zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Debut D.D. Wissmana v českém rozhlase – inscenace Věž

Viktor Preiss a Hana Maciuchová (Foto archiv rozhlasu)

  

Český rozhlas 3 - Vltava nabízí z dramatických pořadů v týdnu od 1. do 7. dubna 2002 původní rozhlasovou hru Věž, v níž se českým posluchačům poprvé představí německý autor Daniel Douglas Wissmann. Můžeme si ji naladit v pravidelném čase v 21.30 v úterý 2. dubna 2002 v cyklu Klub rozhlasové hry.
V neděli 7. dubna 2002 v 10.30 h je pro příznivce seriálů připravena repríza dramatického zpracování románu Roberta Gravese s názvem Já, Claudius. Seriál zajisté posluchače upoutá nejen příběhem o vládě i zavraždění římského císaře Claudia, ale i velice pozoruhodným pohledem na historické postavy a události starověkého Říma na počátku prvního století.

  • 2. 4. 21.30 Daniel Douglas Wissmann: Věž
    Německý autor Daniel Douglas Wissmann se narodil v roce 1962, žil v Hamburku, se svojí hereckou skupinou cestoval po Itálii, později se mu stala domovem Jižní Amerika. Je autorem několika scénářů a románů. Věž byla jeho první rozhlasovou hrou, kterou navíc pro její mimořádné kvality v roce 1997 doporučilo EBU svým členům k realizaci.
    Věž je groteskním příběhem jednoho pařížského taxikáře, kterého frustruje cynický svět moderní civilizace, kde komunikaci nahradily různé formy násilí. Setkání se záhadnou průvodkyní ze slavné Eiffelovky pro něj znamená nečekanou a poslední životní šanci. Premiéru Wissmannovy Věže vysílá Český rozhlas 3 – Vltava 2. dubna v 21.30 hodin v Klubu rozhlasové hry.
  • 7. 4. 10.30 Robert Graves: Já, Claudius (1/8)
    Seriál Já, Claudius je pohledem na jedno z nejzajímavějších období evropských dějin - na historické postavy a události starověkého Říma první poloviny prvního století - především ale na životní příběh, vládu i zavraždění čtvrtého římského císaře Claudia (10 př.n. l.- 54 n. l.). Claudiovy nevšední osudy byly údajně vrchovatým naplněním proroctví, které už v mládí vyslechl kulhavý, nahluchlý a koktavý Claudius ve věštírně v Kampánii. Po léta pak záměrně zveličoval své tělesné nedostatky, předstíral hlupáka a díky tomu – všemi odstrkovaný a opovrhovaný – neuvázl v záludné síti vzájemných vztahů římské nobility, nestal se obětí intrik své kruté babičky Livie, přežil krutou vládu svého strýce císaře Tiberia i svého šíleného synovce císaře Caliguly, až ho nakonec osud vyvedl z ústraní a v roce 41 n. l. byl prohlášen císařem. Vládcem se ovšem stal z donucení a proti svému republikánskému přesvědčení.V rámci dobového pojetí spravedlnosti se snažil vládnout moudře a spravedlivě a leccos se mu i podařilo. Jeho bystrost a důvtip se osvědčily i ve vojenské strategii, například při tažení proti Británii. Daleko méně se však Claudiovi dařilo v osobním životě. Nakonec ho totiž zradili i ti, kterým věřil nejvíc.
    První část osmidílného seriálu s Viktorem Preissem v titulní roli si můžete poslechnout v programu stanice Český rozhlas 3 - Vltava v neděli 7. dubna v 10.30 hodin.
  • 28.3.2002 Redakce | rubrika - Z éteru

    Časopis 24 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Lípa Musica 2024

    Články v rubrice - Z éteru

    Divadelní tipy 25. týden

    Bandité pro baladu

    13. komnata Renaty Prokopové
    Herečka Renata Prokopová se musela vyrovnat s tím, že oba její synové po naroz ...celý článek


    Portrét Emil František Burian

    Emil František Burian

    Emil František Burian
    Portrét významného divadelního experimentátora objevujícího jedinečné inscenační post ...celý článek


    Divadelní tipy 24. týden

    Jiří Suchý – Lehce s životem se prát

    13. komnata Zdeňka Žáka
    Herce trápily dlouhé roky problémy s ledvinami. Ty nakonec přestaly fungovat úplně, ...celý článek



    Časopis 24 - sekce

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Ve službách papeže

    Ve službách papeže

    Ve službách papeže
    Zlaté období italské renesance zachycené ve střetu titánů své doby – umělce Michel celý článek

    další články...