zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Šimek a Grossman podruhé

Šimek a Grossman

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Šimek a Grossmann podruhé
Luděk Sobota uvádí další díl zábavného cyklu Zpátky se Sobotou mapujícího uměleckou dráhu legendární dvojice komiků, která se zapsala do zlatého fondu České televize. Pořad uvádíme jako vzpomínku na Miloslava Šimka, který před patnácti lety zemřel (2012). Režie J. Wehrenberg. Miloslav Šimek a Jiří Grossmann – jedinečná komická dvojice od počátku 60. let. Jiří Grossmann byl hercem, zpěvákem a vynikajícím textařem. Narodil se do divadelnické rodiny 20. července 1941 v Praze. Byl muzikálně nadané dítě, uměl hrát na několik hudebních nástrojů, působil ve školním orchestru a ještě coby středoškolák před maturitou hrál v několika dixielandových kapelách. Ovládal hru na klavír, kytaru, trombon a kontrabas.

S kapelou Dixie party dostal Grossmann pozvání hrát v klubu Olympik ve Spálené ulici v Praze (nynější Ypsilonka). Klub založil pod hlavičkou ČSM Miloslav Šimek, který tenkrát spolu s Vladimírem Bystrovem napsal kabaret Polotrapno, do kterého hledali kapelu. A právě tam se odehrálo jejich osudové setkání. Šimek s Grossmannem zjistili, že mají podobné názory na divadlo a začali se scházet i mimo něj, převážně v kavárně Slávie.
Miloslav Šimek, komik, humorista a spisovatel. Narodil se 7. března 1940 v rodině básníka Rudolfa Šimka. Jako dítě s oblibou poslouchal desky s Voskovcem a Werichem, už ve dvaceti se s kamarády vsadil, že napíše komické pásmo. A také to dokázal. Hned poté, co se Šimek a Grossmann potkali, začali spolu psát první povídky a divadelní hry. Jiří Grossmann se stal jedním ze zakládajících členů skupiny Country Beat Jiřího Brabce, pro kterou napsal spoustu textů, některé i sám zpíval, například Blizzard, Své banjo odhazuji v dál, Až tě náhodou potkám, jiné zpívali například Pavel Bobek, Naďa Urbánková a další. Jsou to například Ruby, nechtěj mi lásku brát, Je to zlé, Půlnoc, Závidím a mnoho dalších. V roce 1967 se Šimkovi s Grossmannem splnil sen. Dostali nabídku od Jiřího Suchého k účinkování v divadle Semafor. Kvůli tomuto angažmá se vzdali veškerých svých vedlejších aktivit.
Jiřímu Grossmannovi bylo teprve třicet let, když podlehl tehdy neléčitelnému nádorovému onemocnění mízních uzlin. Stalo se to 5. prosince 1971 v nemocnici na Karlově náměstí v Praze. Po Grossmannově smrti chtěl Šimek s divadlem skončit a vrátit se ke kantořině. Režisér Ján Roháč jej ale nakonec přesvědčil, aby pokračoval dál. Novou dvojici vytvořil s Luďkem Sobotou a později také s Jiřím Krampolem. Až do své smrti spolupracoval se Zuzanou Bubílkovou. Miloslav Šimek nás opustil přesně před patnácti lety.
Vysílání: 19.2., 14.15 hod., ČT1

11.2.2019 11:02:34 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 15. týden

Rudolf Hrušínský

Tichý muž
Na vynikajícího českého herce a vzácného člověka Rudolfa Hrušínského, od jehož úmrtí zítra uplyne ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

Litava Park nabídne hvězdný line-up

Litava Park

Krásné místo kousek od Brna, město Bučovice, již podruhé zve na víkend plný skvělé hudby. Dvoudenní festival L celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Houslový virtuos Petar Markoski míří do Prahy

Petar Markoski

Skutečné houslové mistrovství předvede houslový virtuos, skladatel a zpěvák makedonského původu Petar Markoski celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Antologie Krvavý Žižkov

Přebal knihy

Krvavý Žižkov je antologie, která má svého předchůdce Krvavý Bronx (2020), úspěšnou knihu povídek o „vyl celý článek

další články...