zvláštní poděkování
Volný.cz

Studenti HF JAMU složili pro festival JB dvě nové opery

Falstaff  (Hudební fakulta JAMU)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Dva studenti Hudební fakulty JAMU zkomponovali původní díla, jejichž premiéra se uskuteční nadcházející neděli 18. listopadu ve školním Divadle na Orlí. Skladatel Jiří Najvar je autorem komického dílka Falstaff, jeho kolega Daniel Šimek napsal meditativní opus Neznámá na motivy stejnojmenné hry ruského básníka a dramatika Alexandra Bloka. Obě díla vznikla na objednávku prestižního festivalu Janáček Brno 2018 a v rámci jeho programu budou také poprvé uvedena. Premiérové představení začíná v 19 hodin, druhá premiéra se ve stejném čase uskuteční hned následující den.

Oba mladí tvůrci své opery vytvořili mezi lety 2014-2017. Dirigent operního dvojvečera Jiří Habart upozorňuje, že posluchači uslyší hudebně dvě zcela odlišná díla. Jak napovídá název prvního díla, půjde o zhudebněnou veselohru samotného Shakespeara. A divadelníci dodávají, že Falstaff je komponován po vzoru „belcantové“ opery buffy. Novost hudebního ztvárnění spočívá v práci s textovou náplní – jako hlavním inspiračním zdrojem v této hudbě. Neoklasicistní obsazení orchestru využívá nástrojových barev, které jsou pro veselohry příznačné. Hrdinou Falstaffa je stárnoucí požitkář, kterého touha po hýření a mladých ženách dovede až do nastrojené pasti. "Mám obecně pocit, že se v opeře málo smějeme," uvedl Najvar k volbě tématu a svému bezmála hodinovému dílku. V posledním jednání Falstaffa odehrávajícím se v čarovném lese na scéně dokonce figuruje dětský sbor skřítků a víl. Inscenační tým tvoří celá stovka lidí a kromě studentů Janáčkovy akademie múzických umění v Brně se v inscenaci objeví také externí herci a právě dětský sbor Kantiléna. Oba tituly inscenuje režisérka Natálie Gregorová jako divadlo v divadle. „Herci přicházejí na scénu tedy do divadla a pomalu se postupně do svých rolí dostávají,“ doplnil představitel Falstaffa Tadeáš Hoza, kterému nebude chybět velký vatelínový pupek. Cílem nastíněné režijní koncepce je poukaz na některé vnějškové rysy fungování divadelního života, včetně vztahů či intrik. Jak doplňuje dirigent Habart, jde vlastně o operu založenou na recitativech, v nichž různorodost nástrojových barev dotváří dějovou linii. Habart povede Janáčkův akademický orchestr, který čítá na třicet hudebníků.

Opera Neznámá byla dokončena začátkem minulého roku 2017. Předlohou k libretu, které bude v češtině, se stala stejnojmenná divadelní hra z pera ruského symbolistického autora Alexandra Bloka. „Když jsem si dramatický text přečetl, byla to láska na první pohled,“ uvedl skladatel Šimek. Děj opery se odehrává na pomezí reality a snu. Hrdiny opery jsou Básník hledající neznámou dívku Marii, která symbolizuje hvězdu na zem spadlou. „Hlavní myšlenkou opery je hledání vlastního ideálu, kterého se člověk vlastně bojí dotknout,“ doplnil Šimek.
Zpěvní linky Neznámé vycházejí hlavně z toku řeči. Partnerem dvou sopranistek a tří barytonistů bude komorní orchestr ve složení: smyčce, elektrický klavír, bicí nástroje a klarinety. Opera Neznámá se tak podle režisérky Gregorové na rozdíl od prvního titulu obrací do vnitřního světa a k ideálům, k nimž se postava Básníka snaží přiblížit. „Komično buffy se prolne do melancholie Neznámé,“ komentuje režisérka řazení děl v jednom večeru. Některé z vedlejších postav se objeví v obou operách a oba tituly zdánlivě propojí. Jednoduchá bude scénografie Kateřiny Doleželové, hraje se v podstatě na prázdném jevišti. „Moje kostýmy postupně přecházejí od civilu k magickému realismu. Důležitou roli má v koncepci inscenace světlo,“ dodala scénografka Kateřina Doleželová.
Reprízy inscenace v Divadle na Orlí se uskuteční 21. 11., 22. 11. a 27. 11. vždy od 19 hodin. Derniéra se odehraje při festivalu MFJB 28. listopadu.

Hudební fakulta JAMU však do programu Mezinárodního festivalu Janáček Brno vstoupí ještě dvakrát. Už 18. listopadu se v 11 hodin uskuteční dopolední matiné v autentickém prostředí Janáčkova domečku, kde zazní tři skladatelova významná díla v podání mladých interpretů z HF JAMU. Prvního prosince se taktéž v 11 hodin přímo v budově fakulty brněnská akademie posluchačům festivalu již potřetí představí komponovaným studentským pořadem.

15.11.2018 17:11:19 Mgr. Luboš Mareček, Ph.D. | rubrika - Zveme ...

Časopis 08 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Ráj (MdB)

Články v rubrice - Zveme ...

Dílo baletní legendy v přímém přenosu do kin

Violoncellistka

Přímé přenosy z londýnského Royal Opera House tentokrát potěší příznivce moderního baletu. Už 25. února 2020 b ...celý článek


Chopin a Sandová: Milostné preludium

M. Dvořák a Z. Bydžovská (Foto: M. Babic)

ProART Company uvede k patnáctiletému výročí svého působení novou premiéru pod názvem Chopin a Sandová: Milost ...celý článekČasopis 08 - sekce

HUDBA

Brian Johnson: Rock na cestě 2

Brian Johnson

Brian Johnson: Rock na cestě (2/6)
Zpěvák australské kapely AC/DC osobitým způsobem zpovídá své kolegy z ro celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 9. týden

Kateřina Šedá

Artmix
Únorový měsíčník o vizuálním umění se bude věnovat více designu, protože jako každoročně se blíží ud celý článek

další články...