zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Terra musica

Houslista Josef Špaček

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Naši dnešní cestu za kvalitní hudbou a tancem začneme v Národním divadle, které uvedlo jeden ze základních kamenů světového baletního repertoáru ŠÍPKOVOU RŮŽENKU. Inscenace mexického choreografa Javiera Torrese byla původně vytvořena pro Finský národní balet a nese v sobě odkaz Maria Petipy a vše, co se očekává od klasického výpravného baletu.
Jednu z nejúspěšnějších oper 20. století ŽIVOT PROSTOPÁŠNÍKA zkomponoval Igor Stravinskij počátkem padesátých let ve Spojených státech amerických. Její námět kombinuje tisíckrát zpracovaný motiv sázky s ďáblem s imitací měšťácké morality. A stejně tak její ukázkově neoklasicistní hudba osobitým způsobem zachází s formami klasické italské hudby osmnáctého století. V ostravském Národním divadle moravskoslezském ji na repertoár zařadil Jiří Nekvasil a sám se chopil režie.

Josef Špaček se řadí mezi špičkové hráče dnešní mladé generace houslistů. Po absolvování pražské konzervatoře zdokonaloval svou hru u Itzhaka Perlmana na Julliard School v New Yorku. Své posluchače - a to jak doma v České republice, tak v různých zemích světa, dokáže zaujmout přesvědčivostí, soustředěností a skvělou virtuozitou. Od začátku letošní sezóny je jedním ze dvou koncertních mistrů České filharmonie a vedle této prestižní role úspěšně pokračuje v kariéře sólového hráče.
Festival Expozice nové hudby je letos věnován stoletému výročí narození amerického skladatele aleatorické a experimentální hudby Johna Cage. Nás zaujal hned úvodní koncert přehlídky s tématem dvou autorských osobností: Satie - Cage. O podivínství obou excentrických skladatelů jsme si povídali se světově proslulým klavíristou Daane Vandewallem, specialistou na tvorbu Johna Cage a jeho následovníků.

Jaké bude letošní Pražské jaro? Co vše nabídne a jak se vypořádává s nelehkou ekonomickou situací? To vše nám prozradí naši dnešní hosté - ředitel festivalu Roman Bělor a dramaturg Antonín Matzner.

Jazzový trumpetista a skladatel Jaromír Hnilička letos v únoru oslavil osmdesáté narozeniny. Na slavnostním koncertě k této příležitosti v brněnském Besedním domě vedle jeho Jazzových variací a legendární Jazzové mše zazněla ve světové premiéře jubilantova Brněnská suita pro symfonický orchestr, jazzový big band a sbor.

V závěru pořadu Vás pozveme na koncert Rolanda Villazóna. Do Prahy zavítal již dvakrát a nyní zde uvedl nový koncertní projekt „Villazónovy poklady“, ve kterém zazněly speciální úpravy nejlepších belcantových árií G. Verdiho, G. Donizettiho, G. Rossiniho a V. Belliniho.
Vysílání: 19.4., 23.10 hod., ČT2; Opakování: 22.4., ČT2.

15.4.2012 06:04:30 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Jan Kubelík

Jan Kubelík

Legenda jménem Kubelík
Dokument o krásném uměleckém a lidském vztahu otce a syna – významného houslov ...celý článek


Choreograf Miroslav Kůra výročí

Pas de quatre

Pas de quatre
Legendární tanečník a choreograf Miroslav Kůra, od jehož narození v těchto dnech uplyne 100 l ...celý článek


Portrét Milada Šubrtová

Milada Šubrtová

Medailon národní umělkyně Milady Šubrtové
Portrét jedné z nejvýznamnějších sopranistek české poválečné oper ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn celý článek

další články...

HUDBA

Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru celý článek

další články...