zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Smetanovu síň rozezní nejslavnější operní sága a oscarová hudba

Promo

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Zajímavou kombinací budou dva večery nazvané PÁN PRSTENŮ, které na 9. a 10. března naplánoval Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Ve Smetanově síni Obecního domu zazní pod taktovkou dirigenta Rastislava Štúra výběr z operního cyklu Prsten Nibelungův Richarda Wagnera. V druhé půli bude následovat hudba Howarda Shorea z filmové adaptace kultovní trilogie Pán prstenů. Náročný úkol čeká krom Pražských symfoniků i Český filharmonický sbor Brno, ten bude kromě angličtiny zpívat i v elfském dialektu. FOK se k filmové hudbě pravidelně vrací v abonentních cyklech i na letních koncertech ve Valdštejnské zahradě, ostatně odtud pochází i „F“ ve zkratce v názvu orchestru.

Slavná Píseň o Nibelunzích, která zásadním způsobem ovlivnila vytváření moderní německé národní identity a inspirovala řadu uměleckých děl velmi rozdílného charakteru i kvality, vznikla ve 13. století.
Až do 20. století bylo jednoznačně nejznámějším a nejpopulárnějším ztvárněním mýtů o Nibelunzích „opus magnum“ Richarda Wagnera, operní tetralogie Prsten Nibelungův. Ve všech částech autor zanechal mimořádné a ve své době zejména harmonicky velmi novátorské hudební bohatství. Na večerech s FOK se posluchači mohou těšit na výběr z oper Siegfried, Valkýra a Soumrak bohů, zazní mimo jiné i slavná Jízda Valkýr.
To se změnilo, když John Ronald Reuel Tolkien v 50. letech vytvořil své monumentální dílo Pán prstenů, na počátku 21. století zfilmované Peterem Jacksonem. Premiéra kasovního trháku Pán prstenů: Společenstvo Prstenu v roce 2001, na jehož úspěchu se podle mnohých významně podílela právě Shorova hudba, znamenala zásadní zlom ve skladatelově kariéře. Jeho úspěch pak podtrhly další dva díly tolkienovské trilogie – Pán prstenů: Dvě věže (2002) a Pán prstenů: Návrat krále (2003). Za hudbu ke Společenstvu Prstenu získal cenu Grammy, Oscara a nominaci na Zlatý glób. Dvě věže získaly „pouze“ Grammy, vše však bylo ovlivněno tehdy novým pravidlem pro udělování hudebních Oscarů – to z boje vyřazovalo hudbu k filmovým pokračováním, obsahující prvky z předchozích částí. Toto pravidlo vzbudilo takové kontroverze a stalo se tak nepopulárním (z velké části právě kvůli Pánu prstenů), že bylo vzápětí opět zrušeno a Shore si tak mohl dojít pro dalšího Oscara za Návrat krále.
Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského: S Rastislavem Štúrem a Českým filharmonickým sborem Brno jsme se již v minulé sezóně vydali za filmovými inspiracemi, atak se setkaly Planety Gustava Holsta s Hvězdnými válkami Johna Williamse. Tentokrát půjde o starobylejší inspiraci. Ve 13. století vznikl hrdinský epos Píseň o Nibelunzích, jejíž melodii bohužel již neznáme. Naštěstí neznámý středověký básník inspiroval dva známé skladatele: Richarda Wagnera přímo a Howarda Shora skrze filmovou verzi Tolkienovy trilogie Pán prstenů, kterou podbarvil svou monumentální hudbou.

Vstupenky zakoupíte na www.fok.cz.

7.3.2016 07:03:46 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Koncerty

Ondřej Ruml zazpívá šansony s Pražskými symfoniky

Ondřej Ruml

Zpěvák Ondřej Ruml vystoupí 20. a 21. května se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK v Divadle Hybernia se ...celý článek



Časopis 21 - sekce

DIVADLO

OLDstars on the ROAD 2024

OLDstars on the road 2024

Studentská umělecká skupina OLDstars připravuje další ročník cestovního léta. Svůj čas mladí divadelníci poděl celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 21. týden

Barry White

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle celý článek

další články...