zvláštní poděkování
Volný.cz

Zemřel herec Vlastimil Bedrna

Bedrna a Šasek (U pokladny stál)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

(*8. 2. 1929 - †6. 3. 2018)
Herec Vlastimil Bedrna patřil k posledním žijícím legendám poválečného rozmachu malých scén, zažil období vzniku a rozmachu Rokoka a poté Divadla na zábradlí. Kromě toho se doslova proslavil svým rozpoznatelným hlasem, který v dabingu propůjčoval nejen skutečným, ale často animovaným postavám, z nichž nejznámější byl Homer Simpson. Na divadelních prknech strávil Vlastimil Bedrna přes padesát let (!). Teprve těžké onemocnění jej přinutilo stáhnout se z uměleckého života.

Vlastimil Bedrna se narodil v Praze v rodině architekta. Vystudoval gymnázium, a poté činoherní herectví na DAMU. Po absolutoriu v roce 1952 nastoupil do prvního angažmá v Městském divadle v Mladé Boleslavi, kde setrval / s přestávkou vojenské prezenční služby/ do roku 1956. Poté však už byla zřetelná jeho cesta k různým malým scénám, které se v tomto období vyrojily. Nejprve si vyzkoušel malé formy v Pražském estrádním souboru, který občas hrával v tehdy znovu objeveném prostoru někdejšího meziválečného kabaretu Rokoko. A následně se společně s vrstevníky Darkem Vostřelem a Jiřím Šaškem stali základem souboru, který svými autorskými satiricky laděnými mozaikami, s množstvím původních písniček začal výraznou éru Rokoka. Ta trvala až do odvolání Darka Vostřela a následně zrušení souboru, tedy do roku 1973. Bedrna tu byl plně využíván jako herec, klaun a mim, jeho výrazná postava a mimika sloužily k rozesmávání publika. Připomeňme alespoň některé z titulů, jako byly Bapopo, Vzhůru po Rio Botičo, Vykradeno, Rajský ostrov, Filozofská historie, Kat a jeho mydlář, Balada z hadrů, Rokokokoktejl, Drak je drak či Tartuffe II. Bedrna se objevoval v podstatě v každé inscenaci divadla, a tak hrál téměř denně. Po zrušení souboru naskočil do Divadla na zábradlí, které v době počátku normalizace hledalo novou tvář. Setrval zde do roku 1995, a zahrál si množství pozoruhodných (byť ne hlavních) rolí v desítkách inscenací. A to například pod vedením takových režisérů jako Evald Schorm, Jan Grossman či Petr Lébl. Připomeňme inscenace Macbeth, Hamlet, Don Juan, Revizor, Hlučná samota či Bratři Karamazovi. Po odchodu z Divadla na zábradlí se stal členem souboru Divadla Pod Palmovkou, kde hrál např. v inscenacích Návrat domů, Výstřely na Broadwayi, Figarova svatba nebo Kočka na rozpálené plechové střeše. V roce 2003 ovšem utrpěl úraz, a v roce 2005 měl mozkovou mrtvici. Tyto zdravotní handicapy jej nejprve na chvíli, a poté definitivně vzdálily od divadelní scény. Vlastimil Bedrna byl od 60.let hojně využíván k menším rolím ve filmu či v televizních pořadech, má na kontě více než sto rolí, a především v dabingu, kde unikátním způsobem ztvárnil celou řadu postav, včetně těch animovaných. Po dvanáct sezón byl „jeho“ Homer Simpson ze seriálu Simpsonovi. Konec života trávil Vlastimil Bedrna v domově seniorů v pražské Krči.

11.3.2018 20:03:40 JaSop | rubrika - Zprávy

Časopis 11 - rubriky

Archiv čísel

reklama


Časopis 11 - sekce

HUDBA

Ceny hudební kritiky Apollo 2017

Apollo 2017

Apollo 2017
Netradiční koncertní dokument o muzikantech nominovaných na Ceny hudební kritiky Apollo 2017, s celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Je nám ctí... Laco Deczi – 80 let

Laco Deczi (Pára nad řekou)

Pára nad řekou
Tři legendární jazzmani a emigranti v dokumentární jam session. Ján Jankeje, Lubomír Tamaško celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Padla poslední klapka filmu Jak se moří revizoři

Jak se moří revizoři

Koncem února padla poslední klapka komediálního snímku Jak se moří revizoři. Při ročním natáčení zažili herci celý článek

další články...