zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Opera v metru - výstava Architecture and Inclusion

Architecture and Inclusion

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Sociální architektura – architektura odrážející potřeby určitých skupin, jež je třeba zařadit, začlenit do společnosti a problémy veřejného prostoru jsou námětem výstavy ve Fragnerově galerii a příspěvkem k Evropskému roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Na výstavě se sešly projekty už realizované nebo připravované z 10 členských zemí EU včetně České republiky.

V Rumunsku se připravuje např. město pro lidi s nižší životní úrovní - mladé rodiny ve finanční tísni, bezdomovce, imigranty, na principu středověkých městeček - malé domky v uličkách kolem náměstí s kostelem, v prostoru umožňujícím propojenost, navazování kontaktů a vytváření komunity, která se v případě právě uvedených případů tvoří jen obtížně.

Švédové si představují sociální komunikaci ve formě hry - předvedli návrh národního pavilónu pro světovou výstavu 2010 v Šanghaji. Má tvar švédské kopcovité krajiny. Střecha je ze zvláštní hmoty s vlastnostmi sněhu a stěny z plastikových pekáčů, které si mohou návštěvníci odejmout a sáňkovat na nich na svazích střechy.

Podle demografického vývoje budou v blízké budoucnosti majoritní společnost ve vyspělých zemí tvořit senioři a těm je věnován projekt nízkoenergetického bydlení v dřevostavbách na mýtině uprostřed lesa v Bojanovicích na Praze západ z ateliéru Bar. Pozemky vlastní soukromý majitel a ten je také investorem podniku, o jehož osudu ale není stále jasno.

Už několik let funguje Centrum ekologické výchovy Sluňákov u Olomouce. Nízkoenergetický dřevěný dům ve tvaru půlměsíce částečně ukrytý pod hliněným valem byl vystavěn podle návrhu studia Projektil z veřejných prostředků pro vzdělávání především školních dětí, které zde mohou absolvovat až týdenní pobyty. Centrum funguje i přes současné finanční obavy velmi úspěšně a mezi školami si získalo velkou popularitu. Jeho záměrem je rozšiřování areálu o další menší konstrukce – pavilonky pro venkovní výuku a objekty vytvořené umělci, propojujícími svět přírody a umění.

Velmi originální sociální a architektonický projekt, s nímž se mohli návštěvníci seznámit prostřednictvím přednášky jednoho z členů autorského týmu Mathiase Ricka, je Eichbaumoper - open –air opera na stanici metra mezi Essenem a Mülheimem v německém Porúří.

Metro spojující Essen a Mülheim se začalo stavět koncem 70. letech v době, kdy zde kolaboval těžký průmysl a dělníci měli být převedeni na hloubení tunelů. Z finančních i politických důvodů zůstalo ze zamýšleného projektu jen torzo – také stanice Eichbaum nevalné pověsti v polích na křižovatce dvou důležitých komunikací, kde se i v denních hodinách pohybují cestující s obavami. Ateliér konceptuální architektury Raumlabor přišel s nápadem toto místo společensky aktivovat a vytvořit zde prostor pro operu. Zkomponování a zinscenování té první se ujali známí současní umělci, kteří využili příběhy obyvatel blízkého okolí. Celé dílo bylo proto započato setkáními a diskuzemi s místními rezidenty, s pamětníky, s mládeží, kteří se všichni mohli k projektu vyjádřit a uplatnit své nápady. Pro setkání a tvořící umělce byl vybudován nejprve přístřešek – vyhlídková věž z kontejnerů. Fantastická myšlenka se nakonec uskutečnila. Premiéra v létě v roce 2009, která začala příjezdem účinkujících ve vagonech metra a odehrávala se za plného provozu, byla vyprodána a patřila ke kulturním senzacím.

Výstava o sociální architektuře ve Fragnerově galerii doprovázená rozsáhlým přednáškovým programem, v němž své projekty prezentují zástupci jednotlivých ateliérů, diskuzemi nejen s architekty a workshopy, je k vidění do 6. června 2010.

10.5.2010 22:05:08 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ska Wars v Malostranské Besedě

Green Småtroll

Reggae vrací úder. Mezinárodní den Hvězdných válek každoročně připadá na 4. května, letos Prahu ale uchvátí po celý článek

další články...