zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zaměřeno na Jindřicha Plachtu

Herec Jindřich Plachta

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Komici na jedničku Jindřich Plachta
Jindřich Plachta se narodil 1. července 1899 Plzni jako Jindřich Šolle. Ke svému pozdějšímu jménu přišel díky rozevláté peleríně, kterou s oblibou jako školák nosil a která na jeho vysokém a hubeném těle vlála. Po absolvování obchodní akademie v Plzni byl nejdříve zaměstnán v plzeňské Ústřední bance československých spořitelen, pak pracoval v Praze jako praktikant Poštovní spořitelny. Již v této době tajně vystupoval na různých malých scénách. Po náhlém a předčasném odchodu do penze ze zdravotních důvodů v roce 1927 se věnoval jen umělecké činnosti. Se svou ženou Alenou měli dvě děti, dceru Alenu a syna Zdeňka. Jako herec vystřídal řadu scén a kabaretů. Divadlo začal hrát již ochotnicky ve svém rodišti. Po příchodu do Prahy se začal objevovat se svými vlastními sólovými čísly (oblíbené a známé bylo číslo "Potlachy Vůněslavy Acetylénové") v různých kabaretech. Jeho divadelní a herecké práci i rozvoji herectví bránily veliká tréma a nedůvěřování si, kterými trpěl celý život. Vystupoval zejména v komediálních rolích, ve kterých uplatňoval své vyzáblé, dlouhé tělo, velký nos, svérázný, originální obličej, charakteristickou dikci a hlas. Díky svým rolím starých mládenců, které hrál již ve svých třiceti letech, si diváci ani neuvědomovali, že byl tak mladý. Díky svému hereckému umění se Jindřich Plachta zapsal (a stále zapisuje) do srdcí několika generací filmových diváků.
Vysílání: 06.3., 21.40 hod., ČT1; Opakování: 07.3., ČT1.

Cesta do hlubin študákovy duše
Po úspěchu filmu Škola základ života se rozhodl Martin Frič natočit další historky Jaroslava Žáka o študácích a kantorech. Nechal se inspirovat půvabnou knížečkou postřehů a úvah ze středoškolského prostředí Cesta do hlubin študákovy duše. Jaroslav Žák se také podílel spolu s Martinem Fričem na scénáři. Za základ si vzali starého profesora, který sbírá študácké kuriozity, navíc přidali nesmírně laskavou postavu profesora přírodopisu Matulku, který teprve za pomoci studentů a profesorského sboru složí na prahu stáří poslední závěrečné zkoušky. Zbývající prostor zaplnili studentským humorem a přehršlí prvotřídních rošťáren, kterým opět kraluje Ladislav Pešek jako student Kulík. František Filipovský hraje opět šplhouna, nesmělého profesora Matulku ztvárnil Jindřich Plachta, matikáře Vobořila Jaroslav Marvan. V rolích studentů si zahráli herci, kterým bylo v době natáčení téměř tolik jako jejich profesorům. Např. "studentům" Ladislavu Peškovi bylo 33 a Františku Filipovskému 32 let, "profesorům" Jindřichu Plachtovi 40, Jaroslavu Marvanovi 38 a Miloši Nedbalovi dokonce 33 let.
Vysílání: 06.3., 22.35 hod., ČT1; Opakování: 07.3., ČT1.

4.3.2012 22:03:33 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek


Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek


Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Eurovision Song Contest 2024

Aiko

Eurovision Song Contest 2024
Přímý přenos prvního semifinále ze švédského Malmö, kde se letos koná 68. ročn celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar celý článek

další články...