zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 40. týden

Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

AKT
Tradiční seminář seznámí diváky s nejzákladnějšími fakty o Járovi Cimrmanovi a následná hra ukáže, jak těžko se smiřují někteří lidé s novými poznatky ze své minulosti. Titul uvádíme u příležitosti zítřejšího 55. výročí jeho premiéry, která byla prvním oficiálním představením v historii Divadla Járy Cimrmana (1998). Hrají: L. Smoljak, Z. Svěrák, J. Weigel, M. Čepelka a J. Hraběta. Kamera: J. Hruška, P. Hykš a F. Chmela. Režie L. Smoljak. Akt je nejstarší hrou Divadla Járy Cimrmana, vznikla v roce 1967 a televizní záznam představení byl pořízen o třicet let později. Poprvé se diváci mohli seznámit s osobností, která se vepsala do našich kulturních dějin, aniž by o tom měl kdokoli ponětí – s Járou Cimrmanem. Úvodní vědecká přednáška tradičně poskytne mistrova životopisná data, dostane se nám i přehledu jeho díla a dozvíme se, jak vůbec k objevení Cimrmanova odkazu došlo. Na "autobustě" můžeme sledovat dokonce mistrovy strhané rysy. Poté následuje samotná Cimrmanova hra se zpěvy a tanci, při jejíž rekonstrukci autoři použili střípky dochovaného díla v podobě veršů. Z děje naznačíme pouze toto: malíř Žíla a jeho žena si pozvali na návštěvu tři muže, aby jim vyprávěli svůj životní příběh, a především si položili základní otázku: proč nebylo nikdy dokončeno převratné malířovo dílo Akt?
Premiéra prvního představení Divadla Járy Cimrmana proběhla před 55 lety 4. října 1967.
Vysílání: 03.10., 20.15 hod., ČT art

Ceny Thálie 2022
Udílení cen Herecké asociace za mimořádné jevištní výkony. Přímý přenos z Národního divadla v Praze uvádí O. Kepka. Režie R. Petrenko. Slavnostní večer 29. ročníku z Národního divadla v Praze, během kterého budou oceněni divadelní umělci za výjimečné jevištní výkony. V loňském roce nebylo z důvodu pandemie covid-19 možné udělovat ceny za herecké výkony uplynulé divadelní sezony. Porotci proto tentokrát vybírali z inscenací, které měly premiéru v posledních dvou sezonách. Tradičně budou také rozdána ocenění za celoživotní mistrovství, některý z mladých talentů získá cenu pro činoherce do 33 let a své letošní laureáty budou mít i nejnovější kategorie – Cena České akademie divadelníků a ocenění za šíření divadelního umění v televizi. Přímým přenosem provede diváky Ondřej Kepka.
Vysílání: 08.10., 20.10 hod., ČT1

Miroslav Donutil ve Spirále
Setkání se známým hercem, jeho neodolatelnými historkami a s písničkami, které má rád. O svém smyslu pro humor vás přesvědčí i jeho hosté: R. Lukavský, E. Urbanová, T. Podařilová a další (1997). Režie F. Polák. Místem setkání s Miroslavem Donutilem bylo v roce 1997 divadlo Spirála. Jako hosty si pozval své kolegy z Národního divadla v Praze – herce Radovana Lukavského, sólistku opery Evu Urbanovou a sólistku baletu Terezu Podařilovou, kteří ve svých výstupech podali nejen vynikající výkony, ale prokázali i svůj smysl pro humor. Miroslav Donutil se v tomto večeru pokusil představit Národní divadlo z té druhé stránky a ukázat, že i v "Národním" je legrace a že se tam dějí normální věci, jako všude jinde. Kromě historek, které svým neodolatelným způsobem vypráví, zazpíval s klavíristou Petrem Maláskem a kytaristou Ivanem Koreným i několik písniček, které má rád.
Vysílání: 08.10., 21.50 hod., ČT1

26.9.2022 15:09:39 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Neklan (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 50. týden

Na plovárně s Václavem Havlem

Na plovárně s Václavem Havlem
Rozhovor Marka Ebena s dramatikem, spisovatelem a bývalým prezidentem České r ...celý článek


Dokument o vzniku nové inscenace Poe

Backstage: Poe

Backstage: Poe
Časosběrný dokument o vzniku nové inscenace pražské Laterny magiky, která propojuje tanec, m ...celý článek


Divadelní tipy 49. týden

František Němec a Petr Kostka (Pan Halpern a pan Johnson)

Jiří Kodet pohledem Věry Chytilové
Portrét nepřehlédnutelného divadelního a filmového herce a potomka význa ...celý článekČasopis 49 - sekce

HUDBA

V Plzni vypukla Kozí válka

Kozí válka

Kozí válka je původní český muzikál napsaný přímo pro Divadlo J. K. Tyla skladatelem Daliborem Bártou a textař celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Operátoři (nových) médií

Přebal knihy

Můžeme ještě v dnešní době hovořit o oddělení technologií a člověka, nebo přístroje s lidmi už zcela splýv celý článek

další články...