zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 25. týden

Django

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Eurosong: Příběh skupiny Fire Saga
Z islandského městečka až do finále Eurovize. Will Ferrell a Rachel McAdamsová v americké hudební komedii (2020). Dále hrají: P. Brosnan, D. Stevens, G. Norton, M. Persbrandt, Ó. D. Ólafsson a další. Režie David Dobkin. Je rok 1974 a malý Lars Erickssong v nedávné době přišel o matku a odměřený otec (P. Brosnan) chlapci moc podpory neposkytuje. Když se ale u nich doma schází přátelé, aby sledovali finále Eurovize, kde soutěží také skupina ABBA, Lars při jejím hitu Waterloo nečekaně ožije. Vezme si pak do hlavy, že v Eurovizi zvítězí a tohoto snu se Lars (W. Ferrell) drží i dnes, společně se stejně potrhlou kamarádkou z dětství Sigrit (R. McAdamsová). Vystupují jako popové duo Fire Saga, ale bez větších úspěchů zpívají pouze v jejich rodném malém rybářském městečku Húsavíku. V tu dobu se pořádá výběr soutěžících do Eurovize za Island a prezident tamní televize má o výběru kandidáta jasno. Na papíře však podle regulí musí být kandidátů dvanáct, a při zcela náhodném losování soutěžících do počtu, se na listině objeví také Fire Saga. Když během nominace dojde na jejich číslo, stane se z něj kvůli Larsovi jedna velká fraška a oba pak zdrceně na molu pozorují luxusní loď, na níž se baví ostatní soutěžící. Strašlivé neštěstí na lodi způsobí, že jediným kandidátem do Eurovize za Island zůstane Fire Saga...
Vysílání: 21.6., 00.50 hod., ČT2

Televizní písničky a songy Jána Roháče
Účinkují: K. Gott, J. Suchý, P. Bobek, E. Štaubertová, H. Hegerová, M. Voborníková, H. Vondráčková, P. Filipovská, J. Molavcová a další (2005). Ján Roháč byl československý divadelní, filmový, televizní a hudební režisér. Po maturitě na gymnáziu absolvoval Divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze a již během studií tíhnul k režii estrádních a zábavních pořadů. Zpočátku působil v Divadle estrády a satiry (což je pozdější Divadlo ABC). Režíroval i v divadle v Pardubicích, dále pak na několika pražských scénách, zejména v Divadle ABC, ve varietním music-hallu Alhambra, v Laterně magice a zejména v Divadle Semafor. Jeho osobité divadelní režie velmi přispěly k rozvoji a popularitě této vedoucí scény divadel malých forem na počátku 60. let 20. století. Spolupracoval zde s oběma tvůrčími skupinami, se skupinou Jiří Suchý – Jiří Šlitr i Miloslav Šimek – Jiří Grossmann. Svůj smysl pro tento žánr uplatnil také jako filmový režisér (spolu s Vladimírem Svitáčkem) hudebního filmu Kdyby tisíc klarinetů z roku 1964, ve kterém vystupovala řada tehdejších hvězd populární hudby, např. Eva Pilarová, Karel Gott, tehdy začínající Naďa Urbánková a mnozí další. Známá je i jeho dlouholetá spolupráce s Miroslavem Horníčkem.
Významná byla i jeho dlouholetá práce pro Československou televizi, kde od roku 1968 režíroval celou řadu pořadů. Podílel se i na natáčení filmových písniček (což byla tehdejší obdoba dnešních videoklipů). Ján Roháč je dodnes považován za zakladatelskou osobnost moderní československé divadelní a televizní zábavy v České i ve Slovenské republice (moderní československá audiovizuální zábava). Spoluzakládal legendární Laternu magiku, podílel se na programu neméně slavného Kinoautomatu na světové výstavě EXPO'67 v kanadském Montrealu, pomáhal vytvořit tvář Divadla Semafor přímo v divadle i v záznamech jeho představení pro Československou televizi.
Vysílání: 26.6., 15.30 hod., ČT3

Django
Strhující hudba a život jazzového kytaristy Jeana "Django" Reinhardta. Francouzské drama (2017). Hrají: R. Kateb, C. de France, B. Palyaová, B. Merstein, G. Mirété, V. Frade, J. Montreuil a další. Režie Étienne Comar. Django Reinhardt, jeden z prvních evropských jazzových kytaristů, kteří prorazili ve světě, se narodil v Belgii (1910). Většinu svého mládí strávil v cikánských táborech poblíž Paříže. Od malička hrál na banjo, kytaru a housle. Jeho cikánská přezdívka "Django" znamená "bdím". Talent a nadání od Boha bylo podpořeno silnou vůlí. Když mu bylo osmnáct let, jejich maringotka se vzňala a Django utrpěl popáleniny prvního a druhého stupně a jeho noha a malík levé ruky byly paralyzovány. Navzdory tomu dosáhl ve hře takové virtuozity, že někteří umělci ho podezřívali, že vzhledem ke zranění své skladby zrychluje.
Postavu Djanga ztvárnil jedinečným způsobem Reda Kateb, který své postavě a celému filmu vtiskl velmi emotivní autentičnost. Vracíme se do okupované Francie roku 1943. Django je na vrcholu svého umění. Geniální kytarista triumfuje ve velkých sálech, ale i tam ho dožene jeho romský původ a nacismus.
Německé velení pozve cikánského kytaristu Django Reinhardta, typického „hrdinu s kytarou“, na turné po Německu, aby ho využilo k nacistické propagandě. Django zprvu podcení situaci, ale pak mu nezbývá než prchnout. S pomocí jedné ze svých obdivovatelek, Louise de Klerk, plánuje opustit Francii a dostat se do Švýcarska. Hranici má přejít v Thonon-les-Bains, na břehu Ženevského jezera. Tam poznává, jak tvrdé podmínky přichystali Romům nejen Němci, ale i francouzské pořádkové síly.
Vysílání: 24.6., 20.15 hod., ČT art

George Coleman & spol.
Velký jazzový saxofonista a jeho hudební dynastie. Francouzský dokument (Premiéra). Americký jazzový tenorsaxofonista a hudební skladatel, dodnes muzikantsky aktivní George Coleman (1935). Výrazný melodik. Jeho sóla mají obdivuhodnou harmonickou architekturu. Spolupracoval s Milesem Davisem, Herbie Hancockem, B. B. Kingem, Lionelem Hamptonem, Ronem Carterem, Elvinem Jonesem, Lee Morganem a mnoha dalšími. Vydal více než dvacet alb pod svým jménem. Je hrdinou Spielbergova filmu "Terminál". Jeho dcera Gloria Coleman je virtuoskou Hammondových varhan.
Vysílání: 24.6., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 28.6., ČT art

Wohnout: studiovej živák
Neotřelý koncert nezaměnitelné kapely doplněný o zajímavou zpověď celé skupiny (Premiéra). Kapela Wohnout pro své fanoušky v době zakázaných veřejných vystoupení natočila zajímavý studiový živý koncert. Připravila si na něj své největší hity, například Rayda, Svaz českých bohémů nebo Depardieu. Příznivci kapely ale dostanou i něco navíc. Celým koncertem totiž provází Vojta Kotek, který mezi písničkami hovoří s kapelou nejen o vzniku některých skladeb, ale i životních a tvůrčích zkušenostech.
Vysílání: 25.6., 21.05 hod., ČT art
Opakování: 27.6., ČT art

Vítejte v osmdesátých letech (1/6)
Post-punk a nová německá vlna poprocku. Pamětníci tvrdí, že to byla skvělá doba netradičních písniček a experimentů s elektronickými zvuky. S nástupem hiphopu pomalu v každém rádiu nehrálo nic jiného. Punk smetl stranou konvenční poslechové a divácké stereotypy. Standardní pravidla rock´n´rollu přestala platit. Lidi prý mají akustického marasmu a bombastického progresivního rocku plné zuby. Punk je exploze! Srazí vás k zemi, vymete pavučiny z mozku. Startuje hudební tryskáč!
Vysílání: 25.6., 22.05 hod., ČT art
Opakování: 30.6., ČT art

Hana a Petr Ulrychovi: Půlstoletí
Nejlepší písničky z repertoáru Hany a Petra Ulrychových a jejich kapel Javory a Javory Beat, ve kterých se spojila folklórní i rocková inspirace (2014). Režie J. Vondráček. Záznam koncertu na scéně Mahenova divadla, který uvádíme u příležitosti 60. výročí brněnského studia ČT, přináší nejlepší písničky Hany a Petra Ulrychových. Muzikantské sourozenecké duo ve své tvorbě již několik desítek let spojuje folklórní i rocková inspirace, ať už se jedná o repertoár jejich kapely Javory nebo jejich mladšího hudebního tělesa Javory Beat. Koncertem plným hitů roku 2013 zahájili v Brně sourozenci Ulrychovi turné u příležitosti 50 let společného účinkování.
Vysílání: 26.6., 21.45 hod., ČT art

14.6.2021 15:06:55 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Letní scéna HDK

Články v rubrice - Z éteru

Příběh zpěváka Ritchieho Valense

Lou Diamond Phillips (La Bamba)

La Bamba
Rokenrol nikdy nezemře. Životní příběh zpěváka Ritchieho Valense. Americký film (1987). Hrají: L. ...celý článek


Portrét legendárního folkového tria

Peter, Paul & Mary: 50 let

Peter, Paul & Mary: 50 let
Peter, Paul and Mary bylo americké folkové trio, které významně ovlivnilo hudebn ...celý článek


Je nám ctí... Věra a Amy

Věra Špinarová

Věra Špinarová
Zpěvačka s neopakovatelným zlatem v hrdle, hrdá Ostravanka i svérázná žena a její životní a ...celý článek


Hudební tipy 30. týden

Gilbert Bécaud

Trampové trampům v Lucerně
Setkání trampů v pražské Lucerně (1989). Kamera J. Lebeda. Režie P. Soukup. Praž ...celý článek


Hudební tipy 29. týden

Helena Vondráčková (Královny popu – Pocta legendám)

Královny popu – Pocta legendám
Velká show z Hudebního divadla v Karlíně připomene zlaté hity tří deká ...celý článek


Životy psané hudbou – Backbeat

Backbeat

Backbeat
Z hamburských klubů k celosvětové slávě. Počátky skupiny The Beatles v britsko-německém snímku (19 ...celý článek


Velkolepý koncert v pražské Lucerně

Karel Vágner (Hej mistře basů)

Hej mistře basů
Legendární kapelník, skladatel, textař a producent Karel Vágner oslavil před několika lety ...celý článekČasopis 29 - sekce

DIVADLO

Diváci se letos zabydlí s Divadlem Continuo

Divadlo Continuo (Ostrovy)

Každoroční mezinárodní divadelní site specific projekt, který Divadlo Continuo pořádá již od roku 1997, se let celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Český film x 2

Operace mé dcery

Operace mé dcery
O jistotách života a pochybnostech lásky. Český film (1986). Hrají: letošní jubilant V. Ha celý článek

další články...