zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Bela Schenková: Pojďte s námi do šapitó

Bela Schenková

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Už pátý ročník festivalu pro děti a jejich rodiče pořádá na přelomu května a června experimentálního výtvarného divadla ANPU. Zeptali jsme se principálky souboru Bely Schenkové na podrobnosti.

  • Jak a kdy vznikl festival ANPU?
    My jsme získali asi před šesti lety cirkusové šapitó. Nemáme v něm klasickou arénu, ale naopak hlediště a jeviště jako v divadle. Na prvním ročníku festivalu jsme v šapitó odpremiérovali představení Zvoník od Matky Boží. Protože představení bylo velmi divácky úspěšné, stan stál na Praze 7 asi 10 dnů. V dalších letech už jsme divákům nabízeli všechna naše představení a také jsme zvali hosty, kteří nějakým způsobem korespondují s naším alternativním pojetím divadla, ale i prostoru, který šapitó nabízí.


  • Kdo všechno se letos na festivalu objeví?
    Kromě našich představení, jak večerních pro dospělé a také pro rodiny s dětmi jsme jako hosty pozvali např. písničkářku Radůzu, bluesmanku Janu Štromskou, Ivana Hlase. A uvedeme i pár představení mladých začínajících divadelníků.
  • Odehrají se v rámci festivalu nějaké premiéry?
    Máme teď nové představení pro rodiny s dětmi, jmenuje se " 2 pohádky na břiše." V šapitó budou mít premiéra.
  • Můžete o Dvou pohádkách na břiše prozradit více?
    Jsou to dvě klasické české pohádky, které jsme se pokusili nazkoušet jinak než klasickým způsobem. To znamená, že sice používáme činoherní výstupy a zpěv, ale navíc máme na břiše upevněná dvě loutková divadélka. Má to výhodu, že se s nimi můžeme pohybovat po jevišti a nabídnout tak divákům nový pohled na loutkové divadlo.
    Ráda bych podotkla, že Divadlo ANPU není v žádném případě loutkové divadlo. Jsme alternativní výtvarné divadlo a pokoušíme se nacházet nové formy vyjádření....
  • Kolik her máte na repertoáru – kterou hrajete nejdéle, a která má nejvíce repríz?
    V současnosti máme na repertoáru 5 inscenací - 3 pro dospělé a 2 pro rodiny s dětmi. Nejdéle hrajeme Romea a Julii a tato inscenace má za sebou logicky nejvíce repríz. Hráli jsme ho nespočetněkrát u nás, ale také v cizině.(Francie, Španělsko, Dánsko, Austrálie, Německo atd)
  • Pro jak staré děti jsou pohádky určeny?
    Představení pro rodiny s dětmi jsou určena pro děti cca od 3-4 let do 12 let.Ale také pro dospělé s dětskou fantazií. Máme s nimi velmi dobrou zkušenost.
  • Můžete prozradit něco o vaší knize, která bude mít křest na festivalu?
    Kniha pod názvem Polívkář vyšla už před několika lety. Jsou to recepty, čtyřverší a ilustrace. Recepty jsem nasbírala během našeho cestování a putování s francouzskou společností Voliére Dromesco. Při tomto putování jsme hráli představení La Baraque – Bouda, ve kterém se kolem půlnoci podávala každý den jiná polévka. Diváci a účinkující společně pojedli a večer pokračoval dál... Ke každé polévce je čtyřverší a také ilustrace Matěje Formana.


  • Bela Schenková (1966)
    Herečka a principálka experimentálního výtvarného divadla ANPU. V letech 1984-88 vystudovala DAMU, v letech 1988-1992 působila v Experimentálním studiu TUJU, které založili při studiu. Vystupovali v Divadle v Řeznické a také na Divadelní pouti. S TUJU procestovala Evropu, Mexiko a USA. V roce 1992 vystupovala v Minoru a v Laterně Animatě. Od roku 1998 spolupracuje s Voliere Dromesco a od 2000 s Divadlem bratří Formanů (Nachové Plachty). V roce 1999 založila divadlo ANPU, s nímž cestuje po celé Evropě. Její divadlo kombinuje živé herce s loutkami, důležitou roli hraje také scénografie. Hry divadla pro dospělé, ale chodí na ně i celé rodiny s dětmi - vystupuje v něm ona sama, ale i Matěj Forman, Bohumil Klepl a další.

    24.5.2010 19:05:35 Jana Soprová | rubrika - Rozhovory

    Časopis 19 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Festival Setkání Stretnutie 2024

    Články v rubrice - Rozhovory

    Patrik Lančarič: Zlín už ke mně přirostl

    Patrik Lančarič

    Setkání s Patrikem Lančaričem, uměleckým šéfem činohry Městského divadla Zlín, nebylo náhodné. Portál Scena.cz ...celý článek



    Časopis 19 - sekce

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Film na motivy povídek Oty Pavla

    Smrt krásných srnců

    Smrt krásných srnců
    Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po celý článek

    další články...