zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudba v Praze

Houslista Pavel Šporcl

autor: archiv   

  • VLADIMÍR BRÁZDA, dirigent a skladatel, významná osobnost českého hudebně zábavného divadla, zemřel (6. 8.) ve věku 81 let. Působil jako korepetitor baletu a později také sbormistr opery v ostravském divadle, po roce 1945 se stal šéfdirigentem tamního operetního souboru. V této funkci působil až do roku 1988. Ještě v roce 1994 nastudoval se souborem Veselou vdovu, svůj poslední titul. Před veřejnost předstoupil Brázda, milovník a znalec zejména vídeňské operety, loni s taktovkou v ru-ce při koncertě ke svým osmdesátinám. Během působení v Ostravě dával prostor i muzikálové tvorbě a podílel se na vzniku původních českých hudebních komedií. Sám složil několik operet, z nichž nejvíce byly hrány jeho Ztřeštěné námluvy a Vysněná (s pís-ňovými texty Jaroslava Seiferta). Je autorem memoárové knihy Melodie vzpomínek. Vladimír Brázda se narodil 27. 5. 1920 v Klopotovicích u Brna.
  • KÁŤA KABELÁČOVÁ, japanistka, milovnice hudby a strážkyně skladatelského odkazu svého otce Miloslava Kabeláče, zemřela (22. 8.) ve věku 55 let.
  • ČESTMÍR MUSIL, význačný český houslař, zemřel (17. 8.) ve věku 88 let. Byl zakládajícím členem Kruhu houslařů, který vznikl v roce 1956. Vyráběl nástroje především pro umělecké školy, ale často ho navštěvoval například i Josef Suk. Od roku 1934 pracoval Musil v dílně v pražských Emauzích, kterou později vedl. Mistrovské nástroje vyráběl až do 80. let.


  • Hudba v Praze
  • DESÁTÝ ROČNÍK SVATOVÁCLAVSKÝCH SLAVNOSTÍ, mezinárodního festivalu duchovního umění, zahájila (17. 9.) v kostele sv. Šimona a Judy novodobá koncertní premiéra Svatováclavských nešpor Pavla Josefa Vejvanovského. Přehlídku uzavřel (27. 9.) tradičně ve Vladislavském sále koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR. * Během festivalu bylo například uvedeno Draghiho oratorium Český Ábel aneb Svatý Václav, rozezněly se varhany v Týnském chrámu a v podání zahraničních umělců bylo možno vyslechnout anglickou renesanční vokální hudbu, černošské spirituály, komorní skladby židovských autorů 20. století i středověkou polyfonii a gregoriánský chorál. V rámci výletu posluchačů do Příbrami a okolí zazněly nešpory italského barokního skladatele Giovanniho Legrenziho. * Dramaturgie festivalu pořádaného Společností pro duchovní hudbu vychází z myšlenky konfrontace duchovních proudů utvářejících klima v českých zemích. Přináší proto umění spjaté s katolickou, protestantskou, pravoslavnou a židovskou tradicí. * Svatováclavské slavnosti nabídly také v galerii pravoslavné katedrály v Resslově ulici výstavu fotografií Dany Kyndrové z estonského pravoslavného ženského kláštera.
  • FESTIVAL MOZARTIANA IUVENTUS začal (1. 9. – Dechové kvinteto Iuventus) na Bertramce. Už potřetí se během září představili v jeho programu při osmi koncertech především mladí interpreti. Letošní ročník ozvláštnily premiéry – komorní díla soudobých autorů, napsaná pro festival a inspirovaná Mozartovou hudbou a jeho životem (Contra-Mozart-Punctus Libora Dřevikovského, Divertimento pro hoboj, housle, violu a violoncello Eduarda Douši a Leporello Josefa Marka). Podobně objednané skladby Otomara Kvěcha, Pavla Trojana, Jiřího Gemrota, Lukáše Hurníka, Jiřího Pazoura, Sylvie Bodorové, Radima Smetany, Zdeňka Lukáše a Jiřího Temla zazněly už na loňském druhém ročníku festivalu.
  • MEZINÁRODNÍ FESTIVAL SMYČCOVÝCH KVARTET (30. 8.– 8. 9.) se konal osmým rokem. Na zahajovacím koncertu v Obecním domě se představila dvě komorní tělesa – nizozemský Sharon Quartet a Talichovo kvarteto (Mendelssohn, Mozart/Mordechai Rechtman). Ze zahraničních hostů se vedle nizozemských hudebníků letos představili i členové Aron Quartetu z Rakouska. Koncerty se kromě Obecního domu uskutečnily také v Zrcadlové kapli Klementina, svatojiřské bazilice a na zámku v Nelahozevsi. Vystoupilo mj. Kocianovo, Wihanovo a Stamicovo kvarteto a Kvarteto Apollon.
  • ŠEST VELKÝCH KONCERTNÍCH ORCHESTRŮ působících v Praze připravilo pro posluchače v abonentních řadách pro deset měsíců přes 120 večerních programů. Podle zveřejněných plánů na tuto koncertní sezonu se v cyklech, které tyto orchestry pořádají, uskuteční i desítky komorních koncertů. * Česká filharmonie zahájila v Rudolfinu pod taktovkou Vladimira Ashkenazyho a s houslistou Pavlem Šporclem svou 106. sezónu (8. 9.) dvořákovským koncertem. Do jara vystoupí v metropoli asi padesátkrát. Dominantou sezóny se mají stát „skandinávské“ koncertní programy. Za dirigentským pultem se s Ash-ke-na-zym vystřídají Charles Mackerras a Ken-Ichiro Kobayashi a vedle nich také například Paavo Järvi, Claus Peter Flor, Jukka-Pekka Saraste, Leif Segerstam, Manfred Honeck a Michael Boder. * Pražští symfonikové zahrají abonentům v 67. sezóně od poloviny září do počátku června téměř čtyřicetkrát. V jejich čele nově stanul Francouz Serge Baudo, dlouholetý pravidelný host českých pódií, a vedle něj Čechoameričan Zdeněk Mácal a příslušník mladší generace Leoš Svárovský. * O další bezmála dvě desítky abonentních koncertů se v hlavním městě podělí Pražská komorní filharmonie s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem a Praž-ský komorní orchestr bez dirigenta, který si připomíná 50 let od svého vzniku. * Symfonický orchestr Českého rozhlasu se veřejně představí v Rudolfinu (2. 10.– 4. 6.) desetkrát. Jeho populárnější koncerty v Ná-rod-ním domě na Vinohradech jsou naplánovány tři. * Český národní symfonický orchestr, který tvoří stálý okruh hráčů několika těles, připravil pro své abonenty s americkým šéfdirigentem Paulem Freemanem (5. 9.– 5. 6.) osm programů. Na podzim tráví téměř tři měsíce v Japonsku.
  • ORATORIUM V KONFRONTACI je název cyklu koncertů v katolickém kostele Nejsv. Salvátora v Klementinu, v jehož rámci zazněly (27. 8.) v interpretaci sopranistky Terezy Merklové Carissimiho, Strozziho a Stradellovy kantáty a (31. 8.) v podání souboru Ad vocem Zelenkova skladba Abrahám a Izák.
  • VLADIMIR BUNIN, ruský pianista žijící v SRN, měl (7. 9.) v kostele sv. Šimona a Judy klavírní recitál z Lisztových skladeb ke 190. výročí narození autora.
  • MLÁDEŽNICKÝ ORCHESTR NE-THER-LAND JEUGD ORKEST z Nizozemska vystoupil (21.-26. 8.) v za-hra-dách a Španělském sále Pražského hradu, v bazilice sv. Jiří, v Sále Martinů a v koncertním sále konzervatoře (Bruckner, Stravinskij, Šostakovič, Roussel, Mozart, Händel, Schumann, Kurtág). V tělese organizovaném v rámci Summer Academy Tour byli také instrumentalisté z ČR.
  • 31.10.2001 Redakce | rubrika - Zprávy

    Časopis 45 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Asociace profesionálních divadel České republiky

    Články v rubrice - Zprávy

    Jiří Teml věnoval nové koncertní dílo nadaci

    J. Teml a I. Venyš nad partiturou (Foto: M. Romanovský)

    Hudební skladatel Jiří Teml v letošním roce zkomponoval Koncert pro klarinet a orchestr, k jehož světové premi ...celý článek


    Nadační fond Magdaleny Kožené vstupuje do nové etapy

    Nadační fond Magdaleny Kožené

    V roce 2016 se operní pěvkyně Magdalena Kožená rozhodla osobně podpořit základní umělecké školy v České republ ...celý článek



    Časopis 45 - sekce

    HUDBA

    50. výročí alba Olympic 4

    Přebal alba

    Základní albová sada nahrávek vyšla v roce 1974, je tedy výročně co připomínat. Bylo to období olympicky turbu celý článek

    další články...