytratilo ze scén světových operních domů. Mezi nejefektnější inscenace patří obrazově úchvatné nastudování režiséra Franca Zeffirelliho v newyorské Metropolitní opeře na konci osmdesátých let minulého století. Toto představení je stále na repertoáru a v lednu 2016 se v titulní roli představila švédská dramatická sopranistka Nina Stemme. Jejím protihráčem, tatarským princem Kalafem, který její hádanky uhádne (naděje – krev – Turandot), je italský tenorista Marco Berti. Andělsky laskavou otrokyni Liu ztvárnila rumunská sopranistka Anita Hartigová a slepého krále Timura zpíval ukrajinský basbarytonista Alexander Tsymbalyuk. Představení řídil od dirigentského pultu Paolo Carignani. Perská pohádka Turandot ze sbírky derviše Moklese Tisíc a jedna noc ze 17. století zlákala k mnoha přebásněním i zhudebněním. Giacomo Puccini začal pracovat na libretu G. Adamiho a R. Simoniho, založeném na hře C. Gozziho, v posledních čtyřech letech svého života, kdy už bojoval s rakovinou hrtanu. Přesto s pečlivostí sobě vlastní se snažil získat dokonalou představu o hudební kultuře exoticky vzdálené Číny.
Vysílání: 03.7., 00.30 hod., ČT art

To je opera: Zrození opery
S průvodcem, komentátorem a režisérem několikadílného cyklu poputujeme do Florencie, abychom společně odhalili, proč se právě tady zrodil před 400 lety nezdolný a stále mladý hudebně dramatický žánr. Scénář a režie Ramon Gener. Zrození opery je svázáno s renesančním toskánským městem Florencií. Zde vznikla v Corsiho paláci společnost zvaná Florentská camerata, která stála u začátku opery a produkovala první zpěvoherní představení. Zde zazněla v roce1598 Dafné z dílny Jacopa Periho a básníka Ottavia Rinucciniho. Tato nymfa, kterou se pokusil znásilnit antický bůh světla a umění Apollón, se však v notopisu nezachovala. První doloženou operou je tedy Eurydika, která se o dva roky později provozovala u příležitosti svatby francouzského krále Jindřicha IV. a Marie Medicejské. Z této společnosti vycházel též Giulio Caccini, který úspěch Periho žárlivě střežil a zkomponoval zpěvohru na obdobný námět. Tento hudební žánr vznikl vlastně jako teoretický omyl, protože příslušníci zmiňované cameraty chtěli rekonstruovat antické drama. Skutečnou operou, kterou lze dnes zařadit do běžného divadelního provozu je L´Orfeo Claudia Monteverdiho z roku 1607, a to je i datum, kam řadíme počátky operních dějin. Vaším průvodcem bude Ramon Gener, který s vámi prostřednictvím televizní kamery zavítá do míst, kde se první pokusy o vytvoření nového žánru odehrávaly, a budete si s ním moci zazpívat na piazzetě před proslulým florentským dómem.
Vysílání: 29.6., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 01.7., ČT art

21.6.2021 10:06:39 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Super Diva – Síla osudu

Síla osudu

Super Diva – Síla osudu (11/13)
Operní diva Catarina Molderová se zamýšlí nad původem Verdiho tragick ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

MdZ uvádí v české premiéře komedii Matěje Randára

Ženy pod tónem (MdZ)

Na narozeninové oslavě vás přivítají herečky Městského divadla Zlín v novince Ženy pod tónem v hudebním a diva celý článek

další články...

HUDBA

Na prkna MdB se vrátí oratorium Bastard

Dušan Vitázek na plakátu k inscenaci Bastard

„Autorská dvojice Merta-Moša je u nás jediná schopná konkurovat zahraničním dílům“, psalo se v roc celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Křesťanský magazín

Bazilika svatého Vavřince a svaté Zdislavy

Křesťanský magazín
Poutní magazín Jana Vávry zavede diváky do Jablonného v Podještědí, saské Žitavy a nedal celý článek

další články...