zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudba v Praze

Houslista Pavel Šporcl

autor: archiv   

  • VLADIMÍR BRÁZDA, dirigent a skladatel, významná osobnost českého hudebně zábavného divadla, zemřel (6. 8.) ve věku 81 let. Působil jako korepetitor baletu a později také sbormistr opery v ostravském divadle, po roce 1945 se stal šéfdirigentem tamního operetního souboru. V této funkci působil až do roku 1988. Ještě v roce 1994 nastudoval se souborem Veselou vdovu, svůj poslední titul. Před veřejnost předstoupil Brázda, milovník a znalec zejména vídeňské operety, loni s taktovkou v ru-ce při koncertě ke svým osmdesátinám. Během působení v Ostravě dával prostor i muzikálové tvorbě a podílel se na vzniku původních českých hudebních komedií. Sám složil několik operet, z nichž nejvíce byly hrány jeho Ztřeštěné námluvy a Vysněná (s pís-ňovými texty Jaroslava Seiferta). Je autorem memoárové knihy Melodie vzpomínek. Vladimír Brázda se narodil 27. 5. 1920 v Klopotovicích u Brna.
  • KÁŤA KABELÁČOVÁ, japanistka, milovnice hudby a strážkyně skladatelského odkazu svého otce Miloslava Kabeláče, zemřela (22. 8.) ve věku 55 let.
  • ČESTMÍR MUSIL, význačný český houslař, zemřel (17. 8.) ve věku 88 let. Byl zakládajícím členem Kruhu houslařů, který vznikl v roce 1956. Vyráběl nástroje především pro umělecké školy, ale často ho navštěvoval například i Josef Suk. Od roku 1934 pracoval Musil v dílně v pražských Emauzích, kterou později vedl. Mistrovské nástroje vyráběl až do 80. let.


  • Hudba v Praze
  • DESÁTÝ ROČNÍK SVATOVÁCLAVSKÝCH SLAVNOSTÍ, mezinárodního festivalu duchovního umění, zahájila (17. 9.) v kostele sv. Šimona a Judy novodobá koncertní premiéra Svatováclavských nešpor Pavla Josefa Vejvanovského. Přehlídku uzavřel (27. 9.) tradičně ve Vladislavském sále koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR. * Během festivalu bylo například uvedeno Draghiho oratorium Český Ábel aneb Svatý Václav, rozezněly se varhany v Týnském chrámu a v podání zahraničních umělců bylo možno vyslechnout anglickou renesanční vokální hudbu, černošské spirituály, komorní skladby židovských autorů 20. století i středověkou polyfonii a gregoriánský chorál. V rámci výletu posluchačů do Příbrami a okolí zazněly nešpory italského barokního skladatele Giovanniho Legrenziho. * Dramaturgie festivalu pořádaného Společností pro duchovní hudbu vychází z myšlenky konfrontace duchovních proudů utvářejících klima v českých zemích. Přináší proto umění spjaté s katolickou, protestantskou, pravoslavnou a židovskou tradicí. * Svatováclavské slavnosti nabídly také v galerii pravoslavné katedrály v Resslově ulici výstavu fotografií Dany Kyndrové z estonského pravoslavného ženského kláštera.
  • FESTIVAL MOZARTIANA IUVENTUS začal (1. 9. – Dechové kvinteto Iuventus) na Bertramce. Už potřetí se během září představili v jeho programu při osmi koncertech především mladí interpreti. Letošní ročník ozvláštnily premiéry – komorní díla soudobých autorů, napsaná pro festival a inspirovaná Mozartovou hudbou a jeho životem (Contra-Mozart-Punctus Libora Dřevikovského, Divertimento pro hoboj, housle, violu a violoncello Eduarda Douši a Leporello Josefa Marka). Podobně objednané skladby Otomara Kvěcha, Pavla Trojana, Jiřího Gemrota, Lukáše Hurníka, Jiřího Pazoura, Sylvie Bodorové, Radima Smetany, Zdeňka Lukáše a Jiřího Temla zazněly už na loňském druhém ročníku festivalu.
  • MEZINÁRODNÍ FESTIVAL SMYČCOVÝCH KVARTET (30. 8.– 8. 9.) se konal osmým rokem. Na zahajovacím koncertu v Obecním domě se představila dvě komorní tělesa – nizozemský Sharon Quartet a Talichovo kvarteto (Mendelssohn, Mozart/Mordechai Rechtman). Ze zahraničních hostů se vedle nizozemských hudebníků letos představili i členové Aron Quartetu z Rakouska. Koncerty se kromě Obecního domu uskutečnily také v Zrcadlové kapli Klementina, svatojiřské bazilice a na zámku v Nelahozevsi. Vystoupilo mj. Kocianovo, Wihanovo a Stamicovo kvarteto a Kvarteto Apollon.
  • ŠEST VELKÝCH KONCERTNÍCH ORCHESTRŮ působících v Praze připravilo pro posluchače v abonentních řadách pro deset měsíců přes 120 večerních programů. Podle zveřejněných plánů na tuto koncertní sezonu se v cyklech, které tyto orchestry pořádají, uskuteční i desítky komorních koncertů. * Česká filharmonie zahájila v Rudolfinu pod taktovkou Vladimira Ashkenazyho a s houslistou Pavlem Šporclem svou 106. sezónu (8. 9.) dvořákovským koncertem. Do jara vystoupí v metropoli asi padesátkrát. Dominantou sezóny se mají stát „skandinávské“ koncertní programy. Za dirigentským pultem se s Ash-ke-na-zym vystřídají Charles Mackerras a Ken-Ichiro Kobayashi a vedle nich také například Paavo Järvi, Claus Peter Flor, Jukka-Pekka Saraste, Leif Segerstam, Manfred Honeck a Michael Boder. * Pražští symfonikové zahrají abonentům v 67. sezóně od poloviny září do počátku června téměř čtyřicetkrát. V jejich čele nově stanul Francouz Serge Baudo, dlouholetý pravidelný host českých pódií, a vedle něj Čechoameričan Zdeněk Mácal a příslušník mladší generace Leoš Svárovský. * O další bezmála dvě desítky abonentních koncertů se v hlavním městě podělí Pražská komorní filharmonie s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem a Praž-ský komorní orchestr bez dirigenta, který si připomíná 50 let od svého vzniku. * Symfonický orchestr Českého rozhlasu se veřejně představí v Rudolfinu (2. 10.– 4. 6.) desetkrát. Jeho populárnější koncerty v Ná-rod-ním domě na Vinohradech jsou naplánovány tři. * Český národní symfonický orchestr, který tvoří stálý okruh hráčů několika těles, připravil pro své abonenty s americkým šéfdirigentem Paulem Freemanem (5. 9.– 5. 6.) osm programů. Na podzim tráví téměř tři měsíce v Japonsku.
  • ORATORIUM V KONFRONTACI je název cyklu koncertů v katolickém kostele Nejsv. Salvátora v Klementinu, v jehož rámci zazněly (27. 8.) v interpretaci sopranistky Terezy Merklové Carissimiho, Strozziho a Stradellovy kantáty a (31. 8.) v podání souboru Ad vocem Zelenkova skladba Abrahám a Izák.
  • VLADIMIR BUNIN, ruský pianista žijící v SRN, měl (7. 9.) v kostele sv. Šimona a Judy klavírní recitál z Lisztových skladeb ke 190. výročí narození autora.
  • MLÁDEŽNICKÝ ORCHESTR NE-THER-LAND JEUGD ORKEST z Nizozemska vystoupil (21.-26. 8.) v za-hra-dách a Španělském sále Pražského hradu, v bazilice sv. Jiří, v Sále Martinů a v koncertním sále konzervatoře (Bruckner, Stravinskij, Šostakovič, Roussel, Mozart, Händel, Schumann, Kurtág). V tělese organizovaném v rámci Summer Academy Tour byli také instrumentalisté z ČR.
  • 31.10.2001 Redakce | rubrika - Zprávy

    Časopis 20 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Festival Setkání Stretnutie 2024

    Články v rubrice - Zprávy

    Novinky z Institutu Pavla Šmoka

    Luboš Ogoun (Foto: Institut Pavla Šmoka)

    V Institutu Pavla Šmoka (IPŠ) v Braníku je i v roce 2024 zpřístupněna videotéka se studovnou s archivem tiskov ...celý článek


    FOK zveřejnil program jubilejní 90. sezóny

    Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

    Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí 90. sezónu provedením monumentální Symfonie tisíců Gustava Mahlera ...celý článek



    Časopis 20 - sekce

    HUDBA

    Hudební tipy 20. týden

    Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

    13. komnata Kuby Ryby
    Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b celý článek

    další články...

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Možné podoby knihy

    Možné podoby knihy

    V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t celý článek

    další články...