zvláštní poděkování
Volný.cz

České divadlo se představí francouzskému publiku

Alena Štréblová (Za krásu)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Festival Na skok do Prahy už potřetí představí francouzskému publiku české divadlo, a to od 17. do 20. června 2021. V letošní zčásti reálné a zčásti online podobě uvede ze záznamu silně vizuální inscenaci Za krásu Národního divadla s francouzskými titulky, naživo se naopak odehraje scénické čtení textu Jiřího Havelky Společenstvo vlastníků. Přímo pro festival vznikají také video procházky s českými dramatiky a chybět nebude ani Den s českým divadlem určený především profesionálům z oblasti kultury, ten se odehraje v Českém centru v Paříži. “Pořádat v současné době mezinárodní divadelní festival je opravdu výzva. Věříme, že se nám ale podařilo najít cestu, jak obě země opět o trochu více propojit,” říká Natálie Preslová, ředitelka festivalu.

První festival českého divadla ve Francii Na skok do Prahy prezentuje české divadlo a zpřístupňuje ho nejen divákům, ale i francouzským institucím a profesionálům z oblasti kultury a umění. Zároveň navazuje na už zavedený festival francouzského divadla v Česku Sněz tu žábu, a stává se tak druhým pilířem mostu mezi českým a francouzským nejen divadelním prostředím. “České divadlo je kromě osobnosti Václava Havla ve Francii absolutně neznámé. Naším cílem je tedy zprostředkovat naši současnou divadelní tvorbu a představit Českou republiku z jiného pohledu. Festival doplňujeme také o promítání filmu nebo program pro děti, ” říká Linda Dušková, šéfdramaturgyně festivalu.

České divadlo naživo i online
Festival nabídne francouzskému publiku hned několik divadelních zážitků. V Českém centru v Paříži se uskuteční Den s českým divadlem, určený profesionálům v oblasti kultury, ale také všem, koho zajímá české divadlo a literatura. Z Prahy do Paříže přijede Marta Ljubková, šéfdramaturgyně Činohry Národního divadla, a umělecký šéf Daniel Špinar. Debatovat se bude nejen o funkci a poslání národních divadel. Soubor činohry Národního divadla se francouzským divákům představí vůbec poprvé, a to prostřednictvím záznamu silně vizuální inscenace Za krásu o jedné z nejvýznamnějších osobností českého divadla Karlu Hugovi Hilarovi. “Činohra Národního divadla se představí ve Francii vůbec poprvé, ačkoli zatím v online podobě. Původně jsme plánovali představení hrát naživo, ale pandemická situace nám to bohužel stále neumožňuje. I tak máme radost, že vzájemnému propojení pomohl právě náš festival Na skok do Prahy,” říká ke spolupráci Linda Dušková. Naživo se naopak odehraje scénické čtení textu Jiřího Havelky Společenstvo vlastníků, které bude k vidění na dvoře divadla Anis-Gras, le lieu de l'autre, v režii Agnès Bourgeois. Čistě online bodem programu bude projekt Procházky s českými autory, vytvořený přímo pro tento ročník festivalu. Na obrazovkách svého počítače můžete vyrazit na online procházku s českými tvůrci. Čtyři francouzští režiséři zpracovali čtyři české dramatiky a úryvky jejich textů zasadili do čtyřech krásných míst ve Francii. Projdete se tak například s Maryšou v Provence a Lidskou tragikomedii zažijete v Arcueil.

Výstava, filmová promítání i workshopy pro děti
Kromě divadelního programu nabídne festival i výstavu, filmové promítání či den pro děti. Po celou dobu festivalu mohou návštěvníci přijít na výstavu české umělkyně dlouhodobě žijící ve Francii Karly Spolaak Hospodářské, která během lockdownu vytvořila sérii fotografií, z níž vznikla výstava Les Visages Suspendus. První festivalový den se také mohou Francouzi naučit základní slovní zásobu spojenou s českou kulturou a poslední den bude patřit dětem, připravené jsou pro ně interaktivní dílny na motivy české literatury, chybět nebude ani pečení tradičních českých koláčů. Film zastoupí snímek Lucie v režii Bohdana Karáska zkoumající možnosti realismu a dokumentarismu.
Více informací o festivalu včetně programu najdete na webu www.faisunsautaprague.fr/cs.

15.6.2021 07:06:54 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Letní scéna HDK

Články v rubrice - Festivaly

Nová letní scéna Rubín LETÍ Na Venuši

Erika Stárková v inscenaci Small Town Boy

A studio Rubín, Divadlo LETÍ a Venuše ve Švehlovce. Tři spřízněná nezávislá pražská divadla spojí síly a předs ...celý článek


zlatá x chemie ve Zlaté ulici v Praze

gomora ekocida

Chemické divadlo ve spolupráci se svými partnery a přáteli, řadou neziskových a kulturních organizací, spolků, ...celý článekČasopis 29 - sekce

OPERA/ TANEC

Nikola Márová a Vlastimil Harapes

Vlastimil Harapes

Děti sametu: Nikola Márová
Nejmladší primabalerína v historii naší první scény. Dokumentární cyklus ČT (201 celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Plážový povaleč režiséra Harmonyho Korinea

Plážový povaleč

Plážový povaleč
Zábava je ta největší zbraň. Matthew McConaughey jako poživačný plážový poeta v nejnovějším celý článek

další články...