zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 41. týden

Úžasné hotely II: Chile

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úžasné hotely II: Chile (6/7)
Místa úžasného odpočinku, která Vás uchvátí svou krásou a pohostinností. Dokumentární cyklus BBC. Na úpatí And v prostředí venkovské jezerní oblasti stojí Hacienda Hotel Vira Vira. Nachází se v nádherném parku rozprostírajícím se podél břehů řeky Liucura. Úchvatné prostředí umocňuje výhled na aktivní sopku, která pravidelně chrlí popel a lávu. Za vznikem hotelu stojí vize švýcarských majitelů, kteří v Evropě zanechali své kariery, aby si splnili svůj sen o vybudování luxusního hotelu v duchu divokého dobrodružství. Toho si užijí i průvodci pořadem Giles a Monica. S personálem vyletí vrtulníkem na okraj sopky, kde na místě s krásným výhledem připraví speciální snídani pro hotelové hosty. Nevšední zážitek čeká moderátorskou dvojici i s věhlasným jezdcem Rodolfem, který je vezme na projížďku na koních starými chilskými lesy. Vrcholem návštěvy je setkání majitelů a personálu hotelu se zástupci domorodé komunity Mapuche, která vlastní půdu obklopující hotel.
Vysílání: 05.10., 15.15 hod., ČT2
Opakování: 11.10., ČT2

Příběhy domů: Kartouza valdická
Původně kartuziánský klášter a místo posledního odpočinku Albrechta z Valdštejna, dnes jedna z nejpřísněji střežených českých věznic (2008). Režie K. Žalud. Barokní klášter ve Valdicích založil v roce 1627 Albrecht z Valdštejna. Impozantní stavba sloužila nejen potřebám kartuziánského řádu, ale také jako místo posledního spočinutí jejího zakladatele. Po zrušení kláštera Josefem II. začal valdický areál chátrat a všechny pokusy o využití rozlehlého komplexu pravoúhlých chodeb s malými neprůchozími celami ztroskotaly. Řešení se našlo až v polovině 19. století: z kláštera se stává "C. K. trestní ústav ve Valdicích, určený k výkonu trestu těžkého žaláře" a jedním z jeho prvních "klientů" byl legendární loupežník Václav Babinský. Vězením zůstala valdická kartouza dodnes, a to jedním z nejpřísněji střežených v celé zemi. I proto se přetrvávajícím duchem působivé stavby necháme prodchnout pěkně zvenčí.
Vysílání: 05.10., 19.25 hod., ČT2

Mistři stavitelé: Výš a ještě výš
Od pyramid přes středověké katedrály po nejmodernější mrakodrapy dosahující mnohasetmetrových výšek. Francouzský dokumentární cyklus. V současné době jsou na světě tři mega vysoké mrakodrapy nad šest set metrů. Jsou ztělesněním věčné touhy dotknout se nebe. Lidé se od nepaměti snaží stavět výškové stavby, počínaje Babylónskou věží a konče věží Chalífovou v Dubaji. Fyzik Richard Taillet se vydal po světě, aby studoval výškové budovy a ptal se na odborné názory vědců a inženýrů, které poháněla kupředu touha dosáhnout do oblak. Jak dokázali Egypťané postavit pyramidy, které byly téměř čtyři tisíce let nedostižnými výškovými stavbami? Jaké metody používali stavitelé katedrál? Jaké vědecké modely využívali inženýři při projektování těch nejvýznačnějších staveb?
Vysílání: 06.10., 15.15 hod., ČT2
Opakování: 09.10., ČT2

Sto divů světa (7/13)
Dlouhá čínská zeď, Bogotá, Královský palác Bangkok, Key West v USA, Hue ve Vietnamu, Meknes v Maroku a Nosy Be na Madagaskaru. Ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Francouzský cyklus dokumentů . Dlouhá čínská zeď je nejvýznačnější architektonická struktura, která je dílem lidských rukou, a to jak do délky, tak i do plochy a masy. Je to největší dílo vojenského stavitelství na světě. Město Bogotá, postavené na andské náhorní plošině, obklopují hory, tyčící se do výšky více než tři tisíce metrů. Královský palác v Bangkoku s chrámem smaragdového Buddhy je nejposvátnějším chrámem v celém Thajsku. Město Key West, ležící na jihozápadním cípu floridského poloostrova, je nejjižněji položeným místem Spojených států. Hué bývalo hlavním městem vietnamského císařství a dodnes má značnou prestiž, zejména v oboru hudby a v oblasti gastronomie. A také v bohatství jeho paláců.
Vysílání: 07.10., 14.40 hod., ČT2
Opakování: 08.10., ČT2., 11.10., ČT2

Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámých III (6/10)
Navštivme významné, méně zachovalé i mizející hrady, ale i místa, ze kterých již středověká sídla zmizela. Podívejme se v unikátních animacích, jak některá z nich vypadala v dobách své největší slávy. Třetí řada úspěšného cyklu. Režie M. Polák (Premiéra). Svět hradů a hradišť – významné, méně zachovalé i mizející hrady, ale i místa, ze kterých již středověká sídla zmizela. Třetí řada úspěšného cyklu režiséra Miroslava Poláka nás tentokrát zavede do západních Čech a přes Českolipsko ve dvou dílech započneme cestu východočeskou krajinou příběhů českých hradů. Chybět nebudou ani unikátní animace a letecké záběry. A hrady, na které se podíváme v šestém díle třetí řady? Hasištejn, Egerberg, Hauenštejn (Horní hrad), Šumburk, Himlštejn, Perštejn, Kadaň, Kleinštejn, Maleš.
Vysílání: 11.10., 15.35 hod., ČT2
Opakování: 14.10., ČT2

Ladislav Lábus – architekt empatie
V domech, které navrhl, se příjemně bydlí, jeho rekonstrukce vynikají nápady a respektem. Portrét jednoho z nejlepších českých architektů současnosti připravili: K. Teslíková, P. Hoznauer a A. Sirotková (Premiéra). Jeden z nejlepších českých architektů současnosti Ladislav Lábus je známý svou skromností a uzavřeností, možná až nemluvností. Proto byli tvůrci jeho portrétního filmu postaveni před nelehký úkol, vyzpovídat člověka, který se vyjadřuje exaktně, s rozmyslem a nejraději jen svou prací, a zároveň museli docílit toho, aby přirozeně představil nejen své skvělé stavby, ale i sám sebe. Režisérce dokumentu Adéle Sirotkové se trpělivou prací podařilo odhalit, že Ladislav Lábus je nejen skvělý architekt, ale i vtipný glosátor a popularizátor architektury, který je se svým suchým humorem zdatným sparingpartnerem svého halasnějšího bratra, herce Jiřího Lábuse. Vedle bratra Jiřího v dokumentu o Ladislavu Lábusovi budou hovořit takové osobnosti, jako je Alena Šrámková, Josef Pleskot, Lenka Dvořáková, Rostislav Švácha a v neposlední řadě i jeho milá žena Dorota. Setkání tvůrců rozdílných generací, mladé režisérky a architekta na vrcholu tvůrčích sil, kteří se ale vzájemně vnímají a respektují, vneslo do dokumentu příjemně civilní atmosféru a srozumitelnost. Formální zpracování dokumentárního filmu je dvojí. Rozhovory jsou snímány čistě dokumentárně tak, že akce a situace jsou bezprostřední a situované v reálných prostředích. Zatímco architektonická díla Ladislava Lábuse jsou kameramanem Patrikem Hoznauerem snímána velmi výtvarně, stylizovaně až okázale, aby vynikla jejich výjimečnost a monumentální nenápadnost.
Vysílání: 07.10., 20.15 hod., ČT art

Artmix
Říjnové vydání měsíčníku o vizuálním umění jsme věnovali zamyšlení nad životaschopností klasické malby. Inspirací se pro nás stala kniha s názvem SPECTRUM, věnovaná současné mladé malbě, do níž kurátoři zahrnuli 45 umělců, z nichž vám představíme tvorbu V. Holcové, M. Polácha a D. Krňanského. Režie J. Chytilová (Premiéra). Společný výběr kurátorů Petra Vaňouse, Barbory Ropkové a Jana Kudrny stojí za vydáním knihy Spectrum, která je věnovaná současné mladé malbě a zahrnuje 45 umělců aktivních na české umělecké scéně. Jejím cílem je přiblížit tvorbu a myšlení autorů narozených v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století, kteří ještě zažili totalitní zřízení. Od počátku 21. století se na naší scéně objevoval souboj o podstatu malby, mluví se o konci klasického závěsného obrazu. S odstupem času se ukázalo, že nešlo o životaschopnost malby, ale spíš o potvrzení existence ne-malby. Současné pojetí umění tedy kromě klasické malby zahrnuje fotografii, video či instalaci. Za tvorbou Veroniky Holcové se vypravíme na výstavu a také do jejího ateliéru. Umělkyně navazuje na českou výtvarnou tradici 20. století a síla jejích obrazů spočívá v hloubce, do které dovedou diváka vtáhnout. Oproti tomu David Krňanský je umělec několika médií – kresby, malby, instalace i intervence do veřejného prostoru. Ve své tvorbě se snaží pomocí zkratky, odkazu i nadsázky propojovat rozmanitá umělecká vyjádření v celek. Pro Miroslava Polácha je charakteristická snaha o bravurní malířskou formu. Je zastáncem klasické malby – barva, světlo, prostor jsou podle něj neopominutelné faktory výstavby obrazu, jak se přesvědčíme v jeho ateliéru. ARTMIX plus jako vždy zachytí nejzajímavější vizuální události na domácí scéně.
Vysílání: 07.10., 22.30 hod., ČT art
Opakování: 12.10., ČT art

2.10.2020 15:10:51 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 23 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Václav Marhoul

Václav Marhoul

11 barev ptáčete
Dokument zachycující vznik unikátního filmu Nabarvené ptáče, od režisérova zaujetí knižní ...celý článek


Kobry a Užovky příběh dvou bratrů

Kobry a Užovky

Kobry a užovky
Kryštof a Matěj Hádkovi v dramatickém příběhu dvou bratrů, kteří jsou si blízcí i vzdálení z ...celý článek


Psychologické drama o začátku nového světa

Běžná selhání

Běžná selhání
Svět prochází globálním kolapsem, ale trojice žen se pokouší žít své životy lépe a opravdověj ...celý článek


Filmové tipy 24. týden

Miroslav Donutil (Atlas ptáků)

Atlas ptáků
Miroslav Donutil v hlavní roli strhujícího příběhu o tom, že nic není takové, jaké se zdá. Z ro ...celý článek


Filmové tipy 23. týden

Definice lásky

Modelář
Film Petra Zelenky a jeho přátel o tom, že něco je ve vzduchu. Hrají: K. Hádek, J. Mádl, V. Khek Ku ...celý článek


Tragický příběh romského chlapce

Cigán

Cigán
Příběh čtrnáctiletého romského chlapce, který prochází poznáním neúprosných zákonů vlastní komunity v ...celý článek


Výtvarné tipy 24. týden

Pařížské mosty – příběh stavebního inženýrství

Egypt (4/6)
Najde dobrodruh Belzoni zlatý poklad v chrámu Ramesse Velikého? Filmový cyklus BBC. V roce 1255 ...celý článek


Literární tipy 24. týden

Enid

Kafka (4/6) - Úřad
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Film Franca Zeffirelliho s Cher

Čaj s Mussolinim

Čaj s Mussolinim
Hold velkodušnosti a odvaze britských dam, které svůj odpolední čaj pijí přesně ve čtyři b ...celý článek


Životem a dílem Gerharda Richtera

Nikdy neodvracej zrak

Nikdy neodvracej zrak
„Krásné je vše, co je pravdivé.“ Výpravné drama, inspirované životem Gerh ...celý článek


Tenká červená linie

Tenká červená linie

Tenká červená linie
Válka v lůně přírody. Bitva v srdci člověka. Slavné a hvězdně obsazené válečné drama Te ...celý článek


Výtvarné tipy 23. týden

Tom of Finland

Egypt (3/6)
Faraón a dobrodruh. V roce 1817 objevil Giovanni Belzoni v Údolí králů největší hrobku, rozsáhl ...celý článek


Franz Kafka – 100 let

Amerika

Franz Kafka – známý neznámý
Slavný spisovatel a jeho dílo mezi mýtem a skutečností. Nový dokumentární ...celý článek


Osudy zahradníka a cestovatele Benedikta Roezla

Král orchidejí

Král orchidejí
Jaké stopy zanechal na jihoamerickém kontinentu botanik Benedikt Roezl? (2004). Připravili K ...celý článek



Časopis 23 - sekce