zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadelní tipy 30. týden

Vlastimil Brodský

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Svobodné divadlo
V prosinci roku 1989 pozvali Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák před televizní kamery několik významných divadelních tvůrců, aby se svěřili se svými nadějemi a očekáváním. Účinkují: M. Uhde, který zítra oslaví 85. narozeniny, R. Hrušínský, J. Suchý, P. Landovský, D. Fischerová, I. Racek, J. Kemr, F. Pavlíček, B. Polívka, O. Krejča a P. Rut. Kamera J. Novotný. Režie L. Smoljak. 85. narozeniny významného dramatika a spisovatele Milana Uhdeho, který patřil v období normalizace k zakázaným autorům a tvořil pod pseudonymy, jsou příležitostí k uvedení pořadu, jenž krátce po listopadových událostech roku 1989 bilancoval pohledem divadelních tvůrců předešlá léta nesvobody a otevíral nové perspektivy pro budoucnost. Na pozvání Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka se dostavili na společné shromáždění výrazní představitelé československé divadelní scény a každý z nich získal prostor pro svůj příspěvek, v němž se výrazně odrazila individualita jednotlivých tvůrčích osobností. Rudolf Hrušínský se například zabýval neodbornými zásahy kádrových oddělení do práce a života umělců a jak herectví v těchto nedůstojných podmínkách přestávalo být posláním. Jiří Suchý zauvažoval o autocenzuře a opětovné nutnosti psát svobodně a zároveň věrohodně. Milan Uhde připomněl problém předpojatého přístupu k postavám, který čekal na svou obrodu. S nadhledem sobě vlastním se za hereckým údělem uplynulých let ohlédli také oblíbení herci Pavel Landovský (účastnící se díky záznamu z Vídně), Josef Kemr a Boleslav Polívka.
Vysílání: 27.7., 14.15 hod., ČT3

Vzpomínání Vlastimila Brodského
Vlastimil Brodský vzpomíná na svou bohatou hereckou kariéru, přátele, kolegy a nejkrásnější role (2000). Scénář A. Berková a I. Paukert. Režie I. Paukert. Vynikající člověk a herec, dlouholetý člen Divadla na Vinohradech Vlastimil Brodský patřil mezi nejvýraznější osobnosti českého divadelního a filmového herectví. V dnešním pořadu se společně s ním ohlédneme za jeho bohatou kariérou a připomeneme si známé i méně známé televizní a filmové role tohoto skvělého umělce.
Vysílání: 27.7., 15.30 hod., ČT3

Semafor atd. (5/8)
Spletitá cesta legendárního autorského divadla napříč desetiletími v cyklu scenáristy J. D. Novotného a režiséra V. Polesného (1999). Na léta normalizace si ještě pamatuje většina z nás. Naštěstí. Byly to roky, kdy nebylo snadné téměř nic, ani nakoupit na neděli. Lidé si chodili pro duševní posilu do divadel a byli vděčni i za sebemenší náznak odporu proti režimu. S povděkem přijímali každou poznámku, každý pohled či možný dvojsmysl. Diváci byli zvyklí číst mezi řádky a sdělení tímto způsobem přečtené mělo sílu přinášet radost i krátkodobou vzpruhu. V této atmosféře se v Semaforu museli vyrovnat s tím, že všechno bude jinak. Nejenom politicky; umřel Jiří Šlitr a Jiří Grossmann. Pod nové písničky se začíná podepisovat Ferdinand Havlík, s Miloslavem Šimkem začíná autorsky spolupracovat Luděk Sobota (na scéně s Petrem Nárožným) a později Jiří Krampol. Pokus utvořit komickou trojici Suchý + Dvořák + Molavcová se rozplynul po druhé premiéře a v Semaforu vzniká další samostatná skupina kolem Josefa Dvořáka. Státní divadelní studio, v jehož svazku Semafor působí, bylo v roce 1980 zrušeno, a jednotlivé scény převedeny pod správu velkých divadel, Semafor toho největšího – Hudebního divadla v Karlíně. Jiří Suchý vytváří typ stárnoucího komika Jonáše, vzpomínajícího na zašlou slávu, po jehož boku se pohybuje nešikovná a nešťastně oddaná hospodyně Žofie Melicharová. Komika Jitky Molavcové v tomto typu, jak se zdá, dosahuje svého dosavadního vrcholu.
Ne zrovna harmonické působení tří samostatných skupin a dílčích pokusů o vznik dalších aktivit nezávislých na původní poetice Semaforu přeruší až sametová revoluce.
Vysílání: 26.7., 22.00 hod., ČT art

19.7.2021 10:07:00 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Příběhy slavných... Štěpánka Haničincová

Štěpánka Haničincová

Štěpánka: "Těžší život je lepší"
Legenda televizních pořadů pro děti, od jejíhož narození v těchto dnech up ...celý článek


Jan Kačer výročí

Jan Kačer

Život režiséra a herce Jana Kačera v pohledu Jany HádkovéPortrét jedné z nejvýznamnějších osobností českého di ...celý článek


Jiří Suchý – 90 let

Jiří Suchý – Lehce s životem se prát

Zuzana je zase sama doma
Největší hity autorů Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého, jehož 90. narozeniny si zaned ...celý článek


Barbara Day, milovnice divadla

Barbara Day

Babylon
Barbara Day, milovnice divadla, ale především svobody, a její životní putování za železnou oponu. D ...celý článek


Příběhy slavných... Petr Svojtka

Petr Svojtka

Být, či nebýt?
Na talentovaného herce a mladého člena Národního divadla Petra Svojtku, od jehož narození up ...celý článek


Dokument o festivalu 4 + 4 dny v pohybu

 4 + 4 dny v pohybu

Všechno je jinak
Ohlédnutí za loňským festivalem 4 + 4 dny v pohybu, který patřil mezi několik málo kulturn ...celý článek


Václav Havel - 85 let

Václav Havel (Život podle Václava Havla)

Život podle Václava Havla
Pozoruhodný osud výjimečného muže: bohéma, dramatika, disidenta a prezidenta, od ...celý článek


Divadelní tipy 40. týden

Jiřina Jirásková

Úsměvy Ladislava Peška
Humorný výběr z více než stovky televizních rolí jedinečně mnohostranného herce, kte ...celý článek


Divadla Járy Cimrmana - České nebe

Z. Svěrák (České nebe)

České nebe
Cimrmanův dramatický kšaft v představení Divadla Járy Cimrmana. Díky českému géniovi se dozvíte, ...celý článekČasopis 39 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

České filmové tipy 40. týden

Dcera

Vejška
Tomáš Vorel ml., Jiří Mádl a Eva Josefíková ve volném pokračování divácky mimořádně úspěšné komedie celý článek

další články...