zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pražští symfonikové s Muhaiem Tangem slibují zážitek

Čínský dirigent Muhai Tang

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Čínský dirigent Muhai Tang je kosmopolita, znalec české hudby, světově uznávaný dirigent a v této sezoně také hlavní dirigent Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. První z jeho čtyř zastavení v Praze v této sezoně bude zasvěceno v Obecním domě 9. a 10. října 2013 Giuseppe Verdimu a Richardu Wagnerovi. Návštěvníci prvního koncertu se budou moci s dirigentem setkat i osobně po koncertě – na autogramiádě.

Dvojicí koncertů FOK poctu 200. výročí narození dvou velikánů opery Giuseppe Verdiho a Richarda Wagnera. Výběr z operních árií však na programu není. Hlavním bodem je skladba, která vznikla na popud Muhaie Tanga – mladý český skladatel Jan Rybář upravil hudební materiál ze čtyř Verdiho oper a vznikla symfonická báseň nazvaná OUVERDITURA. FOK se tak originálně hlásí ke svému instrumentálnímu zaměření, a přesto vzdává hold opeře.
Původní idea sesadit několik předeher dohromady byla rozšířena o koncept prokomponovanějšího díla. Celkem osmnáctiminutová skladba má tedy tři „autory“: Giuseppe Verdiho, Muhaie Tanga a Jana Rybáře.

„Na Verdim nejvíce oceňuji jeho velký smysl pro melodičnost a dramatičnost. To jsou věci, které si člověk uvědomí často až tehdy, kdy se začne jeho hudbou hlouběji zabývat. To byl i tento případ,“ říká po zkušenosti s komponováním OuVerditury dvaatřicetiletý skladatel Jan Rybář.

Muhai Tang vzpomíná, jak se s Verdim v komunistické Číně setkal až v posledních ročnících na šanghajské konzervatoři. Dnes je Verdiho hudba už v Číně populární, koná se zde například Verdiho operní festival.
Ještě blíže má Tang ale k Richardu Wagnerovi – s jeho hudbou se seznámil na studiích v Mnichově a poté pobýval na wagnerovských slavnostech v Bayreuthu. „Od té doby jsem samozřejmě Wagnerovu hudbu dirigoval mnohokrát. Obdivuji ji a ctím pro její duchovní hloubku,“ popisuje Tang.
Dokonce ho pojilo přátelství s vnučkou Richarda Wagnera Friedlinde. „Stala se pro mě v Německu a Švýcarsku jakousi náhradní matkou. Velmi mi pomáhala, “ vzpomíná dirigent.

Pro Muhaie Tanga to bude první koncert v roli hlavního dirigenta Pražských symfoniků. Navzájem se však již dobře znají a mezi ním a orchestrem panují sympatie a důvěra.

Muhai Tang se narodil jako syn filmového režiséra v Šanghaji, kde vystudoval také konzervatoř. Na Musikhochschule v Mnichově poté vystudoval skladbu a dirigování. Na pozvání Herberta von Karajana dirigoval v roce 1983 poprvé Berlínské filharmoniky. Toto jeho vystoupení se setkalo s mimořádným úspěchem, který vedl k jeho opětovnému pozvání k tomuto orchestru, stejně jako k angažmá u dalších špičkových orchestrů, jako např. Staatskapelle Dresden, Gewandhausorchester Leipzig, London Philharmonic Orchestra, Orchestre de Paris, Orchestre National de France, San Francisco Symphony Orchestra ad.
V roce 1987 převzal Muhai Tang jako šéfdirigent orchestr Gulbenkian Orchester Lissabon, jehož pověst za svého dvanáctiletého působení mimořádné pozvedl. Další štace jeho kariéry byly: Queensland Symphony Orchestra Brisbane (čestný dirigent), Vlámská královská filharmonie v Antverpách, jejímž šéfem byl po několik let. Pozici šéfdirigenta zastával také u Čínského národního symfonického orchestru a ve Finské národní opeře v Helsinkách. Jeho operní repertoár je velice různorodý. V Helsinkách dirigoval mj. produkce Turandot, Růžového kavalíra, Pikové dámy, Borise Godunova a Figarovy svatby, v Curyšské opeře se za svých mladých let zapsal jako vynikající Rossiniovský dirigent.
Do roku 2011 potom Muhai Tang působil jako šéfdirigent Curyšského komorního orchestru. V roce byl 2010 jmenován šéfdirigentem Bělehradské filharmonie a na stejném postě figuroval také u Šanghajského filharmonického orchestru. V současné době je uměleckým ředitelem Šanghajské Concert Hall.
Jeho koncertní repertoár zahrnuje hudbu od baroka, přes klasicismus a romantismus po modernu, přičemž rád uvádí např. premiéry děl renomovaného čínského skladatele Tana Duna.
Na svém kontě má mnoho rozhlasových a televizních nahrávek, mnoho CD nahrávek z jeho bohaté diskografie bylo oceněno kritikou.

1.10.2013 16:10:54 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Koncerty

Lukáš Vondráček završí sezónu recitálů FOK v Rudolfinu

Lukáš Vondráček

Klavírista Lukáš Vondráček vystoupí s recitálem v pražském Rudolfinu v rámci řady Světová klavírní tvorba FOK. ...celý článek



Časopis 19 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar celý článek

další články...