zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Léto s Cimrmanem

Švestka

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Švestka
Jevištní sklerotikon. Stará vechtrovna ožívá v představení Divadla Járy Cimrmana (2001). Hrají: L. Smoljak, P. Brukner, J. Kašpar, B. Penc, V. Kotek, P. Reidinger a G. Rumlena. Režie L. Smoljak. Divadelní kus fiktivního všeuměla Járy Cimrmana Švestka, na jehož vzniku se samozřejmě podíleli Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, je tentokrát situován na nádraží Středoplky. Ne náhodou se tu setkávají bývalý vechtr s mladým, a další postavy, z nichž zaujme například sufražetka Jenny Suk. Dění se totiž točí kolem stromu, jehož sklizeň právě nastává. Ovšem když hovoříme o hře Švestka, nesmíme opomenout jednu důležitou okolnost. Je to hra o stáří a její umělecká úroveň je bohužel poznamenána i stářím jejího autora. Dialogy nejsou tak hutné, jak jsme byli u Cimrmana zvyklí, jsou jakoby roztěkané, často opouštějí dějové řečiště a tvoří slepé laguny, odkud není návratu. Také vtipy už zdaleka nemají tu razanci jako zamlada. Ale je to hra cenná právě tím, že v ní dramatik prozkoumal, jak se zralý věk podepíše na lidské duši, řeči a myšlenkové potenci.
Vysílání: 04.8., 20.00 hod., ČT2

Cimrman v říši hudby
Seminář o mistrových úspěších na poli hudby a opera Úspěch českého inženýra v Indii. Mistrovo dílo rekonstruovali J. Klusák, L. Smoljak a Z. Svěrák (2006). Hrají: Z. Svěrák, L. Smoljak, P. Vondruška, J. Hraběta, P. Brukner a další. Režie L. Smoljak. V tradiční úvodní přednášce jsou poskytnuty základní údaje k tématu, pominuta není Cimrmanova hudebně pedagogická činnost. Muzikology, a jistě nejen je, určitě nadchne výklad symfonické básně Kovář Jirsa a klavírní výtah partitury v podání dirigenta Vondrušky. Zajímavou zkušenost divákovi poskytne recitace libreta bez dochované hudby... V další části představení pak opera Úspěch českého inženýra v Indii (s orchestrem, dirigentem a zdařilými pěveckými výkony herců) pojednává o tom, kterak český inženýr zavedl v Indii výrobu pravého piva. A ještě slovo hudebního restaurátora: "Původní partitura byla v žalostném stavu. Noty nedbale znamenány, linky porušené, papír samá šmouha. Věnoval jsem rekonstrukci tu největší péči: šmouhy jsem vygumoval, linky podle pravítka obtáhl, bříška čtvrťových not začernil, k osminkám a šestnáctkám přidělal ocásky. Myslím, že dnešní podoba díla obstojí i před nejpřísnějšími měřítky." Jan Klusák. "Chytré hlavičky, zlaté ručičky, to jsou čeští inženýři..."
Vysílání: 06.8., 20.00 hod., ČT2

30.7.2020 20:07:06 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady... Majitelé klíčů z NdB

Majitelé klíčů (NdB)

Majitelé klíčů
Dnešní nedožité 95. narozeniny Milana Kundery si připomeneme návratem jeho slavné hry z roku ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Do kin přichází dokument Volání Antarktidy

Volání Antarktidy - Bohemia Motion Pictures

Kontinent na samém konci světa. To je Antarktida. Nejchladnější a zároveň nejsušší místo na zemi na první pohl celý článek

další články...