zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadelní tipy 27. týden

Co tomu říkáte, pane Werich?

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Ladislava Boháče
Jaromír Hanzlík představuje role výrazného herce, od jehož úmrtí v těchto dnech uplynulo 40 let (2007). Režie P. Vantuch. V dnešním pořadu si spolu s Jaromírem Hanzlíkem připomeneme významného herce Národního divadla a také oblíbeného milovníka z filmů třicátých let Ladislava Boháče (14. 4. 1907 – 4. 7. 1978), od jehož úmrtí v těchto dnech uplynulo 40 let. Byl Karlem Hynkem Máchou i oblíbeným profesorem nezbedných maturantů (Škola základ života), byl partnerem Zdenky Sulanové, když jako Madla zpívala Evropě. Po válce se stal na čas i ředitelem Národního divadla a hrál zásadové a nekompromisní muže, jakým byl například mlynář v Jiráskově Lucerně. Na svého kolegu a také ředitele zavzpomíná herečka Luba Skořepová a my ještě připomeneme, že Ladislav Boháč byl i u začátků televizního vysílání.
Vysílání: 08.7., 09.05 hod., ČT1

Co tomu říkáte, pane Werich?
Na aktuální témata roku 1968 se ptá Vladimír Škutina a odpovídá občan Jan Werich (1968). Režie A. Vomáčka. K 50. výročí událostí roku 1968 uvádíme reprízu výrazného publicistického cyklu pražského jara, jehož autorem je spisovatel, publicista a scenárista Vladimír Škutina. Ten se v devíti epizodách ptá Jana Wericha na různá témata, která se ale vztahovala především k aktuální politické situaci v Československu i v zahraničí. Moudrá, zasvěcená i předvídavá zamyšlení J. Wericha oplývají milým humorem a jsou stejně tak jedinečnou reflexí doby jako nadčasovým poselstvím. Dnes uvidíme první z nich, které se týká politického tání a touhy po reformě socialismu.
Vysílání: 04.7., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 06.7., ČT art

Na plovárně s Ladislavem Smoljakem
Rozhovor Marka Ebena s oblíbeným hercem a režisérem (2001). Režie J. Hojtaš. Hostem Marka Ebena dnes bude populární režisér, scenárista a herec Ladislav Smoljak (9. 12. 1931 – 6. 6. 2010), který byl jedním ze zakladatelů a klíčových postav Divadla Járy Cimrmana. Smoljak vystudoval matematiku a fyziku na Vysoké škole pedagogické a poté působil jako středoškolský učitel. V 60. letech nastoupil jako redaktor do redakce Mladého světa a později v 70. letech působil v deníku Mladá fronta. V té době také napsal své první filmové scénáře ve Filmovém studiu Barrandov. Spolu se Zdeňkem Svěrákem a Jiřím Šebánkem založili v druhé polovině 60. let legendární Divadlo Járy Cimrmana. Tomuto fiktivnímu géniovi bude věnována značná část dnešního rozhovoru, stejně tak jako autorské spolupráci dvojice Smoljak–Svěrák na divadelních hrách i filmových komediích.
Vysílání: 04.7., 21.30 hod., ČT art
Opakování: 05.7., ČT art., 08.7., ČT2

V takový krásný společnosti
Miroslav Horníček vypráví moudře i s humorem o genialitě (2000). Kamera a režie J. Eisner. V cyklu Moudra starého klauna dostala řada osobností příležitost vyjádřit se k různým tématům. Jedním z prvních byl herec a spisovatel Miroslav Horníček, který vtipně glosoval herecké umění, divadlo nebo malířství. Kdo je geniální autor? Kdy je možné nazvat dílo klasickým? Kdo to určil nebo určí? Takové a podobné otázky si Miroslav Horníček klade v této epizodě a také se na ně s moudrostí a vtipem pokouší odpovědět.
Vysílání: 04.7., 00.30 hod., ČT art
Opakování: 06.7., ČT art., 09.7., ČT art

25.6.2018 11:06:44 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 07 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Noc bláznů  (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

Šimek a Grossman podruhé

Šimek a Grossman

Šimek a Grossmann podruhé
Luděk Sobota uvádí další díl zábavného cyklu Zpátky se Sobotou mapujícího uměleck ...celý článek


Slavný film Obchodník s deštěm

Obchodník s deštěm

Obchodník s deštěm
Je to podvodník, fantasta a snílek. Ale jen takoví dokážou spatřit krásu tam, kde ji jin ...celý článek


Divadelní tipy 8. týden

Galashow 60

Galashow 60
Jiřina Bohdalová jako neodolatelná průvodkyně zábavné show se svými hosty vzpomíná na uplynulýc ...celý článek


Životy slavných - Show začíná

Show začíná
Pravdivý příběh jedné z nejvýstřednějších dam londýnské předválečné smetánky a jejího divadla W ...celý článek


Queer: Queer Spirit Festival

Queer: Queer Spirit Festival

Queer: Queer Spirit Festival
Svědectví z návštěvy pozoruhodné akce, která se může odehrát snad jen v Anglii ...celý článekČasopis 07 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Chaplin versus Keaton

Chaplin versus Keaton

Chaplin versus Keaton
Dojemný tulák s buřinkou a muž s kamennou tváří. Jaký měli mezi sebou vztah a jak se celý článek

další články...