zvláštní poděkování
Volný.cz

Miss Saigon a Monte Cristo

Miss Saigon

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Miss Saigon – koncert
Slavný muzikál Alaina Boublila a Claude-Michela Schönberga v koncertním provedení v Prince Edward Theatre v Londýně u příležitosti 25. výročí premiéry. Účinkují: E. Noblezada, A. Brammer, J. J. Briones a další (V anglickém znění s titulky).
Světově proslulá Pucciniho opera z přelomu 19. a 20. století Madama Butterfly vypráví tragický milostný příběh Američana a Japonky. O téměř sto let později, roku 1989, měl v Londýně premiéru muzikál Miss Saigon, který jeho autoři Alain Boublil a Claude-Michel Schönberg přemístili v čase i v prostoru: příběh se tentokrát odehrává po vietnamské válce, v Saigonu a Bangkoku v letech 1975–1978. Japonku Čo-Čo-San nahradila Vietnamka Kim a námořníka Pinkertona pak voják Chris. Premiérovému obsazení v londýnském West Endu vévodili filipínská zpěvačka Lea Salonga a britský tenor Simon Bowman, objevil se zde i slavný herec Jonathan Pryce. O pětadvacet let později vzniklo výroční slavnostní koncertní provedení, kde hlavní role zazpívali Eva Noblezada, Alistair Brammer a Jon Jon Briones.
Vysílání: 24.7., 23.50 hod., ČT art

Monte Cristo
Drama zrady a pomsty na motivy proslulého Dumasova románu podle libreta Zdeňka Borovce. Hudba K. Svoboda. Choreografie R. Hes. Účinkují: D. Hůlka, V. Konečná, K. Černoch, J. Korn, B. Matuš, H. Křížková a další. Divadelní režie J. Bednárik. Režie televizního záznamu R. Urban. Děj se odehrává na pozadí společenských poměrů ve Francii v bouřlivém období od pádu císaře Napoleona a návratu Bourbonů na francouzský trůn. Jeho ústředním námětem je příběh Edmonda Dantese, lodního důstojníka na obchodní lodi Faraón. Kapitán během plavby zemřel a Dantes mu slíbil, že navštíví ostrov Elba. Na ostrově se setkal s Napoleonem a dostal od něj dopis pro Noirtiera. O dopisu se nesměl nikomu zmínit. Edmond Dantes měl před svatbou s dívkou Mercedes. Stal se tak terčem závisti lodního účetního jménem Danglars. Ten se spojil s mladým Kataláncem Fernandem Mondegem, kterému se zase líbila Mercedes, a společně napsali udavačský dopis, ve kterém označili Dantese za bonapartistu. Edmond byl v den svých zásnub zatčen a uvězněn v pevnosti If. Po čtrnácti letech za dramatických okolností uprchl. Začal spřádat plány své pomsty, které se postupně naplňují.
S původním českým muzikálem na motivy románu Alexandra Dumase staršího navázal hudební skladatel Karel Svoboda (1938–2007) se Zdeňkem Borovcem (1932–2001) a Richardem Hesem (1963–2014) na úspěšné uvádění předchozího muzikálu Dracula.
Muzikál vznikal téměř dva roky a skladatel Karel Svoboda jasně prokázal, že patřil k našim nejlepším muzikálovým tvůrcům s obrovským smyslem pro melodičnost hudby.
Vysílání: 25.7., 20.15 hod., ČT art

12.7.2021 11:07:06 Redakce | rubrika - Muzikály

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Divadlo Aréna v Praze

Články v rubrice - Muzikály

MdB uvede muzikálovou komedii První rande

Daniel Rymeš a Eliška Skálová (První rande)

Městské divadlo Brno pokračuje ve své „premiérové šňůře“. Začátkem října představí noblesní komorn ...celý článekČasopis 39 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové portréty Václava Havla

Václav Havel očima Ondřeje Trojana

Havel jede na dovolenou
Originální road-movie, které nás zavede do časů spartakiády a StB. Pravě dnes by se celý článek

další články...