zvláštní poděkování
Quantcom.cz

2084 - temný stín a Gottes Gott

Matyáš Greif a Milena Steinmasslová (2084)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Divadelní spolek Kašpar uvádí na scéně Klubovna (Jindřišská ulice) novou inscenaci 2084 autora S. d. Ch. v režii Šimona Dominika. Z rádia zpívá Karel Gott, údajně jsou svátky. A čím žijí Češi po tzv. druhém obrození? Díky autorovi si můžeme jít sednou do hospůdky v podhradí. Hlavní debata dvou štamgastů (Lukáš Jůza a Matyáš Greif) se točí kolem toho, zda Sáblíková vyhraje zlatou nebo ne. Obsluhu zajišťuje Krčmář Severin v podání Ondřeje Nováka a k tomu kibicuje Matka (Milena Steinmasslová).

Režisér Šimon Dominik drží spolu s autorem diváka v napětí, jak může dopadnou současnost. Máme pocit, že se díky pomyslné hyperbole dnešek projektuje v budoucnosti. Herce vede k přesnému a přirozenému vyjadřování charakterů postav. Krčmář Severin Ondřeje Nováka je servilní, byť nešťastně frustrovaný z odchodu své manželky. Kdo ale může tušit, zda skutečně existovala, nebo je to jen výplod staromládenecké fantazie. Nelze mu upřít čachrování s pivem (spíš jeho pančování…).
Svérázná Matka Mileny Steinmasslové má své neduhy, takové jaké matky obvykle mají, zejména přehnanou starostlivost a péči o syna. Divák ocení její bravurní interpretaci dorozumívacího jazyka inscenace. Autor povýšil brněnský hantec na jakési nadnářečí anglikanismů, zejména spojmy z digitálního světa. Herečka si při osvojování textu bez významové logiky musela užít. Přesto zmíněný jazyk podává s velkou dávkou přirozenosti.

Daný jazyk se stává moderní kódovanou šifrou. Těžko lze posoudit, zda autor použil binární soustavu. Umělý slovník se může na jednu stranu jevit jako parodie na moderní pseudo odborné formulace laiků, na druhou pak jako pokus o zachycení určité atmosféry v dané komunitě izolovaných IT specialistů. Divák ocení srozumitelnost textu. Dekódování zvládne v hledišti každý i s minimální výbavou angličtiny.
Lukáš Jůza představitel Vaňka Hudla představuje svérázného chlapíka. Charakterem se blíží k hasiči nebo myslivcovi. V jeho roli lze dešifrovat předobraz Vaňka z Havlovy Audience. Vaněk v inscenaci 2084 není zas až tak intelektuální, ale spíš bohorovný a upřímný.
Jan Krupička zahraný Matyášem Greifem je nejmladší postavou na jevišti. Zodpovědně o něj pečuje právě Hudla. Krupička od něj snáší výchovné pohlavky s velkou dávkou trpělivosti. Právě on je velkým vyznavačem tajemného oltáře. Nejvíce používá hlášku “Gottes Gott.” Coby benjamin projevuje největší nadšení pro vítězství Sáblíkové. Představuje jakousi naději ve světě nových pořádků.

Autor nastoluje otázky jako: Komu patří Karlštejn? Jaký je Božský Kája? Vyhraje Sábliková zlatou? Tyto základní otázky představují absurdní světy: historie, hudby a sportu. A do toho nám v hospodě něco smrdí? Není to naše budoucnost? Není to zaslepenost volby? A co když je to úlitba temným silám? Prostě temný stín Gottes Gott…

Miloslav Vojtíšek/ S.D.CH.: 2084
Režie Šimon Dominik, výprava Karel Čapek.
Osoby a obsazení: Vaněk Hudl (Lukáš Jůza); Krčmář Severin (Ondřej Novák); Jan Krupička (Matyáš Greif); Matka (Milena Steinmasslová).
Premiéra 13. ledna 2023.

www.divadlovceletne.cz

30.1.2023 17:01:06 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Konsent (Činoherní klub)

Články v rubrice - Recenze

Pohled z mostu: vyrovnaný a plastický boj o čest a právo

B. Slaninová, P. Štěpán, M. Sedláčková (Pohled z mostu)

Městské divadlo Brno uvádí od února 2023 klasické drama Arthura Millera POHLED Z MOSTU. Tuto inscenaci v české ...celý článek


Bakchantky: první a poslední mejdan

Miloslav König a Petr Vančura (Bakchantky)

Činohra Národního divadla v Praze uvedla na scéně Stavovského divadla Eurípidéovu hru BAKCHANTKY. Režisér Jan ...celý článek


Perplex: absurdní logická smyčka

Perplex

Soubor činohry Jihočeského divadla České Budějovice představil v rámci pražské přehlídky Jižní spojka 2023 hru ...celý článekČasopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Příběh muže Apoštola Pavla

Apoštol Pavel

Apoštol Pavel
Jeho víra otřásla impériem, jeho slova změnila svět. Příběh muže, jenž se stal jednou z nejdů celý článek

další články...