zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadelní tipy 26. týden

Semafor atd.

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Jiřího Voskovce
Zdeněk Svěrák představuje velkou hereckou osobnost, která nás opustila před 40 lety (1996). Režie P. Vantuch. Před 40 lety nás opustil herec Jiří Voskovec, který se nezapomenutelně zapsal do historie českého i světového divadelního a filmového herectví. Připomeňme si ve střihovém pořadu jeho životní osudy, a především filmové začátky, jimiž nás přímo z prostředí archivního depozitáře provází Zdeněk Svěrák. Těšit se můžete na Voskovcův filmový křest v adaptaci Mrštíkovy Pohádky máje, kde dojemně ztvárnil roli Ríši, na groteskní scény brilantně rozehrané s Janem Werichem či na vzpomínání Ljuby Hermanové a Jana Třísky.
Vysílání: 04.7., 09.05 hod., ČT1

Výnosné místo
Televizní zpracování satirické komedie A. N. Ostrovského, která je dodnes více než aktuální... (1972). Hrají: V. Postránecký, J. Březinová, M. Vančurová, L. Boháč, V. Voska, A. Hegerlíková, J. Břežková, L. Potměšil a další. Kamera P. Polák. Scénář a režie J. Matějovský. Začínající úředník, mladý Žadov (V. Postránecký) je plný ideálů a ostře vystupuje proti úplatkům a pokrytectví. V úřadě je terčem vtipů a navíc se kritikou stává nepohodlným. Rád by se oženil, ale místo přednosty kanceláře získává Belogubov (L. Potměšil), jenž sice neumí pravopis, ale zato se umí dobře vlichotit nadřízeným. Vdova Kukušinová (A. Hegerlíková) má dvě půvabné dcery – Pavlínku (M. Vančurová) a Julinku (J. Břežková), ale jsou bez věna. A tak veškerou svou energii soustřeďuje na hledání ženichů pro své dívenky...
Vysílání: 04.7., 09.00 hod., ČT3
Opakování: 09.7., ČT3

Pocta V+W
Jiří Suchý vzpomíná na jedny z nejvýraznějších uměleckých a autorských osobností československé kultury minulého století: Jana Wericha a Jiřího Voskovce. Jejich výjimečnou tvorbu rovněž připomenou: E. Pilarová, J. Vinklář, J. Adamová, bratři Ebenové, J. Molavcová, J. Dvořák, M. Lasica a další. Pořad uvádíme jako vzpomínku na Jiřího Voskovce, který nás opustil před 40 lety (2005). Režie V. Polesný. Jiří Voskovec (19. 6. 1905 – 1. 7. 1981) a Jan Werich (6. 2. 1905 – 31. 10. 1980) byli jedněmi z nejvýraznějších uměleckých autorských osobností československé kultury minulého století. Potkali se již během studia na gymnáziu, v meziválečném období založili a působili v Osvobozeném divadle, kde vznikla řada nezapomenutelných her, mezi nimi Vest pocket revue nebo Balada z hadrů. Na poli kinematografie je nutné zmínit především filmy Pudr a benzín, Peníze nebo život nebo Hej rup!, všechny natočené v dekádě 30. let. Jejich nadčasové dílo je stále aktuální, a to i díky specifickému a inteligentnímu humoru, originalitě a široké tematické i formální škále. Jiří Suchý v komponovaném pořadu zavzpomíná na tyto výjimečné umělce, kteří ovlivnili celé generace diváků. Společně s ním přijde Voskovce a Wericha připomenout i celá řada jejich přátel a spolupracovníků. Mezi nimi Jaroslava Adamová, jejíž herectví je s Janem Werichem nerozlučně spjato. Dále pak zpěvačka Eva Pilarová, režisér Jiří Menzel, herci Josef Vinklář a Martin Štěpánek a řada dalších. Pořad je složen z výjimečných vzpomínek výše zmíněných hostů, archivních záznamů a fotografií, které doplňuje řada nezapomenutelných písní Voskovce a Wericha. Pořadem si v těchto dnech připomínáme 40 let od úmrtí Jiřího Voskovce.
Vysílání: 28.6., 20.15 hod., ČT art

Semafor atd. (1/8)
Spletitá cesta legendárního autorského divadla napříč desetiletími v cyklu scenáristy J. D. Novotného a režiséra V. Polesného (1999). Legendární a stále populární divadlo Semafor naplno odstartovalo v roce 1959 zlatý věk divadel malých forem. Zakladatelský význam této scény nelze vidět jen v úzce divadelním pojetí, ale měl i široký sociologický dopad na celou jednu mladou generaci, kterou doslova vytáhl z hospod a stal se pro ni můstkem k chápání dalších uměleckých disciplín. Snad v každém větším městě poté vzniklo divadélko "malých forem", které se hlásilo k duchu Semaforu. Tato scéna byla fenoménem a hnutí malých forem unikátem v rámci evropského divadla. Před Semaforem sice byla Reduta a Divadlo Na zábradlí, nicméně i na těchto scénách působil Jiří Suchý, jenž se poté rozhodl založit své autorské divadlo. Semafor ovlivnil několik generací a pro každou je reprezentován někým trochu jiným. Pro jednoho to byl třeba Jiří Grossmann a Miloslav Šimek, pro jiného Josef Dvořák. Tři skupiny, které tu v 70. a 80. letech působily spolu a které vytvářely pro veřejnost pojem Semafor, však také měly své osudy. Jejich vzájemné vztahy procházely mnoha peripetiemi. Dokumentární cyklus J. D. Novotného a V. Polesného vznikl u příležitosti 40. výročí divadla a není ani tolik jeho dějinami, jako spíš o divadle v zrcadle doby. Více než přesná chronologie a výčet faktů se v cyklu objevují velká témata, konflikty, ale i příběhy lidí, jejich setkání i cesta časem.
Vysílání: 28.6., 21.40 hod., ČT art

21.6.2021 09:06:00 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Letní scéna HDK

Články v rubrice - Z éteru

Příběhy slavných... Jiří Grossmann 80

Jiří Grossmann

Drahý můj Jiří Grossmann
Musel tento znamenitý a milovaný herec, zpěvák a textař opravdu zemřít tak mladý? ...celý článek


Z první řady... Lakomec

Miloš Kopecký  (Lakomec)

Lakomec
Miloš Kopecký ve slavné titulní roli Molièrovy komedie inscenované v Divadle na Vinohradech (1 ...celý článek


Divadelní tipy 29. týden

Wartburg movie show

Za oponou s Jiřinou
Letošní jubilantka Jiřina Bohdalová v nečekaných situacích tak, jak ji neznáte. Pestrý ...celý článek


Divadelní tipy 30. týden

Vlastimil Brodský

Svobodné divadlo
V prosinci roku 1989 pozvali Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák před televizní kamery několi ...celý článek


Milan Uhde - 85 let

Milan Uhde (Země podsklepená Milana Uhdeho)

Země podsklepená Milana Uhdeho
Mikulov a Pálava, země venuší a vína, očima básníka a jeho druhů (1999). Dok ...celý článekČasopis 29 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 30. týden

Gilbert Bécaud

Trampové trampům v Lucerně
Setkání trampů v pražské Lucerně (1989). Kamera J. Lebeda. Režie P. Soukup. Praž celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Plážový povaleč režiséra Harmonyho Korinea

Plážový povaleč

Plážový povaleč
Zábava je ta největší zbraň. Matthew McConaughey jako poživačný plážový poeta v nejnovějším celý článek

další články...