zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Letošní Cenu Erik získalo Divadlo Minor

autor: archiv   

zvětšit obrázek

30. listopadu proběhlo ve Studiu Švandova divadla slavnostní předání Ceny Erik pro nejinspirativnější loutkářskou inscenaci uvedenou v předchozí sezóně. Cenu vyhlašuje České středisko mezinárodní nevládní organizace UNIMA (Mezinárodní unie loutkářů). Mezi letošní oceněné patří Divadlo Minor, Divadlo Drak a Naivní divadlo Liberec. Po předání byla jako poklona loutkové tradici a dobrému filmu uvedena inscenace Psycho reloaded v podání souboru Buchty a loutky, Praha.

Erik je putovní cena pro nejlepší loutkářskou inscenaci uvedenou v předchozí divadelní sezóně (premiéra či obnovená premiéra). Cenu vyhlašuje a uděluje České středisko UNIMA (Mezinárodní unie loutkářů) na základě hlasování odborníků a kritiků loutkového divadla. O přízeň hlasujících odborníků se společně ucházejí inscenace zřizovaných a nezřizovaných profesionálních i amatérských loutkářských souborů a skupin, což v udílení divadelních cen (a nejen v oblasti loutkového divadla) není zcela běžná věc. Erik je plastika, jejímž autorem je výtvarník Jaroslav Doležal.

Letošním vítězem se stalo Divadlo Minor s inscenací Bratři naděje, která vypráví osudy bratrů Kopeckých, již ani během první světové války neopustili hraní s loutkami a rozdávali radost mnohdy v nelehkých podmínkách. Inscenace už získala řadu ocenění, například Cenu divadelní kritiky za scénografii nebo čtyři ocenění na festivalu Skupova Plzeň za scénář a režii, scénografii, hudbu a herecké výkony. Druhé místo bylo uděleno Divadlu Drak za inscenaci Antigona. Třetí místo získalo Naivní divadlo Liberec s inscenací Babička Červené Karkulky dnes slaví narozeniny!

Za Divadlo Minor převzala cenu dramaturgyně divadla Iva Kopecká. Ocenění předal v zastoupení za nemocnou předsedkyni člen výboru Českého střediska UNIMA Michal Drtina společně s ředitelem Divadla Alfa Jakubem Horou. Celá ceremonie letos proběhla v předvečer šestého výročí zapsání společné česko-slovenské nominace „Loutkářství na Slovensku a v Česku“ do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Ocenění je udělováno od roku 1991. Až do roku 1995 byly oceňovány jednotlivé osobnosti profesionálního i amatérského loutkového divadla. V minulosti byli oceněni například profesor Josef Krofta, hudebník a herec Jiří Vyšohlíd, Karel Šefrna ze svitavského souboru C. nebo Olga Strnadová ze ZUŠ Petra Ebena v Žamberku. Od roku 1997 je Cena Erik udělována za nejinspirativnější inscenaci uplynulé sezony. Jejími držiteli jsou například inscenace Zlatovláska (Divadlo Studna Hosín, Hradec Králové), Sávitrí (Divadlo Líšeň, Brno), Čechy leží u moře (Naivní divadlo, Liberec) nebo Bílý tesák (Divadlo DRAK, Hradec Králové). V roce 2020 nebyla cena z důvodu covidových opatření udělena. Naposledy byla v loňském roce oceněna inscenace Putování dobrého Hanse Böhma Evropou (Divadlo Alfa, Plzeň).

1.12.2022 15:12:38 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Zprávy

Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje ...celý článek


Pořád jsem to já poprvé v Pardubicích

Eliška Lásková a Petra Janečková (Pořád jsem to já)

Východočeské divadlo uvádí novinku, hru Pořád jsem to já, kterou autorka Christine Mary Dunford napsala podle ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j celý článek

další články...