zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 41. týden

Elia Cmíral

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Elia Cmíral – part 1
Dokument o skladateli a zlínském rodákovi, který dobyl Hollywood a jehož hudba zní ve filmech s hvězdami jako Robert De Niro, Jean Reno či John Travolta (2013). Režie P. Kaňka. Kulturní dokument mapující životní dráhu českého skladatele Elii Cmírala v Mekce amerického filmového průmyslu v Holywoodu. Dokument představuje odraz životních osudů českého emigranta v konfrontaci dvou odlišných světů – na minulosti spjaté s Českem, do níž vstupuje přítomnost jen jako vzpomínka na ni, a na aktuální realitě uměleckého i osobního života po usazení se v USA. Příběh zároveň vypráví o cestě životem a jejím osobitém hledání. Je zde na tvůrčích počinech konfrontována otázka lidské píle a talentu s životními sny. Prostřednictví výpovědí amerických filmových producentů a skladatelů se zjevuje hudební kariéra moravského rodáka Elii Cmírala.
Vysílání: 11.10., 21.10 hod., ČT art

Televizní písničky a songy Vladimíra Poštulky
Sladké mámení, Pojď stoupat jak dým, S tím bláznem si nic nezačínej a jiné hity z pořadu Kam zmizel ten starý song (2004). Zpívají: H. a P. Ulrychovi, M. Rottrová, H. Zagorová, P. Bobek, K. Gott, K. Zich, H. Vondráčková a další. Vladimír Poštulka (*29. 4 .1943 – †1. 5. 2019) byl absolventem FAMU, obor scenáristika, ale od konce šedesátých let se věnoval především tvorbě písničkových textů pro tehdy nejpopulárnější zpěvačky a zpěváky. Prvních úspěchů dosáhl s písničkami pro sourozence Ulrychovy (Nechoď do kláštera) a Hanu Zagorovou (Bludička Julie). Potom byl dlouho dvorním textařem Pavla Bobka (např. Veď mě dál, cesto má, Nedělní ráno, Pojď dál a zpívej, Nádherná krásko, Pojď stoupat jak dým) i dalších zpěváků Semaforu. Neočekávaným hitem, jehož obliba neklesá ani po letech, se stalo Sladké mámení s Helenou Vondráčkovou z filmu S tebou mě baví svět. Řadu písní napsal pro M. Rottrovou (S tím bláznem si nic nezačínej). Jeho písně ožívají i v nových interpretacích – například Spím v obilí, původně z repertoáru M. Tučného, dnes hraje skupina Jelen. Vladimír Poštulka je autorem několika románů (za jeden z nich – Hřbitovní kvítí na smetaně – dostal cenu J. Škvoreckého), filmových scénářů (cena za nerealizovaný scénář Blues pro Stalina) a psal i televizní hry nebo scénáře k zábavným pořadům (Báječné ženy na létajících strojích aj.). V posledním období se stalo jeho zájmem kulinářství, aristologie, o nichž psal knihy, články v časopisech atp. Připomeňme si textaře v pořadu z cyklu Kam zmizel ten starý song. Cyklus vytvořil galerii sedmdesáti osmi portrétů našich autorů populárních písní, a Vladimír Poštulka byl jeho spoluscenáristou.
Vysílání: 11.10., 22.50 hod., ČT art

Dobře skrytý Jan Klusák
Portrét výrazné a stěžejní osobnosti českého umění druhé poloviny 20. století, hudebního skladatele Jana Klusáka. Režie V. Polesný (Premiéra). Jan Klusák. Český hudební skladatel. Doyen české moderní hudby. Nepřehlédnutelný filmový a divadelní herec. Osobitý literát a podivuhodný ezoterik. To vše spojuje v jedné osobě výrazná a stěžejní osobnost českého umění druhé poloviny 20. století. Principem dokumentu jsou skladatelova zastavení v místech, která se vztahují k jeho životu i dílu. Každé z nich evokuje vyprávění, vzpomínku, anekdotu, případně mystifikaci. Vypravěčem je samotný aktér, záběry všech míst doprovázejí archivní fragmenty dokumentující skladatelovu hudební, filmovou a televizní tvorbu.
„Ve všech mých profesích, zájmech a vášních jsem se snažil být dobře skryt. Slovo úspěch pro mne nemá smysl. Důležitější je pocit štěstí, jimž mě naplňuje hudba a ostatní mé zájmy a vášně.“ Toto jsou poslední věty Jana Klusáka ve filmu o něm samotném. Vystihují mnohé z jeho tvorby i z jeho mimořádné osobnosti.
Vysílání: 12.10., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 13.10., ČT art., 16.10., ČT art

Doupě Mekyho Žbirky (5/10)
Lenny a Jiří Vejvoda jako hosté hudební talk show Mekyho Žbirky (2019). Režie P. Jandourek. Hostem pořadu je novinář a moderátor Jiří Vejvoda, který si povídá s hostitelem o prvním společném setkání u příležitosti vítězství zpěváka v populární soutěži Zlatý slavík. Vejvoda měl možnost zpovídat i E. Johna či T. Turnerovou a moderoval i Hovory z Lán s prezidentem Václavem Havlem, o čemž vypráví několik historek. M. Žbirka zazpívá píseň svého bratra Mám čierny deň. Zpěvačka Lenny je dcerou Lenky Filipové, takže se rozhovor týká nejprve tohoto tématu. Lenny studovala hudbu v Británii a tam i natočila svou první desku. Zazpívá píseň, kterou složila ve 14 letech – You´re My Everything a druhou, také autorskou – Bones.
Vysílání: 12.10., 22.05 hod., ČT art
Opakování: 14.10., ČT art., 18.10., ČT art

Starci na Chmelnici
Koncert beatových a punkových legend osmdesátých let minulého století z pražské Lucerny (2019). Účinkují: Dybbuk, Garage, Abraxas, The Plastic People of the Universe a Jasná páka. Připravil I. Rössler. Kamera J. Hruša. Režie R. Vodrážka. Koncert rockových a undergroundových skupin, které jsou spjaty s Junior klubem Na Chmelnici, kde vystupovaly v průběhu osmdesátých let 20. století, otevřela dívčí punková kapela Dybbuk. Následovala Garáž s Tony Ducháčkem a Slávek Janda se svou skupinou Abraxas, kterou založil v roce 1976. Další skupina v Junior klubu Na Chmelnici sice nikdy nevystupovala, ale měla. Dokonce byla na plakátech. Její vystoupení však bylo na poslední chvíli zakázáno. Jde o legendární The Plastic People of the Universe (Josef Janíček, Vratislav Brabenec, Jaroslav Kvasnička, Johnny Judl jr., David Babka). Závěr koncertu patřil kapele Jasná páka, která vznikla v roce 1981 kolem kytaristy a písničkáře Michala Ambrože a akademického malíře Vladimíra "Dády" Albrechta. Když vyšel pověstný článek v komunistickém týdeníku Tribuna „Nová vlna se starým obsahem“, tak se skupina ocitla na černé listině. A to znamenalo zákaz činnosti. V té době se to řešilo cestou do undergroundu a příležitostným hraním po klubech, kde to ještě šlo. Michal Ambrož se ale rozhodl jen změnit název, a tak vznikla Hudba Praha. V Lucerně jsme si mohli poslechnout legendární písně jako jsou Majolenka, Špinavý záda, Pal vocuď a další, za bicími seděl tradičně David Koller a pěvecky vypomohl brněnský multiumělec Petr Váša.
Vysílání: 12.10., 22.35 hod., ČT art

Doupě hitů (5/12)
Zpěvák Michal Prokop se v novém hudebním cyklu z pražského klubu Doupě ohlíží za svou tvorbou v průběhu uplynulých dekád. V písničkách se jako host představí houslista Jan Hrubý. Režie V. Bělohradský (Premiéra). Michal Prokop ukončil svoje koketování s popem. V osmdesátých letech obnovil Framus Five a vydal silné písně se skvělými básnickými texty. Jaký to byl tehdy návrat? Jak dával dohromady nejslavnější písně své kariéry? Jaké jsou jejich příběhy?
Vysílání: 14.10., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 15.10., ČT art., 19.10., ČT art

Legendy pop-rocku: The Smiths
Kultovní big beat. V roce 1982 založili Morrissey a Johnny Marr v Manchesteru The Smiths. Šli však jinou cestou, než která byla tehdy vedena firmou Factory, pod kterou vydávali např. Joy Division, New Order a svou tvorbou se vrátili do první poloviny 60. let – k jednoduchosti a srozumitelnosti. Proto byl první singl se skladbami „Hand In Glove“ a „Handsome Devil“ tak úspěšný. The Smiths se na nich spolehli jen na zvuk kytar a bicích, místy na varhany nebo klavír. Rozhodujícím momentem je vydání druhého singlu „This Charming Man“, který pojednává o intimním přátelství Jeana Maraise a Jeana Cocteaua. Morrissey je ovlivněn a okouzlen velkými estéty jako Oscar Wilde či právě Cocteau, ale na druhé straně je také fascinován odvrácenou tváří života. Též mu je blízká poetika filmů anglických režisérů z padesátých a šedesátých let.
Vysílání: 14.10., 22.20 hod., ČT art
Opakování: 15.10., ČT art., 19.10., ČT art

3.10.2022 11:10:20 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Rádio Kašpar

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 49. týden

Aznavour a jeho svět

Muzikály Naruby
Velkolepá hudební show z pražské Lucerny, která připomene nejslavnější hity české i zahrani ...celý článek


Americký hudební dokument o hvězdné Cher

Cher

Příběhy písní: Cher
Žena mnoha talentů a tři velké hity, které ji pomohly na cestě mezi celosvětově uznávan ...celý článek


Hudební tipy 50. týden

Tom Jones: Live on Soundstage

Adventní koncerty České televize 2022
Přímý přenos z Baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Strahově je věnová ...celý článek


Freddie: poslední show

Freddie: poslední show

Freddie: poslední show
Unikátní dokument přibližující život frontmana kapely Queen, jeho boj se zákeřnou ne ...celý článekČasopis 49 - sekce

OPERA/ TANEC

Boris Godunov ze Scaly

Boris Godunov

Boris Godunov ze Scaly
Dnešní přenos hudebního dramatu z ruských dějin Modesta Petroviče Musorgského otevír celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou
Krásná herečka dovedla své celosvětové popularity využít ve prospěch celý článek

další články...