zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pražské Quadriennale událost odhalí detaily

Pražské Quadriennale

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Pražské Quadriennale (PQ) je největší mezinárodní festival v oblasti scénografie a performance designu, který se odehrává v Praze každé čtyři roky. Oficiální vyhlášení 15. ročníku PQ proběhne v úterý 22. června 2021 v 16.00 prostřednictvím živého online přenosu. Bude představeno hlavní téma následujícího ročníku, místo konání, umělecká koncepce. Organizátoři také zveřejní podrobnosti výzvy k účasti pro hlavní výstavní část PQ 2023. Vyhlášení je poprvé v historii festivalu otevřeno široké veřejnosti.

Od vzniku PQ v roce 1967 se z výstavy scénografie stalo největším oborovým mezinárodním festivalem, na kterém se setkávají profesionálové v oboru scénografie, architektury a performance designu. PQ se otevřelo dalším uměleckým profesím a ukazuje multidisciplinární ráz oboru. Zkoumá oblast scénografie v celé její šíři – od scénického umění, přes kostýmní, světelný a zvukový design. Trendem posledních let jsou instalace založené na performativitě, v nichž se sami diváci mění v aktivní spoluúčastníky dění. Proto se PQ rozhodlo svůj formát změnit z výstavního na festivalový, a akci původně směřovanou na odborné publikum a profesionály ještě více zpřístupnit také širší veřejnosti.

„Připravovaný ročník festivalu PQ 2023 si zcela otevřeně uvědomuje potřebu zažít scénografii živě a s aktivním zapojením diváků. Na základě tohoto jasného posunu, který považujeme za velmi důležitý, jsme se rozhodli nazývat PQ festivalem, nikoli výstavou,“ vysvětluje umělecká ředitelka PQ Markéta Fantová.

Oficiální vyhlášení PQ 2023 proběhne v úterý 22. června 2021 od 16.00 online na YouTube a Facebooku PQ a je otevřeno všem zájemcům. Odkaz na živý online stream bude zveřejněn na webové stránce www.pq.cz.
Během oficiálního vyhlášení bude představeno hlavní téma následujícího ročníku, jeho lokace a umělecká koncepce. Bude zveřejněna také otevřená výzva k účasti na hlavní výstavní části PQ 2023. Online přenosem provede Saša Michailidis a za PQ tým promluví ředitelka Institutu umění – Divadelního ústavu a generální ředitelka PQ Pavla Petrová, umělecká ředitelka PQ Markéta Fantová a hlavní manažerka PQ Michaela Buriánková. Za mezinárodní umělecký tým se zúčastní Pavel Drábek, Andrew Filmer, Barbora Příhodová, Carolina E. Santo, Patrick Du Wors a Klára Zieglerová. Pozvání přijali také ministr kultury PhDr. Lubomír Zaorálek a náměstek ministra kultury pro oblast živého umění Mgr. Milan Němeček, PhD. Oficiální vyhlášení probíhá v angličtině se simultánním překladem do češtiny.

Poslední ročník PQ proběhl v červnu 2019 v areálu pražského Výstaviště. Během 11 dnů přivítalo PQ přes 70 000 návštěvníků a více než 800 umělců z celého světa. Mezi hlavními hvězdami byla například ilustrátorka Olivia Lomenech Gill, italský operní režisér a scénograf Stefano Poda, či audiovizuální umělec Romain Tardy. K vidění byly expozice ze 62 zemí a přes 600 performancí, workshopů a přednášek.

21.6.2021 09:06:12 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Devět křížů (Městské divadlo brno)

Články v rubrice - Zprávy

Zemřel Richard Dvořák

Richard Dvořák

Zlínský rodák, vynikající skladatel scénické hudby, mnohaletý korepetitor Městského divadla Zlín Richard Dvořá ...celý článekČasopis 40 - sekce

HUDBA

Slavný muzikál Starci na chmelu

Starci na chmelu

Starci na chmelu
První, nejslavnější a dosud nepřekonaný český filmový muzikál o chmelové brigádě a o první celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 41. týden

Jiří Bartoška a Magda Vášáryová (Tichá radosť)

Všichni moji blízcí
Josef Abrhám, Jiří Bartoška, Ondřej Vetchý, Jiří Lábus a Libuše Šafránková jako členové celý článek

další články...