zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 32. týden

Martin Růžek (Soud pana Havleny)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zvony pana Hejhuly
Existovaly nebo ne? Televizní zpracování stejnojmenné povídky J. Haška (1969). Hrají: V. Menšík, L. Kopřiva a další. Kamera I. Šlapeta. Scénář a režie P. Juráček. Jistého pana Hejhulu (V. Menšík) přivedou ve svěrací kazajce do ústavu choromyslných. Psychiatři jej vyšetřují, pan Hejhula tvrdí, že má dva zvony, jeden velký a druhý umíráček. Lékaři, v čele s primářem (L. Kopřiva) mu ale nevěří. Myslí si, že je blázen a zavřou ho. Na pokoji hraje Hejhula s pacienty karty, ti mu radí, pokud se chce dostat z blázince, musí říci, že žádné zvony nemá. On je ale má...
Vysílání: 10.8., 10.00 hod., ČT3

Soud pana Havleny
Martin Růžek jako advokát Havlena, který se rozhodne sám na sobě vyzkoušet paragraf o urážce na cti. Dramatizace povídky Karla Čapka (1967). Dále hrají: J. Kepka, F. Řehák, M. Brožová, L. Roubíková, D. Klapka a další. Scénář E. M. Bergerová a J. Z. Novák. Kamera J. Novotný. Režie E. M. Bergerová, od jejíhož narození právě dnes uplynulo sto let. Mladý redaktor (J. Kepka) má za úkol připravit senzační článek. Protože je bez nápadu, seznámí se ve vinárně s bývalým advokátem panem Havlenou (M. Růžek), který za viržínko a koňáček už mnohým vypomohl svou fantazií. Ten mu vypráví soudničku o neslušném papouškovi, pro kterého za urážku na cti musel do vězení jeho majitel. Článek vyjde. Šéfredaktor však není spokojen, a nejen on, ozve se i odborná veřejnost, protože prý kvůli neslušným výrokům papouška na adresu sousedky nelze potrestat jeho majitele. Pan Havlena se ale nevzdá. Jako důkaz zakoupí papouška, naučí ho několika neslušným výrazům a donutí i svou sousedku (M. Brožová), aby ho žalovala. Chce dokázat, že pravdu má on... Režii povídky měla E. M. Bergerová, od jejíhož narození právě dnes uplynulo 100 let.
Vysílání: 11.8., 09.05 hod., ČT3
Opakování: 17.8., ČT3

Případ paní Luneauové
Soudnička podle povídky G. de Maupassanta (1967). Hrají: V. Chramostová, F. Filipovský, M. Růžek, J. Lír a další. Kamera J. Holpuch. Scénář a režie P. Blumenfeld. Soud řeší žalobu kostelníka (F. Filipovský) na paní Luneovou (V. Chramostová). Paní Luneová krátce po smrti manžela navštívila kostelníka a vysvětlila mu svou situaci. Její manžel zemřel a nezanechal dědice. On, kostelník, je otcem osmi dětí a mohl by být otcem i jejího dítěte. Pokud paní Luneová otěhotní, zaplatí mu sto franků. Dítě se jí musí narodit do 10 měsíců, aby mělo podle zákona nárok na dědictví, proto ten spěch. Paní Luneová dala kostelníkovi ovšem jen 25 franků a on chce nyní zbytek. U soudu se kostelník dozvídá, že dotyčná dáma navštívila se stejným záměrem více mužů...
Vysílání: 12.8., 09.45 hod., ČT3
Opakování: 18.8., ČT3

Povídky malostranské (2/3)
Ondřej Havelka a Zdena Hadrbolcová v televizním zpracování povídek Jana Nerudy Večerní šplechty a Psáno o letošních Dušičkách (1984). Dále hrají: N. Konvalinková, A. Vránová, J. Přeučil, V. Galatíková, P. Kostka, V. Postránecký, J. Somr, P. Haničinec, J. Březinová, O. Kaiser, M. Šimáček a další. Scénář J. Dudková. Kamera J. Šajmovič. Režie P. Háša. Uvádíme v roce 130. výročí od narození českého básníka, prozaika, novináře a uměleckého kritika Jana Nerudy. Mnohé z povídek Jana Nerudy jsou koncipovány jako autorovy vlastní vzpomínky z dětství. Jsou to příběhy, viděné pohledem malého chlapce, který se volně a bez zábran pohyboval svým městem a z dětské perspektivy sledoval lidi a jejich životy v mezních momentech. Jak se u Nerudy snoubí v paradoxním sousedství ironický šleh i láskyplné pochopení, tak se prolínají příběhy dospělých s pohledem dětí, které ten pošetilý malostranský svět velkých s bezelstnou jednoduchostí nahlížejí. První příběh Lízinka (podle Nerudovy povídky Večerní šplechty): Nesmělý student práv Jäkl (O. Havelka) potká po letech svou první lásku Lízinku. Znovu vzplane a rozhodne se požádat o její ruku. Po dlouhých a nesmělých námluvách pronikne do "ctnostné" rodiny, která mu stále odpírá schůzky s Lízinkou (N. Konvalinková) a konečně získá svolení k sňatku. V poslední chvíli se však doví, že milovaná panna Lízinka nebyla v posledních měsících u své nemocné tety na venkově, ale že právě porodila vysloužilému hejtmanovi nemanželského syna. Druhý příběh Slečna Máry (podle Nerudovy povídky Psáno o letošních Dušičkách): Staropanenská majitelka pěkného domku žije tiše a spořádaně, dokud si jí nepovšimne dvojice stárnoucích elegánů, denních hostů vinárny. Věnují jí svou pochybnou pozornost a vzbudí ve slečně Máry (Z. Hadrbolcová) dojem, že se o ni oba ucházejí. Máry se mezi nimi těžce rozhoduje a vkládá do pozdního štěstí všechny naděje. A vlastně se nikdy nedozví, že se stala obětí krutého žertu nezodpovědných kumpánů...
Televizní zpracování dvou Povídek malostranských uvádíme v roce, kdy si připomínáme 130 let od úmrtí jednoho z největších českých básníků a prozaiků Jana Nerudy.
Vysílání: 15.8., 14.30 hod., ČT3

Maďarská čítanka (13/16)
Zsófi Kemény – portrét maďarské básnířky a spisovatelky, autorky sbírky Používání otevřeného plamene a románů Já ještě nikdy ne a Otroky dáli. Režie V. Turner (Premiéra). Zsófi Kemény. Básnířka, spisovatelka, slamerka, ročník 1994. Má zkušenosti se skládáním písní i se slamovým světem, vydala v roce 2015 svoji první básnickou sbírku s názvem Používání otevřeného plamene. Zvuk této knihy volí z nejjemnějších registrů, ačkoli forma textů nás může zmást svou jednoduchostí, přirozenost promluvy nás strhává s sebou jako dravý proud. V roce 2014 vydala román pro mládež Já ještě nikdy ne. O tři roky později spatřil světlo světa román Otroky dál, příběh vášnivé lásky a spontánně vzniklé revoluce. Hrdinové a rádoby-hrdinové románu protkaného humorem a řeřavou ironií se v současné Budapešti pokoušejí vykoupit sami sebe i svoji zemi.
Vysílání: 10.8., 23.45 hod., ČT art
Opakování: 11.8., ČT art

Maďarská čítanka (14/16)
Krisztina Tóth – portrét maďarské básnířky, spisovatelky a překladatelky, autorky povídkové sbírky Čárový kód, románu Akváriuma a pohádkové knížky Dívka, která nemluvila. Režie Z. Chaloupka (Premiéra). Krisztina Tóth. Narozena 1967, básnířka, spisovatelka, překladatelka, autorka knih pro děti. Původně studovala sochařství, teprve později se začala věnovat literatuře. Úžasným životním zážitkem během univerzitních studií byli dva roky v Paříži. Nyní žije v Budapešti. Překládá francouzskou poezii, vyučuje kreativní psaní. Vydala deset básnických a osm prozaických knížek. Její díla byla přeložena do více než patnácti jazyků, v češtině vyšla sbírka povídek Čárový kód, román Akváriuma a pohádková knížka Dívka, která nemluvila.
Autorka s vynikajícím citem propojuje naturalismus, ironii a černý humor. V dětské literatuře na sebe upozornila tvorbou s nezvyklou tematikou, kdy tabuizovaná témata zpracovává s humorným tónem a sobě vlastní lehkostí.
Vysílání: 10.8., 23.50 hod., ČT art
Opakování: 11.8., ČT art

2.8.2021 10:08:25 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Kukuřičný ostrov oceněný Křišťálovým glóbem

Kukuřičný ostrov

Kukuřičný ostrov
Život dědy a vnučky na úrodném ostrůvku uprostřed řeky Inguri – dárkyně života, ale ...celý článek


Franz Kafka – 100 let

Amerika

Franz Kafka – známý neznámý
Slavný spisovatel a jeho dílo mezi mýtem a skutečností. Nový dokumentární ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše ...celý článek


Velikáni filmu... Jean-Louis Trintignant

Atentát v Paříži

Atentát v Paříži
Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli v hlavních rolích dramatu insp ...celý článek


Tragický příběh romského chlapce

Cigán

Cigán
Příběh čtrnáctiletého romského chlapce, který prochází poznáním neúprosných zákonů vlastní komunity v ...celý článek


Výtvarné tipy 23. týden

Tom of Finland

Egypt (3/6)
Faraón a dobrodruh. V roce 1817 objevil Giovanni Belzoni v Údolí králů největší hrobku, rozsáhl ...celý článek


Filmové tipy 23. týden

Definice lásky

Modelář
Film Petra Zelenky a jeho přátel o tom, že něco je ve vzduchu. Hrají: K. Hádek, J. Mádl, V. Khek Ku ...celý článek


100. výročí úmrtí Franze Kafky

Franz Kafka

Kafka (2/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

Boxér

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého ...celý článek


Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St ...celý článek


Kobry a Užovky příběh dvou bratrů

Kobry a Užovky

Kobry a užovky
Kryštof a Matěj Hádkovi v dramatickém příběhu dvou bratrů, kteří jsou si blízcí i vzdálení z ...celý článek


Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle ...celý článek


Životem a dílem Gerharda Richtera

Nikdy neodvracej zrak

Nikdy neodvracej zrak
„Krásné je vše, co je pravdivé.“ Výpravné drama, inspirované životem Gerh ...celý článek


Tenká červená linie

Tenká červená linie

Tenká červená linie
Válka v lůně přírody. Bitva v srdci člověka. Slavné a hvězdně obsazené válečné drama Te ...celý článek


Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog ...celý článek


Film Franca Zeffirelliho s Cher

Čaj s Mussolinim

Čaj s Mussolinim
Hold velkodušnosti a odvaze britských dam, které svůj odpolední čaj pijí přesně ve čtyři b ...celý článek



Časopis 22 - sekce

HUDBA

Festival Praha žije hudbou opět zaplní ulice

Praha žije hudbou 2023

Veřejná prostranství hlavního města opět po roce rozezní a roztančí festival Praha žije hudbou. Na více než dv celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Pražské jaro v první třetině

Jiří Habart (Foto: Jan Zavadil)

Festival Pražské jaro má za sebou svůj první týden. Byl nabitý pestrými událostmi, očekávanými hvězdnými okamž celý článek

další články...