zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tipy vážné hudby 20. týden

Michael Formanek Quartet

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Terra musica
Nové kvarteto improvizátora, invenčního skladatele a inspirativního kapelníka Michaela Formanka nedávno natočilo album The Rub and Spare Change, které představilo divákům na brněnském Jazzfestu. Free jazzový koncept kvarteta je postaven na letitých hudebních zkušenostech jednotlivých členů kapely, kterými jsou vynikající pianista Craig Taborn, bubeník Gerald Cleaver a především saxofonista Tim Berne. Perličkou je, že Formankovi předkové pocházejí z Brna a emigrovali do USA na konci 19. století. Basista se tak festivalovým prostřednictvím vrací ke kořenům nejen hudebním. Další událostí, již jsme v rámci JazzFestu v Brně zachytili, byl koncert charismatické americké skladatelky a zpěvačky Carly Cook se svým kvartetem. V repertoáru Carly Cook najdete prvky rhythm and blues, evropské klasické hudby, Motownu, blues či gospelu. Cook se totiž vždy vyhýbala stylovým nálepkám a odmítá se stát pouhou jazzovou puristkou. Na závěr našeho magazínu z mezinárodního jazzového festivalu, letos navíc slavícího 10. výročí, nabídneme reportáž z hudebních oslav jazzové legendy, kontrabasisty, brněnského rodáka Vincence Kummera, který se v těchto dnech dožívá významného životního jubilea. Vysílání: 18.5., 23.00 hod., ČT2; Opakování: 21.5., ČT2.

Sólo pro... Silvii Josifosku a Gabriela Jonáše - Speciál
Gabriel Jonáš patří k předním klavíristům nejen slovenské, ale i evropské jazzové scény. V minulých desetiletích spolupracoval s řadou špičkových hráčů, namátkou: J. Stivín, L. Andršt, R. Balzar, G. Mirabassi, E. Viklický atd. Zpěvačka Silvia Josifoska se na slovenské hudební scéně pohybuje od roku 1994 - zpívala v různých folkových a bluesových formacích, spolupracovala např. s Jarkem Nohavicou na albu Moje smutné srdce. V současné době jí nejvíce zajímá jazz, blues, a soul. V těchto žánrech se také stala uznávanou interpretkou s jedinečným charakterem hlasu. Posluchače si dokáže zcela podmanit, střídá polohy od ocelově chladných nálad, po příjemnou, intimní, barovou atmosféru.
Silvia Josifoska a Gabriel Jonáš se pohybují na hranici několika žánrů, v jejich muzice cítíme jazzovou rafinovanost, funkovou radost, preciznost a jasnost formy, soulovou živočišnost, rockový drive. Gabriel Jonáš se vlastně stará o veškerou instrumentaci: programované bicí mu slouží jako přesný základ, do nějž vkládá bravurní struktury basových linek. Vše je završeno nápaditou improvizací pravé ruky.
Hudba tohoto dua přináší překvapení v podobě neotřelých úprav známých i méně známých skladeb, přináší radost z pódiové komunikace, radost z interpretační dovednosti. Srší energií, kterou jim mohou závidět daleko početnější kapely. Vysílání: 18.5., 23.30 hod., ČT2; Opakování: 22.5., ČT2., 23.5., ČT2.

Gustav Mahler - "Symfonie tisíců"
Český národní symfonický orchestr založil v roce 1993 trumpetista Jan Hasenöhrl. U jeho vzniku stál legendární dirigent Zdeněk Košler. Podpořil orchestr svými uměleckými zkušenostmi a natočil s ním několik CD. V létech 1996–2006 převzal šéfdirigentskou taktovku Američan Paul Freeman, který je nyní čestným hudebním ředitelem. Ambiciózní projekt tohoto symfonického tělesa je i jeho velkým úspěchem na poli české i světové hudební scény. 8. symfonii Gustava Mahlera uvede Český národní symfonický orchestr vedený šéfdirigentem Liborem Peškem ke stému výročí autorova úmrtí. Jako poctu, jako velkou radost, jako oslavu hudby. Jako připomínku, že Gustav Mahler se narodil na území Česka. Mahler počítal s tím, že jeho symfonie bude velkolepá, určená do největších koncertních sálů. Koncertu v Obecním domě se účastnilo na 250 hudebníků a zpěváků, jeviště bylo třeba kvůli nebývalému počtu účinkujících rozšířit. Mahler, jehož 150. výročí narození oslavila hudební veřejnost loni a letos si připomíná 100 let od jeho smrti, patří k Peškovým oblíbeným autorům. Tuto Osmou symfonii složil Mahler v roce 1910 ve velmi krátkém čase, věnoval ji své ženě Almě. Bylo to prý, jako by mu někdo noty přímo diktoval a on je jenom zapisoval. Poprvé byla symfonie - poslední, kterou skladatel uvedl za svého života - provedena 12. září 1910 s téměř tisícovkou interpretů. Přízvisko Symfonie tisíců ale nepochází od skladatele, nýbrž od tehdejšího pořadatele koncertu Emila Gutmana. Vysílání: 21.5., 20.30 hod., ČT2.

17.5.2011 02:05:48 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Časopis 19 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch celý článek

další články...

HUDBA

Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby

Zlatá Lýra (Foto: Slovenský institut - Bara Podola)

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Ús celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa celý článek

další články...