zvláštní poděkování
Volný.cz

Závěr operní sezony NdB v bohémské společnosti

J. Š. Kačírková a R. Samek (La bohème)

autor: Marek Olbrzymek  

zvětšit obrázek

Ještě než se zkrácená operní sezona 2020/21 uzavře přesunutou premiérou Verdiho Nabucca a představením Lazebníka sevillského na Špilberku, hudbymilovní diváci si mohou užít plánovanou premiéru 11. června 2021 v Janáčkově divadle jednu z nejslavnějších italských oper – Pucciniho La bohème.
Nová inscenace je dílem mladého týmu, který je podepsaný i pod vynikajícím zpracováním dětské opery Ferda Mravenec uvedené loni v srpnu. Režisérka Magdalena Švecová našla východisko ve světě bohémských umělců, jejichž ateliér se prolíná do Paříže a jejich okolí zrcadlí momentální lásky, úspěchy i nezdary. Scénografem je
David Janošek, který vytvořil pestré prostředí od podkrovního bytu s děravou střechou, přes vánoční uličky pařížského Montmartru, do nichž skvěle zapadají kostýmy Zuzany Přidalové inspirované módou konce 19. století.

Stěžejní pro mne byla kniha Henriho Murgera Výjevy ze života pařížské Bohémy, která mne doslova nadchla a po celou dobu příprav se k ní vracím. Spolu s výtvarníky jsme také hledali co nejvíce dobových obrázků, abychom se naladili na vánoční Paříž 19. století. Také mne fascinuje atmosféra ateliérů. Nejvíce inspirace ale stále hledám v hudbě, to je pro mne nejmagičtější svět, říká režisérka Magdalena Švecová.

Hudební nastudování je dílem Jakuba Kleckera a diváci se mohou těšit na skutečně vynikající dvojí obsazení. Hlavní milenecké dvojice ztvární Jana Šrejma Kačírková a Pavla Vykopalová (Mimi) spolu s Peterem Bergerem a Richardem Samkem (Rodolfo) a Doubravka Součková a Tereza Kyzlinková (Musetta) a Jiří Brückler a Roman Hoza (Marcello). V dalších rolích se představí nejen osvědčení sólisté brněnského souboru, jako jsou Jan Šťáva a David Nykl (Colline), ale také vynikající zástupci nejmladší pěvecké generace Lukáš Bařák a Tadeáš Hoza (Schaunarde).

Středem románu francouzského spisovatele Henriho Murgera Ze života pařížské bohémy je parta studentů a začínajících umělců, kteří se protloukají životem, jak to jen jde. Někdy je na jídlo a někdy ne, jejich lásky jsou s nimi nebo je opouštějí, čeho však mají vždy dostatek, je dobrá nálada a optimismus, protože život už je prostě takový. Pucciniho útlá kniha zaujala díky velmi živě zachycené atmosféře bohémského života v Latinské čtvrti, sám to nakonec zažil jako student milánské konzervatoře. Ale jako správný dramatik cítil potenciál právě v oněch prvních láskách mladých umělců, láskách co měly být navždy a přežily jednu zimu. Pucciniho libretisté se rozhodli soustředit se na vztah Rodolfa a Mimi jakožto na hlavní dějovou linii a ponechat jako vedlejší dvojici Marcella a Musettu. Jestliže Murgerova kniha líčí bohémský život s lehkostí a bez sentimentu, právě v La bohème našel Puccini svůj přímočarý kontakt s publikem skrze krásné melodie a přemíru emocí. Není tak divu, že se La bohème stala nedlouho po premiéře jednou z diváky nejmilovanějších oper a zůstala jí dodnes. Nakonec se dočkala ocenění i od francouzských kolegů, když Claude Debussy napsal: Pokud si člověk nedá pozor, může být zcela unesen čirým zápalem hudby. Neznám nikoho, kdo popsal Paříž toho času tak dobře jako Puccini v La bohème.
Reprízy 13. a 19. 6. 2021. Vstupenky zakoupíte na www.ndbrno.cz.

9.6.2021 16:06:06 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Letní scéna HDK

Časopis 29 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 30. týden

Vlastimil Brodský

Svobodné divadlo
V prosinci roku 1989 pozvali Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák před televizní kamery několi celý článek

další články...

HUDBA

Queenie vyráží na letní UNIVERSUM Tour

Michael Kluch (Queenie)

Česká skupina Queenie, jež svou tvorbou vzdává hold legendární britské kapele, letos opět odstartovala letní o celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Maďarská čítanka

Lajos Parti Nagy

Maďarská čítanka (7/16)
Lajos Parti Nagy – portrét maďarského básníka, dramatika a prozaika, autora b celý článek

další články...