zvláštní poděkování
Volný.cz

MdB uvede muzikálovou komedii První rande

Daniel Rymeš a Eliška Skálová (První rande)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Městské divadlo Brno pokračuje ve své „premiérové šňůře“. Začátkem října představí noblesní komorní muzikálovou komedii První rande z pera mladých amerických autorů Alana Zacharyho, Michaela Weinera a Austina Winsberga, která bude navíc uvedena v evropské premiéře.
Co všechno se může stát na prvním rande naslepo? O čem mluvit? O práci, o bývalých partnerech, o vlastních obavách, zklamáních? Není to k zbláznění: přemýšlet o tom, zde je pro vás ten druhý dost dobrý a jestli vy jste dost dobří pro toho druhého – a u toho se snažit uvolněně bavit? A hlavně – kdo má nakonec zaplatit účet?

Půvabnou něžnou muzikálovou komedii napsala trojice mladých amerických autorů. Hudbu a texty písní složili Alan Zachary a Michael Weiner, kteří se spřátelili již během studií na soukromé střední škole v Los Angeles a mají na svém kontě několik muzikálových produkcí pro společnost Disney po celém světě, písně pro nejednu televizní společnost a muzikály Twice Charmed (pokračování příběhu o Popelce), Secondhand Lions či 17 Again. Autorem mluvených částí je scenárista a producent Austin Winsberg, který je mimo jiné podepsán pod seriály Gossip Girl, Jake in Progress, Still Standing nebo Glory Days.
Když se Weiner a Zachary v roce 2000 setkali s Austinem Winsbergem, poznali v něm spřízněnou duši a on sám se podle svých vlastních slov rychle stal jakýmsi jejich třetím mušketýrem.

„Všichni jsme v určitém okamžiku trpěli tím, že jsme milí kluci, kteří touží po určitém typu dívek, ale právě tento typ dívek se s muži našeho formátu spíše radši přátelí,“ řekl Alan Winsberg v rozhovoru pro New York Times. Všichni tři se potkávali u dlouhých debat, kde sdíleli nejen své umělecké sny, ale také velké množství vlastních trampot s milostným životem.
Zachary s Weinerem a Winsbergem chtěli napsat něco malého a velmi osobního a ventilovat tak svůj strach z toho, že zůstanou všichni single. Nakonec se ale oženil každý z nich. „Nápad na muzikál First Date vznikl již mnoho let před samotným uvedením, a i když pro všechny tři představoval jakousi psychoterapii, nakonec vznikl skvostný muzikálový kousek plný humoru, zábavy i ironického pohledu na současný život třicátníků,“ představuje dílo dramaturg inscenace Miroslav Ondra.

Světová premiéra se uskutečnila 10. března 2012 ACT Theatre v Seattlu a před sedmi lety se muzikál objevil s velkým ohlasem i na Broadwayi. Zdejší premiéra proběhla 8. srpna 2013 v Longacre Theatre a posléze jeho úspěšné cesty vedly do Tokia, Buenos Aires či Melbourne. Kromě chytlavých a melodických písní za to nepochybně mohla i osobitá forma tohoto vynalézavého komorního muzikálu. Do prvního rande mile plachého manažera Aarona a atraktivně rázné „tvrďačky“ Casey zde totiž originálně promlouvají všechny „hlasy v hlavě“, které si oba po lásce toužící přináší na schůzku s sebou. Ať už je to Caseyina sestra se svými promluvami o tikajících biologických hodinách a Caseyině špatném vkusu na muže, nebo Aaronova expřítelkyně Allison, která pro něho představuje trvalé manželské trauma. K tomu připočtěte naštvaného Reggieho, Caseyina kamaráda gaye, připraveného na telefonu „vysekat“ Casey z nepovedené schůzky nebo třeba sbor Aaronovy židovské rodiny, který ho v jeho fantazii přichází varovat před sblížením s dívkou jiné víry. Je pak jasné, že je zaděláno na chytrou zábavu, ve které se – byť to tak zpočátku nevypadá – nakonec potvrdí, že se protiklady opravdu přitahují…

Londýnská premiéra muzikálu First Date se měla odehrát v říjnu 2020, avšak kvůli celosvětové pandemii nemoci covid-19 byla nazkoušená inscenace natočena v režii a produkci Deana Johnsona. Show byla nejdříve živě streamována po omezenou dobu v říjnu z londýnského hudebního centra Crazy Coqs, nyní je k dispozici na divadelní streamovací platformě BroadwayHD. V hlavních rolích jsou obsazeni broadwayská hvězda muzikálu Pretty Woman Samantha Barks (Les Misérables) a známý herec z West Endu Simon Lipkin (Avenue Q, Ghost Stories).

V živém off-line divadelním prostoru tak Městské divadlo Brno uvede tuto noblesně zábavnou romantickou komedii v evropské premiéře 9. a 10. října 2021 na Činoherní scéně!
V úpravě a režii Stanislava Moši, v překladu Zuzany Čtveráčkové, ve scéně Jaroslava Milfajta, v kostýmech Andrey Kučerové, v hudebním nastudování Dana Kalouska, v choreografii Michala Matěje a v dramaturgii Miroslava Ondry se hlavních rolí zhostí Eliška Skálová (Casey) a Daniel Rymeš (Aaron). V dalších úlohách příbuzných, bývalých partnerů, návštěvníků baru apod. se pak diváci můžou těšit na Aleše Slaninu, Svetlanu Janotovou, Dušana Vitázka, Viktórii Matušovovou nebo Andreu Zelovou a Kristiana Pekara.

Termíny + vstupenky na muzikálovou komedii První rande na www.mdb.cz.

27.9.2021 09:09:59 Redakce | rubrika - Muzikály

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Články v rubrice - Muzikály

Muzikál DONAHA v MDMB

Muzikál DONAHA (Foto: Martina Dvořák Venigerová)

První letošní novinkou mladoboleslavského souboru bude muzikál DONAHA, kterou divadlo uvede dne 15. října 2021 ...celý článek


MdB připravuje muzikál Jane Eyrová

Kristýna Daňhelová, Lukáš Janota (Jane Eyrová)

„Ten den se nedalo jít na procházku. Dopoledne jsme sice asi hodinku bloumali mezi holými keři bez listí ...celý článekČasopis 42 - sekce

DIVADLO

Zpátky do divadel

Nová kampaně Zpátky do divadel

"Bílá nemoc ani žádná jiná už nezavírá divadla." To je první ze tří headlinů nové kampaně Asociace profesionál celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Koncerty LM s Ivem Kahánkem a Pavel Haas Quartetem

Irvin Venyš a Ivo Kahánek

20. ročník MHF Lípa Musica se pomalu chýlí ke svému závěru. Předposlední koncerty, které jsou na programu tent celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Zapomenuté světlo oceněné třemi Českými lvy

Veronika Žilková (Zapomenuté světlo)

Zapomenuté světlo
Bolek Polívka v hlavní roli vesnického faráře ve filmovém příběhu oceněném třemi Českými celý článek

další články...