zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pietari Inkinen - nový šéfdirigent FOK ze severu

Pietari Inkinen (Foto: Nguyen Phuong Thao)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Symfonický orchestr hlavního města Prahy F.O.K., přední české hudební těleso s dlouhou tradicí a mezinárodním renomé, slaví v tomto roce 80 let své existence.
V roce 1934 jej založil dirigent a hudební organizátor Rudolf Pekárek pod značkou FOK. Film, opera a koncert byly tři hlavní směry činností, kterýni se orchestr v době svého vzniku zabýval. Prostřednictvím nahrávání hudby k většině českých filmů ve 30. letech a pravidelného vystupování v živém vysílání Československého rozhlasu se Orchestr FOK stal známým a zajistil si svou ekonomickou existenci. Dirigent Václav Smetáček, který se stal šéfdirigentem orchestru v roce 1942 a stál v jeho čele 30 let, dokázal v krátké době vybudovat velké symfonické těleso, schopné obstát v silné domácí konkurenci.

V roce 1952 zřídilo město Praha vlastní reprezentační těleso, v jehož názvu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK zůstala tradiční zkratka zachována.
Svou cestu na mezinárodní scénu zahájil orchestr v roce 1957 na turné v Polsku, Itálii, Rakousku a Německu a vystupování v zahraničí činí od té doby podstatnou část jeho koncertních aktivit.
Za dirigentským pultem se během osmdesátileté historie vystřídala řada vynikajících osobností od nás i ze zahraničí. Po Václavu Smetáčkovi to byl v letech 1977 až 1990 Jiří Bělohlávek, Petr Altricher, Gaetano Delogu, Serge Baudo a Jiří Kout, který v posledku přijal titul čestného šéfdirigenta. Orchestr spolupracoval také např. s Václavem Neumannem, Zdeňkem Košlerem, Vladimírem Válkem, Rafaelem Kubelíkem, Charlesem Mackerrasem, Zubinem Mehtou a dalšími slavnými dirigenty i špičkovými sólisty a má za sebou rozsáhlý katalog nahrávek. V současnosti má orchestr 114 členů a hlavní dirigentem je Muhai Tang.

Situace se má změnit od příští sezóny 2015/ 2016, kdy se novým šéfdirigentem stane Pietari Inkinen z Finska. Před zraky veřejnosti podepsal tříletou smlouvu o spolupráci s vedením FOK 24. října v Obecním domě.
Pietari Inkinen je jeden "produktů" mohutné dlouholeté vlny aktivit ve vzdělávání a v propagaci v oblasti hudby, která probíhá ve Finsku a která povznesla tuto zemi na čelní místo ve světě.
Sám Pietari Inkinen přes své mládí - je mu teprve 34 let - má za sebou již bohatou dirigentskou historii. Diriguje - nejdříve neprofesionálně - od svých 14 let. Je spojen s takovými prominentními tělesy jako je např. Dresden Staatskapelle, Deutsches Symphonie - Orchester Berlin, Gewandhaus Leipzig, BBC Symphony, Israel Philharmonic, Orchestra Filarmonica della Scala a dalšími, od roku 2007 byl hudebním ředitelem New Zealand Symphony Orchestra a od roku 2009 hlavním hostujícím dirigentem Japan Philharmonic Orchestra.
Mimo uměleckých kvalit bylo při výběru nového šéfdirigenta FOK důležité i to, že Pietari Inkinen orchestr již poznal, když jej dirigoval v roce 2007. Podle jeho vlastních slov je k rozhodnutí přijmout nabídku FOK vedly jednak krása a bohaté kulturní tradice našeho hlavního města a kulturní zázemí a společné povědomí členů orchestru, které dává tělesu i specifický jednotný hudební výraz. Ve své práci s orchestrem se míní prvotně zaměřit na českou hudební tvorbu, jejíž znalost si chce sám prohloubit, na německé tvůrce - proslavila jej také nastudování Wagnerových oper - např. Prsten Nibelungův v Austrálii nebo Zlato Rýna v Palermu - a to vše má být okořeněno i díly finského repertoáru.

Inaugurační koncert s FOK čeká na Pietara Inkinena již na příštím Pražském jaru - 21. května 2015, kdy na programu bude Mahlerova Pátá symfonie. V nové sezóně na podzim 2015 bude řídit orchestr na turné ve Velké Británii a na začátku roku 2016 na turné v Japonsku. Pietari Inkinen se zavázal uskutečnit minimálně šest abonentních programů a stát v čele orchestru při některých speciálních příležitostech. To mu ale nebrání současně zastávat pozici hudebního ředitele Ludwigsburg Schlossfestspiele od roku 2015 a dirigovat další koncerty s jinými orchestry - např. v lednu 2015 v Miláně s Orchestra Sinfonica di Milano Guiseppe Verdi s ryze českým programem - Smetanovou Vltavou a klavírními koncerty Bohuslava Martinů.
Profesionalita, mezinárodní zkušenosti, sympatické vystupování a první kladné zkušenosti s orchestrem při zkouškách naznačují, že obavy z toho, jak bude tento mladý severský umělec přijat v "konzervativním" pražském prostředí, se ukáží jako liché.

www.fok.cz

27.10.2014 16:10:36 Helena Kozlová | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Časopis 18 - sekce

HUDBA

Iveta Bartošová - Ve jménu lásky

Přebal alba

Zpěvačka Iveta Bartošová patřila k nejoblíbenějším českým popovým zpěvačkám konce 20. a začátku 21. století. Z celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i celý článek

další články...