zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Václav Smetáček 110 let

Václav Smetáček

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Bedřich Smetana: Má vlast
Mistrovské dílo zakladatele české národní hudby diriguje Václav Smetáček, jehož 110. výročí narození si v těchto dnech připomínáme (1979). Kamera I. Bojanovský. Režie M. Macků. Má vlast je cyklus šesti symfonických básní českého skladatele Bedřicha Smetany, inspirovaný českou historií, legendami a krajinou. Jednotlivé části Mé vlasti jsou Vyšehrad, Vltava, Šárka, Z českých luhů a hájů, Tábor a Blaník. Jedná se o Smetanovo vrcholné dílo, které vznikalo v druhé polovině 70. let 19. století. První souborné provedení celého cyklu se konalo 5. listopadu 1882 v Praze na Žofíně. Dílo je ohlasem dozvuků českého národního obrození a postupně se z něj stalo jedno z vrcholných děl české klasické hudby. Každoročně se hraje 12. května, v den výročí Smetanova úmrtí, jako první zahajovací dílo na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro. Tak tomu bylo i v roce 1979, kdy za dirigentský pult České filharmonie vystoupil ve Smetanově síni Obecního domu v Praze dr. Václav Smetáček (1906–1986). Bylo to v době, kdy prodělal srdeční záchvat při koncertu ve Florencii. Tehdy na rok přerušil uměleckou práci, v dalších letech musel pro vážné zdravotní potíže koncertní činnost silně omezit. Vinou oslabeného zraku mohl pak dirigovat jen skladby, které ovládal zpaměti; což byla především Smetanova Má vlast. Smetáčkova nahrávka této skladby s Českou filharmonií patří k nejlepším a Česká televize má ve svých archivech skutečný unikát.
Vysílání: 02.10., 21.40 hod., ČT art

Václav Smetáček
O hudebních tradicích a rodinných vazbách světoznámého českého dirigenta, jehož 110. výročí narození si v těchto dnech připomínáme (2000). Kamera a režie V. Filip. Český dirigent, sbormistr, hobojista a pedagog Václav Smetáček (1906–1986) byl synem právníka a nadšeného amatérského hudebníka. Po maturitě na gymnáziu studoval na pražské konzervatoři hru na hoboj, skladbu a dirigování a současně na filosofické fakultě hudební vědu a estetiku. Už založením průkopnického Pražského dechového kvinteta (1928), v němž působil jako hobojista 27 let, osvědčil Smetáček uměleckou a organizační iniciativu. V květnu 1942 se stal šéfem symfonického orchestru FOK, který byl v té době organizován ještě na spolkovém principu. V čele tohoto tělesa, které postupně rozšířil a reorganizoval, stál Smetáček do roku 1971 a přivedl je k vysoké umělecké úrovni. V zahraničí byl oceňován i jako operní dirigent: 1966 uvedl poprvé v milánské opeře La Scala Janáčkovu operu Z mrtvého domu, 1967 nastudoval v Teatro Colon v Buenos Aires Musorgského Borise Godunova, o rok později Šostakovičovu Kateřinu Izmailovou a Janáčkovu Káťu Kabanovou. Srdeční záchvat při koncertu ve Florencii v listopadu 1974 na rok přerušil Smetáčkovu uměleckou práci, v dalších letech musel pro vážné zdravotní potíže koncertní činnost silně omezit. Vinou oslabeného zraku mohl pak dirigovat jen skladby, které ovládal zpaměti; jeho nahrávka Smetanovy Mé vlasti s Českou filharmonií z roku 1980 patří k nejlepším.
Vysílání: 02.10., 23.00 hod., ČT art, Václav Smetáček – 110 let

19.9.2016 11:09:29 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Janáček Brno 2020

Janáček Brno 2020

Janáček Brno 2020
O 7. mezinárodním operním a hudebním bienále, které přibližuje život a dílo Leoše Janáčka ...celý článek



Časopis 22 - sekce

DIVADLO

VČD otevře svou letní scénu na Kunětické hoře

Pekařova žena na Kunětické hoře

Na rondelu hradu Kunětická hora již stojí amfiteátr, který je každoroční předprázdninovou scénou herců Východo celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Jean-Louis Trintignant

Atentát v Paříži

Atentát v Paříži
Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli v hlavních rolích dramatu insp celý článek

další články...