zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Prodaná nevěsta se vrátila do Jihočeského divadla

Jana Šrejma Kačírková a Amir Khan (Prodaná nevěsta)

autor: Michal Siroň   

zvětšit obrázek

Smetanova anekdota o nevěstě, kterou ženich prodá sám sobě, patří mezi nejúspěšnější komické opery. Byla zkomponována původně jako zpěvohra s mluvenými dialogy a sám skladatel ji označil jako „hračku“, kterou vnímal jako vítané rozptýlení od vážných oper.
Na repertoár opery Jihočeského divadla se vrátila od 12. října v DK Metropol po více než dvaceti letech v hudebním nastudování Maria De Rose a režii mladého slovenského režiséra Marka Mokoše. Roli Mařenky ztvární renomovaná sopranistka Jana Šrejma Kačírková v alternaci s naší kmenovou sólistkou Kateřinou Špilauer Hájovskou a Kristýnkou Vylíčilovou. V roli Jeníka se diváci mohou těšit na Petra Malého, Josefa Moravce či Amira Khana, který je naším hostem ze Slovenského národního divadla, kde v roce 2016 rolí Jeníka debutoval.

Režisér Marek Mokoš o svém pojetí prozradil: „Tá naša Predanka, budějovická“, v tomto duchu sa nesie základná dramaturgická koncepcia Predanej nevesty. Chceli sme vyjsť z reálií a charakterov ľudí a ich vzťahov. Po otvorení opony sa dostávame do scény námestia s výhľadom na panorámu mesta. Veľmi jednoduchými prvkami sa zmení priestor na Masné krámy či interiéry, kde bývajú postavy z opery. Z režijného konceptu sa zameriavame na hlavné myšlienky, ktoré sú na seba úzko naviazané a vychádzajú aj z dramaturgického zámeru. Keď si kladiem otázku, prečo hrať Predanú nevestu dnes, tak vidím svoju odpoveď v nasledujúcich postrehoch: Konzum verzus tradícia – do dediny sa dostáva konzum, individualita a biznis. Jeník prichádza z veľkého sveta, túži po rodine, zmierení, spiritualite, hodnotách a tak sa vracia domov a zisťuje, že sa ocitol znovu v prostredí konzumu. Cez svoj vzťah s Mařenkou, cez svoju zrelosť, skúsenosť, cez seba a jeho skutky sa „dedinčania“ naspäť oblečú do toho, čim skutočne sú...”
V Českých Budějovicích byla Prodaná nevěsta poprvé uvedena 10. srpna 1919, tedy v době vzniku Jihočeského divadla. Protože stará divadelní bouda byla v rekonstrukci, odehrála se Prodaná nevěsta pod širým nebem. Možná můžeme říci, že v této době se poprvé propojil osud Jihočeského divadla s Českým akciovým pivovarem, později Budvarem, který je v současné době generálním partnerem Jihočeského divadla a hlavním partnerem naší nové Prodané nevěsty.

Propojení Jihočeského divadla a pivovarnictví je v Českých Budějovicích tradicí již od nepaměti. „Dnešní ulice Dr. Stejskala přinesla obyvatelům Českých Budějovic víceré dobrodiní. Poblíž Zlatého mostu se jednak hrálo a hraje dobré divadlo, jednak se tady vařilo dobré pivo. Historicky vlastně v opačném pořadí, ať chceme nebo ne, pivo tu bylo doma o několik století dříve. Pivovarnictví patří k Budějovicím od nejstarších dob města, a městský Velký či Bílý pivovar v ulici Dr. Stejskala stával už koncem středověku. Naproti tomu hraní „komedií“ máme v našem městě doloženo až v 17. století a v budově nynějšího divadla účinkovali herci poprvé roku 1763. Ani tohle divadlo by ale nebylo, nebýt pivovaru. V objektu se totiž nacházel sklad piva a lednice a kohosi z městské rady napadlo propůjčit nevyužité prostory o patro výš „komediantům“, “ dodává Daniel Kovář ze Státního okresního archivu České Budějovice.
Termíny + vstupenky na Prodanou nevěstu na www.jihoceskedivadlo.cz

15.10.2018 12:10:05 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Časopis 16 - sekce

HUDBA

Na prkna MdB se vrátí oratorium Bastard

Dušan Vitázek na plakátu k inscenaci Bastard

„Autorská dvojice Merta-Moša je u nás jediná schopná konkurovat zahraničním dílům“, psalo se v roc celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote celý článek

další články...