zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výročí Stavovského (původně Hraběcího Nosticova) divadla

Stavovské divadlo

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Je možná paradoxem, že u zrodu nejstaršího českého divadla stál Němec, a to osvícenský aristokrat František Antonín hrabě Nostic Rieneck. Ačkoli byl německé národnosti, narodil se Praze a byl nadšeným vlastencem, hrdým na minulost českého království. 225. výročí otevření nejstarší dochované divadelní budovy v Čechách.

Tento pro tehdejší Prahu mimořádně významný projekt odpovídal duchu konce 18. století, kdy se na evropských dvorech, v sídelních městech a kulturních centrech stavěla národní divadla v duchu osvícenské představy, že všeobecně přístupné divadlo je morální ústav demonstrující kulturní úroveň národa (nad budovou je nápis Patriae et Musis - Vlasti a múzám). Pro stavbu divadla bylo vybráno místo tradičních divadelních produkcí nedaleko Staroměstského náměstí (nové divadlo se tak stalo přímou konkurenci v té době nejvýznamnějšího Divadla v Kotcích, které stálo kousek odtud, nedaleko Havelského trhu, a posléze zaniklo). Budova byla postavena v klasicistním slohu a je vedle divadla v Leovenu ve Štýrsku jediným divadlem svého druhu v Evropě, které se zachovalo téměř v původním stavu do našich dnů.

Hrabě Nostic divadlo stavěl s úmyslem uvádět zde především německou činohru a italskou operu. Nevyhýbal se však ani produkcím v jiných jazycích, včetně češtiny. Stavba budovy trvala dva roky a hrabě Nostic ji financoval částku 100. 000 zlatých. Hraběcí Nosticovo divadlo bylo slavnostně otevřeno 21. dubna 1783, a to Lessingovou tragedií Emilia Galotti. Čeština zde poprvé zazněla v lednu 1785 v komedii Odběhlec z lásky synovské a o rok později tu měla premiéru první původní česká hra Břetislav a Jitka. V roce 1798 divadlo zakoupili čeští stavové a od té doby neslo název Královské stavovské divadlo. Od roku 1862, kdy zahájilo činnost Prozatímní divadlo jako divadlo výhradně české, patřila scéna Stavovského divadla pouze německému souboru a název se změnil na Královské zemské německé divadlo. Od roku 1920 (s výjimkou okupačních let) až do roku 1948 bylo opět s názvem Stavovské toto divadlo scénou Národního divadla. Od roku 1948 bylo přejmenováno na Tylovo divadlo (nikoli bez logiky, protože tu po určitou dobu J.K.Tyl dělal dramaturga). Až v roce 1990, po rozsáhlé osmileté rekonstrukci (kdy mj. byly zbudováno podzemní podlaží, došlo k zásadní změně barevnosti interiéru, kdy se bílo-zlato-červená kombinace barev změnila na bílo-zlato-modrou, bylo vytvořeno i moderní otočné jeviště), se mu vrátil název Stavovské divadlo.

5.5.2008 23:05:39 Jana Soprová | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Bílá Voda míří na prkna naší první scény

Jana Pidrmanová (Evarista), Magdaléna Borová (Žofia Burdová)

Činohra národního divadla chystá dramatizaci románu Bílá voda od spisovatelky Kateřiny Tučkové. Premiéra 9. kv ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele celý článek

další články...