zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Festival 4+4 dny v pohybu

Festival 4+4 dny v pohybu

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Festival 4+4 dny v pohybu obsadí budovu bývalého Casina a Mezinárodního svazu studentstva v Pařížské ulici. Opuštěná budova bývalého Casina a Mezinárodního svazu studentstva v Pařížské ulici 25 se stane od 26. října do 3. listopadu 2012 na devět dní hlavním útočištěm 17. ročníku mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu. Zatím bez elektřiny, vody a topení a jakéhokoliv zázemí. Organizátoři však slibují, že do počátku festivalu vše zaopatří.

"Ve třech patrech této brutalistické stavby na nejluxusnější pražské třídě proběhne bohatý program v rámci projektu, který nazýváme Místa činu. Jeho cílem je již od vzniku festivalu oživování nevyužitých a zanedbaných prostor především v centru Prahy a upozorňování na jejich existenci. Důležitou inspirací při přípravě programu je téma festivalu. Letos je to otázka Would you like to play another game? (Chcete si zahrát ještě jednu hru ? - otázka z prostředí Casina) V programu tak najdete přednášky, diskuse a projekce týkající se současné situace, ve které žijeme. Tato část programu se snaží všímat si důležitých signálů ve společnosti, které nám dávají najevo, že je čas takto nepokračovat," uvádí dramaturgyně projektu Místa činu Denisa Václavová.

Podobně jako loni v budově bývalého ÚLUVu na Národní třídě návštěvníci uvidí ve druhém patře budovy Casina výstavu Would you like to play another game? kurátorů Krištofa Kintery a Denisy Václavové, na které se podílí na 60 umělců od nás i ze zahraničí. K unikátním exponátům bude patřit video o práci Alaina Rivera, který doma na kuchyňské lince vytváří miniaturní modely kulturních institucí - Kunsthalle Tate Gallery apod. Přízemí se zmocní se svou instalací enviroment absolventi AVU.

Mezi divadelními performancemi se objeví například projekt Ohromné maličkosti v dramaturgii Karla Krále, s řadou "představení" trvajících asi jeden a půl minuty, které může sledovat od dvou do 50 diváků. Dále to budou soubory Farma v jeskyni, VOSTO5 nebo česká premiéra Jiřího Adámka situovaná do starého židovského bytu v ulici Milosrdných 12 určená maximálně pro 12 diváků, kterou zahraje český performér žijící v Německu Dominik Stein). Divadlo v Dlouhé uvede ve Studiu Alta pod hlavičkou Dlouhá v pohybu komiksový scénický náčrt a loutkovou hru Problém (vyskočit z kože). Debris Company předvede jevištní adaptaci poslední kapitoly románu Jamese Joyce Odysseus.

Na počátku své existence se festival soustřeďoval na současný a tanec a letos se k tomuto trendu vrací. Objeví se zde řada pozoruhodných choreografií, které nabídnou jak reflexi aktuálních témat tak uvolnění a humor. Diváci se setkají s Vlámkou Lisbeth Gruwez v jednom z nejpůsobivějších tanečních sól této sezóny, tanečně divadelní portrét německého teroristy Andrease Baadera načrtne Chistoph Winkler a choreografii rekonstruující s nadhledem i mrazivými pocity absurditu konfliktu na Blízkém Východě ztvárnili Niv Sheinfeld a Oren Laor. Taneční analýzu plaveckého pohybu provede Justyna Jaslowska, s tanečním vystoupením přichází rovněž bývalá členka souboru Deja Donné Virginia Spallarossa.

Na programu jsou akce ve veřejném prostoru v okolí budovy (street artový muzikálový projekt maďarských hvězd HOPPArt, fotografická výstava Lightboxy nebo pouliční akce Šťourači a hledači), projekce videoartu (letos také ze Slovenska), přednášky o architektuře (např. architekt Stanislav Hubička nebo na téma Jak si umělci pohrávají s architekturou?, večer TEDxPragueCinema na téma veřejný prostor města a sousedské vztahy), komentované procházky (např. Jiří Sádlo, O českém brutalismu), pouliční hry (Vítejte v Bělorusku!), symposia (Art(Money)Talk či rozsáhlé symposium o českých a slovenských site specific Negalerií), projekce filmů (snímky Fishhead-Ryba smrdí od hlavy nebo Ján Mančuška: Hra Pozpátku), koncerty (The Tchendos, Charlie One, Paapaa, Kyklos Galaktikos) a návštěvníci budou moci využít i umělecký Game over bar.

Speciální hudební projekt pro tento prostor připravují například WWW a SPAM (Vladimir 518, David Vrbík) s choreografkou Petrou Hauerovou. Překvapením jistě bude rozsáhlá instalace - environment, kterou připravili studenti pražské Akademie výtvarných umění inspirované komunistickou i nedávnou minulostí budovy Svazu a Casina.

Budova v Pařížské 25 má velmi zajímavou historii. Vznikla dle projektu architekta Stanislava Hubičky (mimo jiné i spoluautor Nuselského mostu a čtyř stanic metra) ve stylu brutalismu spolu s naproti stojícím hotelem InterContinental na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století. V roce 2011 Stanislav Hubička (* 1930) získal Cenu za celoživotní přínos Grand Prix architektů. Budova se stala sídlem Mezinárodního svazu studentstva kdysi považovaného za rezidenturu KGB. V roce 2000 zde bylo otevřeno kasino Happy Day, které o sedm let později z těchto prostor ze dne na den zmizelo.

Kromě Místa činu v Pařížské 25 se tanečně-divadelní část bude odehrávat také v Divadle Archa, La Fabrice, Studiu Alta, v divadle Alfred ve dvoře a v Experimentálním prostoru NoD Roxy. Pro návštěvníky je vedle běžných vstupenek, tentokrát dosažitelných i na internetu připraven návštěvnický pas a k usnadnění pohybu bude sloužit festivalový autobus.

22.10.2012 23:10:16 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Dítě v Dlouhé 2024 zná vítěze

Karkulka vrací úder (Jihočeské divadlo)

Jedenáct představení 26. ročníku festivalu pro děti a jejich dospělé Dítě v Dlouhé, který probíhal v pražském ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Sum 41 - Heaven: X: Hell

Přebal alba

Zakládajícími členy skupiny Sum 41 jsou zpěvák a kytarista Deryck Whibley, kytarista Dave Baksh, baskytarista celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od celý článek

další články...