zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tipy vážné hudby 19. týden

Příběh mistrovských houslí
Kronika Heroldova klubu - je knihou, na kterou se nepráší. Před 65 lety se do ní vepsali členové legendárního Českého kvarteta, coby kmotři spolku pro amatérské pěstování komorní hudby. Na dalších stránkách sledujeme osudy přátel domácího muzicírování od 1. republiky při nedělním hraní s kávou a koláčky, za války, kdy hudba přinášela úlevu a naději do budoucna, a po ní, kdy se vedení klubu chopili lékaři a pořádali koncerty pro nemocné na klinikách až po dnešek, kdy k notovým pultům sedají i kolegové ze zahraničí. K hostování na klubových koncertech jsou zváni žáci hudebních škol. Nejmladšímu "umělci" bylo deset. Tolik říká zápis.
Vysílání: 11.5., 07.30 hod., ČT2.

Terra musica
Rakušan Paul Badura-Skoda patří ke špičce světových klavíristů a každý jeho koncert je pro milovníky klavírního umění nezapomenutelným zážitkem. V Praze vystoupil v rámci cyklu Světová klavírní tvorba, pořádané koncertním jednatelstvím FOK, a brilantně interpretoval skladby W. A. Mozarta, L. van Beethovena a F. Schuberta. Liberecké Divadlo F. X. Šaldy v poslední době překvapuje zajímavou dramaturgií. Tentokrát jeho baletní složka vsadila na původní českou novinku - taneční divadlo s názvem Nikdy nekončící příběh, s libretem Aleny Peškové a hudbou známá performerky, skladatelky a hráčky na kvinton Gabriely Vermelho, která se řadí mezi nejvšestrannější a nejpozoruhodnější osobnosti naší hudební a divadelní scény. Vznešenou atmosféru velikonočních svátků si připomeneme zajímavou interpretací Pergolesiho Stabat Mater na Pražském hradě. V pěveckých partech se představila sopranistka Liana Sass a ruská mezzosopranistka Galia Ibragimova, spoluúčinkoval orchestr Barocco sempre giovane pod vedením Josefa Krečmera.Vysílání: 11.5., 22.50 hod., ČT2; Opakování: 14.5., ČT2.

66. mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2011
Příslibem mimořádné události je zahajovací koncert tohoto už 66. mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro s tradičním provedením Smetanovy Mé vlasti v podání Symfonického orchestru Pražské konzervatoře a dirigenta Jiřího Bělohlávka. Symfonický orchestr Pražské konzervatoře je vůbec prvním neprofesionálním tělesem, které při této příležitosti zahraje tento cyklus. Vybraní posluchači konzervatoře pilují své party už od září loňského roku, a to pod trpělivým vedením pedagogů jednotlivých nástrojových oborů i profesorky dirigování a vedoucí školního orchestru Miriam Němcové. Místo odpočinku v době jarních prázdnin pak 120 konzervatoristů odjelo na týdenní soustředění do Poličky, které už vedl pan dirigent Jiří Bělohlávek. A v duchu jeho slov, že totiž největším úskalím Smetanovy Vlasti je požadavek na výdrž, se studenti připravovali mj. právě s přihlédnutím k tomuto nároku. Pro Pražskou konzervatoř, která si letos připomíná 200 let od zahájení výuky, je dnešní večer jedním z vrcholů oslav a pro všechny mladé hudebníky znamená zahajovací koncert Pražského jara nepochybně cennou motivaci a inspiraci pro další umělecký život. Vysílání: 12.5., 20.05 hod., ČT2.

Gustav Mahler
Tento dokument vychází ze seriálu Krajan G. M. z roku 2009, v němž v sedmi dílech Zdeněk Mahler vypráví o Gustavu Mahlerovi. Toto životopisné vyprávění provázené Mahlerovou hudbou je ve své zkrácené a sestříhané verzi životopisným základem dokumentu. Druhou linii tvoří vyznání a komentáře vybraných osobností české hudby, kteří se z Mahlerovou tvorbou setkali, zejména jako interpreti - Libor Pešek, Jiří Bělohlávek, Soňa Červená - či Mahlerova tvorba byla inspirací jejich vlastních svébytných uměleckých děl - hudební skladatel Jan Klusák. Vysílání: 14.5., 20.40 hod., ČT2.

Saverio Mercadante: Virginia
Lyrická tragédie o třech dějstvích na libreto Salvatore Cammarana. Záznam představení, které se konalo 16.10. 2010 v rámci 59. ročníku operního festivalu v irském Wexfordu. Osoby a obsazení: Virginia (Angela Meade), Virginio, její otec (Hugh Russel), Icilio, Virginin snoubenec (Bruno Ribeiro), Marco, Appiův nohsled (Gianluca Buratto), Tullia, Virginina chůva (Marcella Walsh), Valerio, Virginiův bratranec (John Mayers), Appio Claudio, mocný římský patricij (Ivan Magri). Sbor a orchestr Wexfordského festivalu řídí Carlos Izcaray. Připravil a uvádí Ivan Ruml. Vysílání: 21. 5.; 20.00 hod., Operní večer; ČRo 3 - Vltava

9.5.2011 23:05:33 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek


Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...